Ile kosztuje aparat na zęby?

Ile kosztuje aparat na zęby?

Ile kosztuje aparat na zęby? Coraz więcej osób myśli o założeniu aparatu ortodontycznego… Jesteś w podobnej sytuacji? Dlaczego warto umówić się na wizytę do dobrego ortodonty? Czy założenie aparatu na zęby jest kosztowne? W dzisiejszym tekście opisujemy także rzeczywistość z takimi akcesoriami. Czy noszenie aparatów ortodontycznych powoduje dyskomfort? Na co trzeba uważać?

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, aparat na zęby stosuje się nie tylko i wyłącznie w celach estetycznych. Oczywiście, dobrze dobrane akcesoria tego typu powodują, że uzębienie staje się krok po kroku proste. Potem można jeszcze np. wybielić zęby, co pozwoli posiadać piękny uśmiech. Nie da się zaś ukryć, że zęby to nasza wizytówka, dlatego tego aspektu nie powinno się bagatelizować. Sporo osób decyduje się na wrocławską klinikę STOMO. Świadczy ona kompleksowe usługi. M.in. chodzi właśnie o prostowanie, czy wybielanie zębów. Ten podmiot medyczny jest doświadczony i bardzo ceniony w środowisku. Pacjenci wypowiadają się o STOMO bardzo przychylnie. Warto dodać, że coraz więcej osób odwiedza tę klinikę nie tylko ze względu na chęć posiadania prostego uzębienia. Należy zaznaczyć, że leczenie ortodontyczne eliminuje także rozmaite wady zgryzu. Dzięki temu Pacjenci mogą np. swobodnie wypowiadać się, czy przeżuwać pokarmy (to zaś wpływa m.in. na efektywne trawienie). W czasie leczenia ortodontycznego dąży się do tego, by zęby górne i dolne miały odpowiedni kontakt. Na całej szerokości łuków. To również wpływa na codzienny komfort. W niektórych sytuacjach aparat na zęby jest zakładany po to, by przygotować Pacjenta do operacji (jednoszczękowej lub dwuszczękowej). Czasami zwykłe leczenie nie jest bowiem wystarczające. Chodzi m.in. o Pacjentów, którzy mają takie zaawansowane wady, jak tyłozgryz, czy przodozgryz itp. Wówczas leczenie przeprowadza się po to, by odpowiednio ustawić zęby pod kątem wykonania zabiegu. Dzięki temu potem chirurg będzie mógł łatwiej poradzić sobie z wykonaniem tego zadania.

Z jakimi kosztami aparatu na zęby należy się liczyć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zaraz zaś dowiesz się, dlaczego tak się dzieje. Tak naprawdę jest tutaj wiele czynników, które wpływają na koszty leczenia. Przede wszystkim chodzi o czas. Przeważnie leczenie ortodontyczne trwa dwa lata. Niekiedy jednak ten proces się wydłuża. Np. w większe pokłady cierpliwości powinny uzbroić się osoby, które przygotowują się do operacji. W ich przypadku leczenie aparatem na zęby to dopiero pierwszy etap. Potem odbywa się sam zabieg, a po jego wykonaniu znowu trzeba nosić aparat. By zęby były odpowiednio ustawione. Czasami to wszystko trwa nawet ponad trzy lata. Im zaś dłuższy proces, tym z większymi kosztami należy się liczyć. Ile kosztuje sam aparat na zęby? Na rynku pojawia się coraz więcej opcji. Wszak nie brakuje osób, które decydują się (z rozmaitych względów) na leczenie ortodontyczne. Np. koszt jednego łuku zębowego w przypadku metalowego aparatu samoligaturującego DAMON Q2 to około 3700 PLN. Jeśli zdecydujesz się na wariant estetyczny, to wówczas zapłacisz 4850 PLN. Taki aparat na zęby jest m.in. mniej widoczny, co dla niektórych ma zaś spore znaczenie… Do wyboru są także aparaty samoligaturujące Insignia. Wariant metalowy (w przypadku jednego łuku) kosztuje 5800 PLN. Z kolei model estetyczny to już wydatek rzędu 7500 PLN. Wrocławska klinika STOMO posiada w ofercie również aparat Clear Aligner (SPARK). Koszt jednego łuku to 7900 PLN. Dużo tańsze są aparaty dla dzieci. W tym wypadku mówimy o elementach ruchomych, a nie stałych (są one zatem zdejmowane, a potem znowu zakładane – trzeba to robić tak często, jak zaleca lekarz). Ile kosztuje taki aparat na zęby? Od 1000 PLN do 1600 PLN. To jednak tutaj nie wszystko. Sam zakup aparatu (najczęściej trzeba wydać pieniądze na dwa łuki) to dopiero początek. Pamiętaj, że średnio co około pięć tygodni odbywają się wizyty kontrolne. Są one potrzebne, by sprawdzić, czy wszystko zmierza w dobrym kierunku. Profesjonalny ortodonta co jakiś czas zmienia także ustawienia aparatu. Koszt takiej wizyty to około 200 PLN. Czasami należy wydać pieniądze także na elementy dodatkowe. Chodzi natomiast m.in. o płytki, czy szyny retencyjne. Jeśli jest taka potrzeba, to Pacjent powinien zdecydować się na usunięcie zęba (lub nawet kilku takich elementów). To kolejne koszty. Trzeba jednak zaznaczyć, że na własnym zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Chodzi nie tylko o to, by mieć proste zęby, ale przede wszystkim zdrowe. Pamiętaj, że odpowiedni zgryz ma zaś przełożenie na wiele aspektów.

Czy noszenie aparatu na zęby powoduje problemy w życiu codziennym?

Na początku trudno jest przyzwyczaić się do nowych elementów w naszej buzi. Z czasem Pacjenci praktycznie w ogóle jednak zapominają o aparatach. Można w nich normalnie wypowiadać się, czy spożywać pokarmy (ale nie wszystkie; nie można decydować się np. na twarde produkty, które mogłyby spowodować odklejenie się zamków). Każdy Pacjent powinien szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. Należy czyścić nie tylko zęby, ale także zatroszczyć się o odpowiedni stan aparatu.

Sprawdź również: czym są implanty zębów?