Co dentysta robi po zatruciu zęba?

Co dentysta robi po zatruciu zęba?

W większości przypadków, gdy tylko ząb zaczyna boleć konkretną osobę, najprawdopodobniej konieczne jest jego leczenie kanałowe. Niestety, ale to należy zwykle nie tylko do najbardziej kosztownych, ale i kłopotliwych. Wszystko ze względu na to, że trzeba je rozłożyć na kilka wizyt. Pierwsza z nich zakłada zatruwanie zęba. Na czym ono dokładnie polega i co dentysta robi już po nim? O tym wszystkim – w dzisiejszym wpisie.

Jak wygląda zabieg zatruwania zęba i co robi dentysta już po nim?

Proces zatruwania zęba nie należy do najbardziej skomplikowanych. Rozpoczyna się on oczywiście od jego rozwiercenia – dentysta musi uzyskać bezpośredni dostęp do wszystkich jego kanałów. W ten sposób będzie mógł działać dalej. Gdy tylko oczyści kanał i sprawi, że będzie on drożny, będzie musiał umiejscowić w nim specjalną pastę lub środek dewitalizacyjny. Ten musi trafić bezpośrednio na stan zapalny, który rozwija się w miazdze zęba. Toksyczne substancje umiejscowione we wspomnianym środku wnikają w głąb zęba, przez co tkanka obumiera, a ząb po prostu przestaje boleć.

Warto wiedzieć: proces rozwiercania bolącego zęba oraz oczyszczania kanału jest szalenie bolesny. Właśnie dlatego zazwyczaj stosuje się tutaj znieczulenie miejscowe, które pozwala na komfort zarówno lekarza, jak i jego pacjenta.

Co dentysta robi po zatruciu zęba? Przede wszystkim wypełnia go specjalnym opatrunkiem. Zatruty ząb musi znajdować się w stanie zatrucia przez co najmniej kilka dni (zazwyczaj poleca się odczekanie przynajmniej dwóch tygodni). Opatrunek ten zasłania rozwiercony ząb. Po odczekaniu określonego przez dentystę czasu ten po prostu go usuwa, a następnie przechodzi do właściwego leczenia kanałowego. Jeżeli zaaplikowana pasta lub inny środek pomogły, tym razem obędzie się bez znieczulenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o zatruwaniu zębów?

Choć sam proces zatruwania zębów nie należy do najbardziej skomplikowanych, istnieje wiele osób, które zastanawiają się nad pewnymi kwestiami ściśle z nim związanymi. Poniżej przedstawiamy informację, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości i dzięki którym będzie można podejść do całego procesu w sposób w pełni świadomy i klarowny.Co dentysta robi po zatruciu zęba?

  • Zatrucie zęba jest stosunkowo bezpieczne, co oznacza, że nie jest w stanie doprowadzić do jakichkolwiek negatywnych efektów bezpośrednio i natychmiast. Stosuje się w nim jednak pastę z paraformaldehydem, który jest mutagenny i cytotoksyczny. Oznacza to, że może prowadzić do powstawania komórek rakowych i być groźnym dla  sąsiednich tkanek. Mimo wszystko jednak zatruwanie zęba jest jedną z niewielu metod radzenia sobie z poważnymi stanami zapalnymi.
  • Istnieje pewna alternatywa dla zatruwania zęba- jest nią ekstyrpacja, która polega na całkowitym usuwaniu miazgi. Robi się to w znieczuleniu, najczęściej pod mikroskopem. Plusem tego rozwiązania jest niestosowanie szkodliwej pasty, a przede wszystkim możliwość zamknięcia się zleczeniem w obrębie jednej wizyty. Metoda ta zyskuje na popularności i jest oferowana przez coraz więcej profesjonalnych klinik dentystycznych.
  • Zatrucia zęba można dokonywać zarówno u dzieci, jak i u kobiet w ciąży – w tym pierwszym przypadku największą obawę może wzbudzać zastosowanie strzykawki przy aplikowaniu znieczulenia (dzieci jej nie lubią). W przypadku kobiet z kolei zatruwanie nie jest polecane w pierwszym i trzecim trymestrze.
  • Po zatruciu zęba i założeniu opatrunku, nie poleca się jedzenia przynajmniej przez dwie godziny. Opatrunek musi się utwardzić i być szczelny, aby do środka rozwierconego zęba nie dostawały się żadne bakterie. Jeżeli tak właśnie się stanie, konieczna okaże się kolejna wizyta u dentysty.
  • Bezpośrednio po zatruciu zęba ten może strasznie boleć – niestety, ale nie da się tego w żaden sposób uniknąć. Dlatego też można w tym przypadku sięgnąć po różnego rodzaju środki przeciwbólowe, które pozwolą radzić sobie z samym bólem. Ten powinien ustąpić wraz z czasem i zbliżaniem się ku drugiej wizycie. Mimo wszystko jednak, potrafi powodować pewnego rodzaju dyskomfort.
  • Cena zatrucia zęba zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od ilości kanałów znajdujących się w jego obrębie (zwykle za każdy kanał płaci się osobno). Wiele do powiedzenia ma tutaj również wybór konkretnej kliniki. Warto wybrać tę, która swoje usługi wykonuje na najwyższym poziomie – wtedy też będzie się miało pewność, że cały zabieg zapewni bardzo długotrwały efekt.

Podsumowanie

Wiedząc już, jak wygląda proces leczenia kanałowego i co dentysta robi po zatruciu zęba można mieć pełną świadomość co do tego, dlaczego to wszystko tyle kosztuje. Rzecz jednak w tym, by w parze z tą ceną szła również jakość wykonywanej usługi. Właśnie dlatego przy leczeniu kanałowym (ale i ogólnie – dowolnym leczeniu i działaniu w zakresie jamy ustnej) warto jest postawić na usługi kliniki renomowanej. Takiej, która rzeczywiście zna się na rzeczy i robi wszystko, by pacjent był zadowolony. Wtedy też można mieć pewność, że zostanie się obsłużonym prawidłowo, a samo zatrucie zęba przyniesie należyty rezultat.