licówki kompozytowe

Jak naprawić zniszczone zęby?

W Stomo Clinic zachęcamy pacjentów do leczenia nawet bardzo zepsutych zębów. Zawsze lepiej naprawić, niż wyrzucić, prawda? Ta zasada dotyczy także uzębienia. Własny ząb, nawet po leczeniu kanałowym i przykryty koroną, może służyć i przetrwać w jamie ustnej wiele lat. Sprawdź więc, jak naprawić zniszczone zęby.

Ileż to razy słyszeliśmy: usunę wszystkie zęby i wszczepię w ich miejsce implanty. Oczywiście można tak zrobić! Tylko po co narażać na taki szok organizm, gdy wiele własnych korzeni zębowych wcale nie musi być zastępowanych tytanowymi śrubami. W Stomo Clinic zajmujemy się także zaawansowaną implantologią. Ale gdy nie ma do niej wskazań, leczymy zęby kanałowo, wzmacniamy protetycznie i w efekcie dbamy o tak odbudowane zęby przez lata. Zobacz zatem, jak naprawić zniszczone zęby.

Leczyć zęba kanałowo czy usunąć?

Oczywiście że leczyć! Prawidłowo przeleczony kanałowo, wzmocniony i odbudowany protetycznie ząb przetrwa w jamie ustnej praktycznie tak długo jak pozostałe uzębienie. Trzeba go tylko regularnie kontrolować. Kiedyś uważano, że leczenie kanałowe nie jest rozwiązaniem długotrwałym. Dziś jednak dysponujemy tak nowoczesną diagnostyką (badanie CBCT) i dokładnymi narzędziami (mikroskopy zabiegowe), że możemy precyzyjnie oczyszczać i szczelnie wypełniać nawet bardzo wąskie i nietypowe kanały korzeniowe. Także zęby, które były kiedy wyleczone kanałowo, i zaczynają być z nimi problemy (zmiany okołowierzchołkowe)– możemy ponownie wyleczyć kanałowo.

Co robić, gdy ząb ma zniszczoną koronę?

Mocno zniszczona korona zęba – z powodu próchnicy lub przez urazy mechaniczne – wcale nie musi być powodem do ekstrakcji. Nawet bardzo zniszczony ząb możemy przecież naprawić. Najpierw leczymy go wtedy endodontycznie, a następnie wzmacniamy za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego. Taki wkład stabilizuje ząb i przygotowuje go pod odbudowę protetyczną w postaci korony porcelanowej.

A co, gdy przez próchnicę w zębie jest spora dziura?

Wyleczyliśmy ząb kanałowo, ale w zębie po usunięciu próchnicy została spora dziura. Zamiast zaklejać ją kompozytem – szczególnie w trzonowcach – stosujemy nakłady, czyli odbudowy o tajemniczych nazwach: inlay, onlay lub overlay. Generalnie to rodzaj mikrokoron, które odbudowują anatomię zęba, zniszczonego najczęściej przez próchnicę. Inlay odtwarza ubytki na powierzchniach żujących. Onlay jest większy i odbudowuje tez guzki trzonowców. Największy nakład overlay stosujemy natomiast wtedy, gdy ubytek obejmuje powierzchnię żującą, z guzkami i pełnym obwodem zęba. Po co to robimy? Tego typu odbudowany powstają w pracowni protetycznej. Są bardziej trwałe, a mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż rozległe uzupełnienia kompozytowe, wykonywane warstwowo.  Czyli takie odbudowy zwiększają szansę na przetrwanie zęba po terapii endodontycznej, przywracają także oczywiście anatomię i funkcje zębów bocznych. Czyli zęby wyglądają i działają tak, jakby nigdy nie chorowały na próchnicę.

Jak naprawić zniszczone zęby? Może nałożyć koronę porcelanową?

Korony porcelanowe to najbardziej estetyczny sposób na odbudowę zepsutych zębów. Korona z porcelany najwierniej naśladuje wygląd naturalnego uzębienia. Gdy jest dobrze wykonana, jest praktycznie nie do odróżnienia od własnych zębów. Koronę protetyczną można porównać do naparstka, który wkleja się na oszlifowany ząb. W trakcie szlifowania zęba pod koronę usuwamy tkanki zniszczone przez próchnicę i modelujemy ząb w kształt filaru pod uzupełnienie protetyczne.

A gdy ząb jest tak mocno zepsuty, że praktycznie nie ma korony? Wtedy także możemy założyć koronę. Ząb musi być jednak prawidłowo przeleczony kanałowo i wzmocniony wkładem koronowo-korzeniowym, na który nakładamy koronę ceramiczną. 

Jak naprawić zniszczone zęby u chirurga?

Po pierwsze wtedy, gdy dla zdrowia zęba trzeba usunąć tylko jeden z wierzchołków jego korzeni. Zamiast pozbywać się całego zęba po prostu odcinamy kłopotliwy fragment. Wydaje się proste, prawda? Najczęściej chirurg Stomo Clinic wykonuje resekcję, gdy u pacjenta występuje zapalenie okołowierzchołkowe, a nie jesteśmy w stanie wyleczyć całości zmian endodontycznie. NA przykład z powodu nietypowej budowy kanału korzeniowego. Także w sytuacjach, gdy ząb został przeleczony kanałowo, ale organizm nie jest w stanie się zregenerować i wyeliminować bakterii z okolic wierzchołka korzenia, a tym samym odbudować kości. Wtedy właśnie usuwamy problematyczny wierzchołek korzenia chirurgicznie, a resztę zabezpieczamy przed infekcją. Już masz odpowiedź, jak naprawić zniszczone zęby, zagrożone usunięciem.

Po drugie, chirurg naprawia zepsute zęby za pomocą hemisekcji i radektomii. Czyli? Usuwa po prostu jeden lub kilka korzeni w trzonowcu (to radektomia) ewentualnie wraz z częścią korony (wtedy jest to hemisekcja). Zabieg wymaga współdziałania stomatologów o różnych kompetencjach: dlatego w Stomo Clinic ściśle pracują ze sobą endodonta i chirurg.  Jeśli hemisekcja jest możliwa, nasi lekarze wykonują zabieg, a następnie projektują uzupełnienie protetyczne. To faktycznie zabieg ostatniej szansy, dla którego alternatywą jest usunięcie trzonowca i odbudowa zęba na implancie.