Zabiegi chirurgiczne w STOMO Clinic

Chirurgiczne usuwanie ósemek, odsłanianie zębów zatrzymanych, podcinanie wędzidełek, hemisekcje, usuwanie torbieli, plastyka dziąseł i odbudowy kostne – chirurgia stomatologiczna to dużo więcej niż ekstrakcje zębów. Dobra klinika stomatologiczna, zajmując się uzębieniem od A do Z, musi specjalizować się także w chirurgii szczękowo-twarzowej. W STOMO Clinic wykonujemy różnego typu zabiegi chirurgii stomatologicznej. Są one zawsze bezbolesne dla pacjentów dzięki wysokiej jakości znieczuleniom. Proces leczenia wspiera profesjonalna diagnostyka radiologiczna.

Nowoczesna chirurgia stomatologiczna koncentruje się na tym, by prawidłowo wykonany zabieg był jednocześnie jak najmniej inwazyjny dla pacjenta i zachowywał zdrowe tkanki. Dzięki takiemu podejściu proces gojenia po zabiegach operacyjnych w jamie ustnej skraca się, a pacjenci szybciej wracają do pełnej aktywności.

Chirurg szczękowo-twarzowy w STOMO Clinic to jednocześnie implantolog, który wykonując najczęstsze zabiegi chirurgiczne, czyli ekstrakcje, jednocześnie planuje optymalne rekonstrukcje zębowe za pomocą implantów. Współpracując z kolei naszym ortodontą, wykonuje wszelkie zabiegi, które posuwają do przodu leczenie ortodontyczne, od podcinania wędzidełek, przez usuwanie zatrzymanych ósemek i zębów nadliczbowych, po ściąganie zębów zatrzymanych itp. Chirurgia stomatologiczna jest też w STOMO Clinic wsparciem dla leczenia chorób przyzębia (tzw. paradontozy) oraz trudnych przypadków leczenia kanałowego, czyli endodoncji.

Ekstrakcja zęba, czyli popularne wyrwanie lub usunięcie, to zawsze ostateczność. Zdarza się jednak, że zaawansowana próchnica albo głębokie złamanie zamykają nam drogę do uratowania zęba. W STOMO Clinic ekstrakcje są zawsze wykonywane w najlepszym znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Szczególnie ważne jest dla nas to, by usuwać zęby w sposób delikatny, z poszanowaniem dla kości i tkanek miękkich. Dlatego planując ekstrakcje, korzystamy z nowoczesnej radiologii cyfrowej. Zdjęcia RTG i precyzyjne obrazowanie to podstawa nawet przy prostej z pozoru ekstrakcji. Dzięki takiemu podejściu miejsce po usuniętym zębie szybko się goi i możemy od razu planować odbudowę braku za pomocą implantu. Przy dobrych warunkach kostnych wykonujemy implantację natychmiastową, podczas implantacji wczesnych stosujemy zabiegi regeneracji kości w wyrostku zębodołowym i nie musimy walczyć z zanikami kostnymi za pomocą skomplikowanych przeszczepów. Podsumowując, chirurg-implantolog, planując usunięcie zęba, od razu projektuje ja najlepsze warunki dla wszczepienia implantu.

W niektórych przypadkach wykonujemy liczne ekstrakcje, gdy wymagają tego stan zdrowia i Twoje oczekiwania. Nasz chirurg na co dzień pracuje na szpitalnym oddziale chirurgii twarzowo-szczękowej i ma do czynienia z najbardziej skomplikowanymi przypadkami klinicznymi.

Wykonujemy wszystkie zabiegi związane z usuwaniem zębów mądrości, w tym ekstrakcje ósemek zajętych próchnicą, w całości odsłoniętych ale nieprawidłowo położonych oraz ósemek zatrzymanych. Chirurg STOMO Clinic przeprowadza zabiegi usuwania ósemek ze wskazań naszego ortodonty. Ponieważ specjalizujemy się w tego typu zabiegach, ósemkom poświęciliśmy odrębny dział w opisie naszych usług.

Zęby zatrzymane, czyli zablokowane w kości podczas wyrzynania to najczęściej ósemki, ale nie tylko. Usuwamy także zatrzymane zęby nadliczbowe i dodatkowe oraz zawiązki zębów stałych. Kiedy należy je usunąć? Przede wszystkim wtedy, gdy ich obecność wywołuje rozwój stanów zapalnych, np. torbieli zębopochodnych. Nieprawidłowo ułożone zęby zatrzymane, których nie można sprowadzić do łuku, jeśli zostaną pozostawione w szczęce czy żuchwie, mogą stanowić zagrożenie dla Twoich pozostałych zębów. Wywołując na nie nacisk, prowadzą do zaniku korzeni i osłabienia zębów sąsiednich.

W przypadku kłów, ale także innych zębów zatrzymanych (np. przedtrzonowców), lepszym rozwiązaniem niż usunięcie jest często „ściągnięcie” zęba do łuku zębowego. We współpracy z ortodontą STOMO Clinic chirurg wykonuje wtedy chirurgiczne odsłonięcie zęba zatrzymanego. Po co? Sprowadzenie takiego zęba do prawidłowego położenia poprawia estetykę Twojego uśmiechu i jest częścią leczenia wad zgryzu w naszej klinice. Po chirurgicznym odsłonięciu zęba zatrzymanego przyklejamy do niego zamek ortodontyczny, a następnie za pomocą aparatu wprowadzamy go na miejsce. W ten sposób zyskujesz kompletny uśmiech, a dzięki dalszej ortodoncji zdrowy i w pełni funkcjonalny zgryz.

Zdarza się, że dla zdrowia zęba należy odciąć i usunąć jeden z wierzchołków jego korzeni. Taki zabieg to właśnie resekcja korzenia. Przeprowadzamy ją u pacjentów, u których zdiagnozowaliśmy zapalenie okołowierzchołkowe, a nie jesteśmy w stanie wyleczyć całości zmian endodontycznie z powodu nietypowej budowy kanału korzeniowego lub zablokowania kanału przez narzędzie stomatologiczne. Gdy nie można udrożnić i oczyścić kanału na całej jego długości, chirurgicznie usuwamy wierzchołek wraz ze zmienionymi zapalnie tkankami. Pozostałą część korzenia zabezpieczamy przed kolejną infekcją, a następnie stosujemy materiały regeneracyjne, aby przyspieszyć odnowę kości w miejscu zabiegu. Resekcja wierzchołka korzenia zębowego wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, po zabiegu otrzymujesz wszystkie zalecenia i odwiedzasz nas, najpierw aby zdjąć szwy, a potem kontrolnie.

Ten zabieg wykonujemy, gdy napotykamy na trudności w prawidłowym wszczepieniu implantów w szczęce, czyli górnym łuku zębowym. Zdarza się, że z powodów zaników kostnych w szczęce brakuje kości do wszczepienia implantów. Dno zatoki szczękowej mogło się tez obniżyć z wiekiem lub na skutek braków zębowych. Chirurg STOMO Clinic podnosi wtedy dno zatoki szczękowej i wypełnia uzyskaną przestrzeń biozgodnym materiałem kościozastępczym lub tkanką kostną pobraną od pacjenta. Zabezpieczona membraną przestrzeń staje się miejscem do zakotwiczenia implantu. Implant może zostać wprowadzony w szczękę w trakcie Sinus Liftu (przy podniesieniu zatoki szczękowej metodą zamkniętą) lub kilka miesięcy później, gdy wymagany jest proces regeneracji kości. Czytaj: Implanty

Hemisekcja to usuniecie jednego lub więcej korzeni w zębie trzonowym wraz z odpowiadającą mu częścią korony. Zabieg ten wykonujemy, gdy z powodów anatomicznych lub urazowych nie ma warunków dla prawidłowego leczenia endodontycznego. Do hemisekcji zęba kwalifikuje Cię endodonta wraz z chirurgiem, decydując, czy pozostawiona część trzonowca – korzenie i część korony mogą stać się bezpieczną podstawą pod uzupełnienie protetyczne. Przeciwwskazaniem są na przykład wątpliwości co do zdrowia pozostałej części zęba, a także rozchwianie zębów z powodu zapalenia przyzębia i podatności na paradontopatie. Hemisekcja to zabieg ostatniej szansy, jest bowiem alternatywą dla ekstrakcji trzonowca i odbudowy zęba na implancie. Inną odmianą tego typu zabiegu jest radektomia. Usuwamy wtedy zmieniony zapalnie korzeń, którego kanału nie można wyleczyć endodontycznie, ale bez odpowiadającej mu części korony.

Torbiele w kości szczęki lub żuchwy mogą nie dawać o sobie znać, dlatego zachęcamy: regularnie diagnozuj zdrowie jamy ustnej za pomocą zdjęć panoramicznych RTG. Zwłaszcza że wielu pacjentów, odczuwając ból w zakresie twarzoczaszki, nie kojarzą go z uzębieniem. Skarżą się wtedy na migreny, bóle ucha, nerwobóle. Często przypadkowo w trakcie zwykłej diagnostyki stomatologicznej odkrywamy przyczynę dolegliwości. Znajdujące się w kości torbiele najczęściej są konsekwencją mikro-aktywności zębów zatrzymanych, powstają też na skutek stanów zapalnych w okolicy wierzchołków korzeni zębów, które są martwe lub nieprawidłowo przeleczone ortodontycznie. Impulsem do tworzenia się torbieli mogą być też resztki korzeni usuniętych zębów, które pozostały w kości. Torbiele należy bezwzględnie usuwać, ponieważ rozrastając się niszczą kość i zagrażają stabilności uzębienia. Mogą też wywoływać ogólnoustrojowe choroby odogniskowe.

Czy wiesz, że usuwany przed laty ząb, może dać o sobie znać? Dzieje się tak, gdy nie został usunięty w całości. Pozostawione nawet niewielkie resztki korzeni zębowych to problem zdrowotny. Wokół takich niewielkich fragmentów zęba rozwinąć się mogą zmiany zapalne, a nawet torbiele. Dlatego należy zawsze kontrolować efekty ekstrakcji za pomocą zdjęcia RTG. A w przypadku gdy pacjent zgłasza się z dolegliwością bólową o nieokreślonym pochodzeniu, wykonywać diagnostyczne badanie radiologiczne. Pozostawione fragmenty korzeni zębów usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym wraz ze zmianami zapalnymi, które wywołały. Chirurg przeprowadza zabieg pod mikroskopem, aby usunąć wszystkie, nawet najmniejsze części zęba. Jednocześnie podczas tego samego zabiegu może przygotować kość pod implantację, stosując materiały do sterowanej regeneracji kostnej.

Mimo że tkanki miękkie są mocno ukrwione, to jednak zabiegi podcięcia wędzidełka języka lub wargi są bezkrwawe. W STOMO Clinic stosujemy elektrokoagulacyjny nóż chirurgiczny, który od razu zasklepia ranę i zatrzymuje krwawienie. Sam zabieg jest krótki, trwa kilka minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Możemy go wykonywać w znieczuleniu miejscowym. Wędzidełka, czyli fałdy błony śluzowej między wargą a dziąsłem lub językiem i dziąsłem, podcinamy ze wskazań ortodontycznych lub protetycznych. Na zabieg plastyki wędzidełek warg i języka może skierować Cię do nas także logopeda, ponieważ mają one wpływ na wady wymowy.

Chirurgia stomatologiczna

Telefon kontaktowy

534 009 002

Chcesz skorzystać z naszych usług ale masz pytania? Zadzwoń! Nasi eksperci służą pomocą

Cennik

Chirurgia stomatologiczna

Ekstrakcja zęba 300 PLN

Chirurgiczna ekstrakcja zęba 400-500 PLN

Chirurgiczna Ekstrakcja zęba zatrzymanego500-800 PLN

Plastyka dziąsła ( Gingiwoplastyka)200 PLN

Podcięcie wędzidełka300-400 PLN

Resekcje wierzchołka korzenia600-800 PLN

Płukanie i czyszczenie kieszeni dziąsłowej100 PLN

Zarządzanie tkanki miękkimi (przeszczepy tkanki łącznej, pokrywanie recepcji)1000-2000 PLN

Odsłonięcie zęba zatrzymanego ze wskazań ortodontycznych500-1000 PLN

Usunięcie zęba/ korzenia wtłoczonego do zatoki szczękowej1500-2500 PLN

Plastyka ( zamknięcie) połaczenia ustno- zatokowego (metoda Wasmunda – Borusiewicz)400-600 PLN

Plastyka (zamknięcie) połączenia ustno- zatokowego płatem podniebiennym)1000 PLN

Nacięcie ropnia z drenażem150-300 PLN

Wydłużenie korony klinicznej zęba350-500 PLN

Umów wizytę

STOMO Clinic | Implantologia, Ortodoncja, Stomatologia Estetyczna, Stomatologia Dziecięca, Protetyka

Menu nawigacyjne

Opinie pacjentów

Do gabinetu trafiłam na skutek bolącego dziąsła, dzięki dobrej dniagnozie udało mi się szybko wyleczyć dziąsło. Jestem bardzo zadowolona zarówno z wizyty jak i z samego gabinetu dentystycznego. STOMO ma zawsze terminy przed 8:00 rano a przy napiętym grafiku jest dla mnie ważnym żeby załatwiać wszystko szybko, sprawnie i najlepiej przed godzinami pracy. Dlatego serdecznie polecam!
Justyna