Jak naprawić zniszczone zęby?

Jak naprawić bardzo zniszczone zęby?

W Stomo Clinic zachęcamy pacjentów do leczenia nawet bardzo zepsutych zębów. Zawsze lepiej naprawić, niż wyrzucić, prawda? Ta zasada dotyczy także uzębienia. Własny ząb, nawet po leczeniu kanałowym i przykryty koroną, może służyć i przetrwać w jamie ustnej wiele lat. Sprawdź więc, jak naprawić zniszczone zęby.

Ileż to razy słyszeliśmy: usunę wszystkie zęby i wszczepię w ich miejsce implanty. Oczywiście można tak zrobić! Tylko po co narażać na taki szok organizm, gdy wiele własnych korzeni zębowych wcale nie musi być zastępowanych tytanowymi śrubami. W Stomo Clinic zajmujemy się także zaawansowaną implantologią. Ale gdy nie ma do niej wskazań, leczymy zęby kanałowo, wzmacniamy protetycznie i w efekcie dbamy o tak odbudowane zęby przez lata. Zobacz zatem, jak naprawić zniszczone zęby.

Jak naprawić bardzo zniszczone zęby?

Leczyć zniszczone zęby czy lepiej je usunąć? Oczywiście, że leczyć kanałowo! Prawidłowo przeleczony kanałowo, wzmocniony i odbudowany protetycznie ząb przetrwa w jamie ustnej praktycznie tak długo jak pozostałe uzębienie. Trzeba go tylko regularnie kontrolować. Kiedyś uważano, że leczenie kanałowe nie jest rozwiązaniem długotrwałym. Dziś jednak dysponujemy tak nowoczesną diagnostyką (badanie CBCT) i dokładnymi narzędziami (mikroskopy zabiegowe), że możemy precyzyjnie oczyszczać i szczelnie wypełniać nawet bardzo wąskie i nietypowe kanały korzeniowe. Także zęby, które były kiedy wyleczone kanałowo, i zaczynają być z nimi problemy (zmiany okołowierzchołkowe)– możemy ponownie wyleczyć kanałowo.

Co robić, gdy ząb ma zniszczoną koronę?

Mocno zniszczona korona zęba – z powodu próchnicy lub przez urazy mechaniczne – wcale nie musi być powodem do ekstrakcji. Nawet bardzo zniszczony ząb możemy przecież naprawić. Jak naprawić zęby? Najpierw leczymy go wtedy endodontycznie, a następnie wzmacniamy za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego. Taki wkład stabilizuje ząb i przygotowuje go pod odbudowę protetyczną w postaci korony porcelanowej.

A co, gdy przez próchnicę w zębie jest spora dziura?

Wyleczyliśmy ząb kanałowo, ale w zębie po usunięciu próchnicy została spora dziura. Zamiast zaklejać ją kompozytem – szczególnie w trzonowcach – stosujemy nakłady, czyli odbudowy zębów o tajemniczych nazwach: inlay, onlay lub overlay. Generalnie to rodzaj mikrokoron, które odbudowują anatomię zęba, zniszczonego najczęściej przez próchnicę. Inlay odtwarza ubytki na powierzchniach żujących. Onlay jest większy i odbudowuje tez guzki trzonowców. Największy nakład overlay stosujemy natomiast wtedy, gdy ubytek obejmuje powierzchnię żującą, z guzkami i pełnym obwodem zęba. Po co to robimy? Tego typu odbudowany powstają w pracowni protetycznej. Są bardziej trwałe, a mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż rozległe uzupełnienia kompozytowe, wykonywane warstwowo.  Czyli takie odbudowy zwiększają szansę na przetrwanie zęba po terapii endodontycznej, przywracają także oczywiście anatomię i funkcje zębów bocznych. Czyli zęby wyglądają i działają tak, jakby nigdy nie chorowały na próchnicę.

Jak naprawić zniszczone zęby? Może nałożyć koronę porcelanową?

Korony porcelanowe to najbardziej estetyczny sposób na odbudowę zepsutych zębów. Korona z porcelany najwierniej naśladuje wygląd naturalnego uzębienia. Gdy jest dobrze wykonana, jest praktycznie nie do odróżnienia od własnych zębów. Koronę protetyczną można porównać do naparstka, który wkleja się na oszlifowany ząb. W trakcie szlifowania zęba pod koronę usuwamy tkanki zniszczone przez próchnicę i modelujemy ząb w kształt filaru pod uzupełnienie protetyczne.

A gdy ząb jest tak mocno zepsuty, że praktycznie nie ma korony? Wtedy także możemy założyć koronę. Ząb musi być jednak prawidłowo przeleczony kanałowo i wzmocniony wkładem koronowo-korzeniowym, na który nakładamy koronę ceramiczną. 

Jak naprawić zniszczone zęby u chirurga?

Po pierwsze wtedy, gdy dla zdrowia zęba trzeba usunąć tylko jeden z wierzchołków jego korzeni. Zamiast pozbywać się całego zęba po prostu odcinamy kłopotliwy fragment. Wydaje się proste, prawda? Najczęściej chirurg Stomo Clinic wykonuje resekcję, gdy u pacjenta występuje zapalenie okołowierzchołkowe, a nie jesteśmy w stanie wyleczyć całości zmian endodontycznie. NA przykład z powodu nietypowej budowy kanału korzeniowego. Także w sytuacjach, gdy ząb został przeleczony kanałowo, ale organizm nie jest w stanie się zregenerować i wyeliminować bakterii z okolic wierzchołka korzenia, a tym samym odbudować kości. Wtedy właśnie usuwamy problematyczny wierzchołek korzenia chirurgicznie, a resztę zabezpieczamy przed infekcją. Już masz odpowiedź, jak naprawić zniszczone zęby, zagrożone usunięciem.

Po drugie, chirurg naprawia zepsute zęby za pomocą hemisekcji i radektomii. Czyli? Usuwa po prostu jeden lub kilka korzeni w trzonowcu (to radektomia) ewentualnie wraz z częścią korony (wtedy jest to hemisekcja). Zabieg wymaga współdziałania stomatologów o różnych kompetencjach: dlatego w Stomo Clinic ściśle pracują ze sobą endodonta i chirurg.  Jeśli hemisekcja jest możliwa, nasi lekarze wykonują zabieg, a następnie projektują uzupełnienie protetyczne. To faktycznie zabieg ostatniej szansy, dla którego alternatywą jest usunięcie trzonowca i odbudowa zęba na implancie.