Co robi dentysta gdy wypadnie plomba?

Plomba wypadła - co robić?

Plomba jest czymś, czym dentysta wypełnia zęba po jego zaleczeniu. Ma ono na stałe wypełniać ubytek powstały za sprawą wiercenia, które to prowadzi do pozbycia się próchnicy, ale też taki, który powstał na skutek ukruszenia lub złamania korony zęba. Choć jednak plomba ma charakter stały i teoretycznie jest w stanie przetrwać nieograniczony czas, tak naprawdę rzadko kiedy się tak dzieje. Często zdarza się, że plomba wypada. Dlaczego tak się dzieje i co robi dentysta, gdy tylko ona wypadnie? Kilka słów na ten temat powiemy w dzisiejszym wpisie.

Moja plomba wypadła – dlaczego to robi i jak temu zapobiegać?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, plomby są czymś, co powstało -z myślą o stałej obecności w jamie ustnej. Dlaczego zatem zdarza się tak, że plomby wypadają, pozostawiając po sobie dziurę w zębie (często większą od tej, którą ukrywały pierwotnie)? Może to wynikać z wielu rzeczy, a do tych najczęściej występujących zaliczyć można:

  • dość niefortunne ugryzienie czegoś twardego – może to być orzech lub pestka albo też czerstwa bułka;
  • częste żucie rzeczy ciągnących – w szczególności słodyczy, ale też gumy do żucia czy właśnie pieczywa (trzeba się w nie wgryzać);
  • nagryzanie ołówka czy innych przedmiotów, które wzmagają tego typu tendencję;
  • bruksizm, a zatem nadmierne zaciskanie i zgrzytanie zębami;
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej – pojawiająca się w obrębie zaleczonego plombą zęba płytka bakteryjna może prowadzić do stopniowego uszkadzania się wypełnienia. To staje się słabsze, a w rezultacie wypada.

Choć technologia w świecie stomatologii bardzo szybko idzie do przodu, wciąż nie udało się opracować plomby idealnej. Oznacza to, że tylko w sterylnych warunkach jest ona niezniszczalna. Normalne korzystanie z zębów każdego dnia prowadzi do stopniowego jej osłabiania. W praktyce zatem każda plomba kiedyś wypadnie. Tylko od zęba, w którym się ona znajduje i stopnia eksploatacji zależy to, jak prędko się to stanie.

Warto wiedzieć: korzystanie z usług profesjonalnej kliniki stomatologicznej jest jedynym, co jest w stanie zagwarantować wysoką jakość plomby używanej do leczenia konkretnego zęba. Dlatego też to właśnie po tego typu klinikę powinno się sięgać, gdy tylko planuje się profesjonalne dbanie o własną jamę ustną.

Co zrobić w sytuacji, gdy wypadnie plomba?

Jeżeli człowiekowi wypadnie z zęba plomba, powinien on natychmiast skierować się do dentysty lub stomatologa. Przy odpowiednio wczesnej reakcji można uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Przede wszystkim unika się infekcji miazgi, która będzie wymagała jej usunięcia (a zatem najczęściej leczenia kanałowego pod mikroskopem). Choć wypadnięcie plomby zdarza się w każdej sytuacji, również w czasie urlopu czy pobytu zagranicą, trzeba coś z nim zrobić. Jeśli nie ma się dostępu do lekarza, warto zdecydować się na wizytę w aptece, w której można kupić tymczasowe wypełnienie. Ochroni się tym samym ząb przed bakteriami oraz resztkami jedzenia. Wypełnienie tego typu można zaaplikować samodzielnie. Zawsze jednak – koniec końców – trzeba odwiedzić stomatologa.

Co robi stomatolog, gdy wypadnie plomba?

Co robi dentysta gdy wypadnie plomba? Przede wszystkim musi podjąć się dokładnego przeglądu zęba, z którego ona wypadła. Niemożliwe (a raczej bardzo niepolecane) jest jego wypełnienie, gdy tern będzie chory. Po dokonaniu przeglądu dentysta decyduje, czy musi usunąć zgromadzoną w jego obrębie próchnicę, czy może natychmiast przejść do ponownego wypełnienia. W większości przypadków ma się do czynienia z tą pierwszą sytuacją – im wcześniej odwiedzi się stomatologa, tym mniej wiercenia w obrębie zęba będzie konieczne.

Zanim lekarz stomatolog tak właściwie wypełni ubytek w zębie, musi oczywiście stworzyć ku temu odpowiednie środowisko. Konieczne jest więc wyjęcie starej plomby do końca lub usunięcie tej tymczasowej, jeśli się na nią zdecydowało. Zęba trzeba dokładnie przemyć i zdezynfekować – tak, aby w jego wnętrzu panowały idealne i neutralne warunki. Dopiero wtedy aplikuje się plombę, w dokładnie taki sam sposób, jak za pierwszym razem.

Po zaaplikowaniu plomby pacjentowi odradza się jedzenie przez co najmniej kilka godzin. Musi ona stwardnieć, by stać się wytrzymałą na codzienne jej wykorzystywanie.

Podsumowanie

Sama wiedza w zakresie tego, co robi dentysta gdy wypadnie plomba nie wystarczy, by z jej wypadnięciem móc sobie skutecznie poradzić. Ponowne wypełnienie zęba nie stanowi problemu – o ile człowiek zdecyduje się na nie odpowiednio szybko, najlepiej bezpośrednio po wypadnięciu wcześniejszej plomby. Szybka reakcja gwarantuje nie tylko zachowanie zęba w pierwotnym stanie, ale i zapobiega infekcji miazgi zębowej (a często i konieczności leczenia kanałowego). Dlatego też jest tak istotna.

Przy zajmowaniu się własną jamą ustną warto korzystać z usług profesjonalnej kliniki stomatologicznej. Ta zdaje sobie zwykle sprawę z tego, jak istotne jest szybkie reagowanie na wypadanie plomby i inne przypadłości, które nie należą do krytycznych. Warto tutaj działać szybko, sprawnie i profesjonalnie. Tylko w ten sposób można się cieszyć nienagannym stanem własnej jamy ustnej.