Ciemny ząb po leczeniu kanałowym. Co robić?

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym

Rozkręcamy naszego bloga i odpowiadamy na Wasze pytania. Ciemny ząb po leczeniu kanałowym to jest temat, który Was interesuje. Dlaczego ząb robi się siny? Co można zrobić, żeby rozjaśnić ząb leczony kanałowo? Już wyjaśniamy.

Faktycznie, nie zawsze, ale czasem ząb po leczeniu kanałowym pod mikroskopem może przebarwić się, przez co wygląda niekorzystnie na tle pozostałego uzębienia.
Po prostu przeszkadza, zwłaszcza gdy gra w uśmiechu pierwsze skrzypce, czyli gdy jest bardzo widoczny w uśmiechu. Szczególnie ciemniejsza górna jedynka może wywoływać skrępowanie. Znasz to? Obserwujesz u siebie ciemny, szary, bądź nawet czarny ząb po leczeniu kanałowym? Zaczynasz zasłaniać usta rękami, uśmiechasz się mniej szeroko… I myślisz, po co mi była ta kanałówka!
Spójrz na to z innej strony. My powiemy tak: gdyby nie leczenie kanałowe zostałbyś (zostałabyś) bez zęba na przedzie. A tak wystarczy się tylko uporać z przebarwieniem. Są na to sposoby: licówki i korony porcelanowe czyli Stomatologia Estetyczna.

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym. Dlaczego sinieje?

Czasami ząb ciemnieje, dlatego że jest martwy. Ząb po leczeniu kanałowym może zrobić się ciemniejszy, szary, wręcz siny, czarny a czasem żółty lub brązowy! Jego barwa zmienia się najczęściej z powodu krwawienia wewnętrznego miazgi zębowej, do czego doszło z powodu stanu zapalnego lub urazu (zęby wymagają leczenia kanałowego także gdy zostały mechanicznie uszkodzone).
Prawidłowo przeleczony ząb może też ściemnieć pod wpływem środków chemicznych zastosowanych przez endodontę, co jest zgodne ze sztuką. Dlaczego?

Substancje chemiczne, mimo że mogą czasem przebarwić ząb, to jednak mają zbawienny wpływ, bo przecież ratują go przed ekstrakcją! Jeśli Twój ząb leczony kanałowo przebarwił się, nie ma powodów do paniki. Umów się na konsultację, zaplanujemy, co zrobić, by przestał się wyróżniać – jak brzydkie kaczątko wśród łabędzi. Ponieważ ząb był leczony endodontycznie, najlepiej jest umówić się właśnie do naszych lekarzy. Grafik naszych lekarzy masz dostępny TUTAJ.

Czy wybielać martwy ząb wewnątrz komory?

Najnowsze badania mówią o tym, że wybielanie wewnątrzkomorowe martwych zębów, znacznie osłabia ich strukturę. Czyli istnieje większe ryzyko złamania korony. Środki wybielające mogą powodować też resorpcję wewnętrzną (rozpuszczanie się wnętrza zęba). Dlatego w Stomo Clinic odradzamy wybielanie wewnątrzkomorowe martwych zębów.

Licówki zamiast wybielania – sposób na czarnego zęba po leczeniu kanałowym

Gdy ząb jest lekko ciemniejszy, można przykryć go po prostu licówką kompozytową.

Licówka, mówiąc najprościej, to łuska, która maskuje przebarwienie od licowej strony zęba. Kompozytową licówkę wykonuje się bezpośrednio na fotelu dentystycznym z materiałów światłoutwardzalnych. Znasz je, ponieważ dentyści wypełniają nimi ubytki próchnicowe.

Dlaczego korona protetyczna jest najlepsza dla ciemnych zębów leczonych kanałowo?

Zęby leczone kanałowo są martwe, czyli nie są odżywianie przez organizm, bo nie mają wewnątrz żywej miazgi. Przez to są bardziej kruche i bardziej podatne na uszkodzenia. Są po prostu słabsze.
Warto je więc wzmacniać wkładami koronowo-korzeniowymi, a potem nakładać na nie korony protetyczne. Korzyści są co najmniej dwie. Dzięki wkładowi i koronie ząb jest stabilny i wzmocniony, przez co ma największe szanse na długotrwałe przetrwanie w jamie ustnej. Po drugie korona sprawia, że nasze brzydkie kaczątko zamienia się w pięknego, białego łabędzia i jest nie do odróżnienia w uśmiechu.

Największe wyzwanie? Przebarwiona, martwa jedynka

Specjaliści od protetyki ceramicznej mówią wprost, jeśli pacjent ma sinego zęba po leczeniu kanałowym, a dokładniej jedynkę, należy wykonać pracę protetyczną na obie jedynki. Siekacze górne są najbardziej widoczne w uśmiechu, stanowią oś symetrii twarzy, czyli są centralnym punktem, na który zwracamy uwagę. Dlatego metamorfoza idealna obejmuje założenie korony na oba siekacze pierwsze, mimo że tylko jeden z nich jest martwy.

Wtedy jedynki będą przede wszystkim wyglądać dokładnie tak samo, w każdym oświetleniu i pozycji. Takie podejście jest złotym standardem stomatologii estetycznej. Gdy pacjent np. ze względów ekonomicznych chce wykonać koronę tylko na jeden ząb, musi się liczyć z tym, że może ona lekko odznaczać się w uśmiechu na przykład w ruchu czy w różnym oświetleniu.