Po wybielaniu zębów biała dieta wydaje się czymś prostym i oczywistym. Wystarczy przecież jeść produkty wyłącznie w odcieniach bieli i uważać na silne barwniki, aby cieszyć się rozjaśnionym uśmiechem jak najdłużej. W praktyce jest jednak tak, że schodząc z fotela dentystycznego z białym uzębieniem, uważacie, że to już koniec wybielania. I, o zgrozo, idziecie na czarną kawę i czekoladowe ciastko.
Zęby po specjalistycznym zabiegu wybielania zębów są szczególnie podatne na wyłapywanie barwników z pożywienia. Dopóki się dobrze nie nawodnią, kumulują w sobie wszelkie przebarwienia pochodzące z tego, co jesz i pijesz. Dlatego po wybielaniu bezwzględnie przestrzegaj zasad białej diety! Ile czasu powinniśmy stosować białą dietę po wybielaniu? Jakie sa zasady?
Biała dieta – czego nie wolno?
Najprościej mówiąc, każdy kolorowy posiłek czy napój jest niewskazany po wybielaniu. Pamiętaj szczególnie, że na liście zakazanych składników są:
- Ciemne owoce, takie jak borówki, jagody, maliny, porzeczki, jeżyny wiśnie i przygotowywane z nich soki, dżemy czy konfitury;
- Kolorowe warzywa, np. szpinak, brokuły, buraki, marchewki, pomidory i przetwory z tych warzyw;
- Ciemne mięso: wołowina, wieprzowina, dziczyzna;
- Owocowe jogurty;
- Barwiące przyprawy takie jak: cynamon, kurkuma, papryka, curry;
- Kawa, herbata, kakao;
- Czerwone wino;
- Czekolada i ciemne ciasta oraz słodycze.
Jeśli występuje u Ciebie chwilowa wrażliwość zębów po wybielaniu:
- zrezygnuj z gorących i zimnych napojów,
- wyeliminuj też cytrusy i inne kwaśne potrawy,
- niewskazane są też napoje słodzone i gazowane.
Nadwrażliwość pozabiegowa jest naturalną konsekwencją wybielania, wynika z penetracji szkliwa przez nadtlenek wodoru. Najczęściej mija po kilku dniach. U pacjentów z wrażliwym uzębieniem stosujemy wybielanie połączone z odwrażliwianiem zębów za pomocą hydroksyapatytu wapnia. Nowoczesna stomatologia, jaką oferujemy w Stomo Clinic, umożliwia więc wybielanie nawet takich zębów, które są wrażliwe jeszcze przed wybielaniem.
Biała dieta – co wolno jeść po wybielaniu zębów?
To prawdziwe wyzwanie dietetyczne: jeść zdrowo, ale biało! Biała dieta jest bardzo ważna. Staraj się tak układać menu, żeby nie jeść ciągle tego samego. Dietetycy mówią przecież, że najzdrowsze jest zróżnicowane pożywienie. Jeśli nie chcesz być ciągle na serku wiejskim, a tego nie polecamy, to może spróbuj jeść także:
- Białe warzywa, takie jak kalafior, obrana cukinia, pietruszka, seler, ogórek bez skórki. Można tworzyć na bazie białych warzyw zupy kremy;
- Nie tylko biały ser, ale także kefiry, maślanki, jogurty – oczywiście bez dodatków;
- Białe mięso ryb i drobiowe;
- Kasze: jęczmienna i jaglana;
- Płatki owsiane z jasnymi orzechami i kokosem;
- Mleko, także napoje sojowe, migdałowe itp.;
- Biały ryż i białe pieczywo;
- Banany, obrane jabłka i gruszki (minimum po 2 dniach od wybielania).
Biała dieta po wybielaniu – jak długo powinniśmy ją przestrzegać?
Jak długo powinniśmy stosować białą dietę po wybielaniu zębów? To zależy od metody wybielania. Jeśli wybielasz się tylko gabinetowo, to po zabiegu możesz pić tylko wodę, inne napoje są zakazane. Przez 2 godziny nic nie jedz, a potem stosuj się ściśle do zasad białej diety. Jak długo? Minimum 72 godziny. Chociaż jeśli chcesz mieć trwalszy efekt, to przestrzegaj białej diety przez 14 dni. To idealny czas na ustabilizowanie bieli. Możesz oczywiście z czasem włączać jaśniejszej kolory do diety.
Jeśli natomiast stosujesz naszą ulubioną hybrydową metodę wybielania, czyli byłeś u nas na wybielaniu gabinetowym, a potem przez 3-10 dni nosisz nakładki, to biała dieta obowiązuje przez cały okres wybielania. I jeszcze kilka dni po. Idealnie byłoby wytrzymać chociaż 10 dni. Warto się troszkę pogimnastykować, żeby cieszyć się maksymalnym efektem.
I jeszcze jedno zalecenie po wybielaniu! Rzuć palenie. Nic tak silnie nie przebarwia zębów, jak barwniki pochodzące z tytoniu!