Gingiwektomia – na czym polega?

Gingiwektomia - na czym polega?

Gingiwektomia – na czym polega? Gingiwektomia to inna nazwa plastyki dziąseł a jej celem jest uzyskanie ich lepszego efektu wizualnego. Już po pierwszym zabiegu udaje się poprawić, kształt oraz kontur dziąseł. Dzięki temu uzyskujemy widoczną wiekszą koronę zęba przez co ząb wydaje się być większy. Ten zabieg chirurgii stomatologicznej wiąże się z usunięciem nadmiernej ilości dziąsła, które narosło na zęby. Osoby borykające się z tym problemem cierpią z powodu tzw. uśmiechu dziąsłowego. Mogą zmagać się ze stanami zapalnymi przyzębia oraz kieszonek dziąsłowych. Ważne! Gingiwektomia jest zabiegiem bezkrwawym, jest przeprowadzana jest w Stomo Clinic starannie. Brak bólu i powikłań, już podczas pierwsze stomatolog przywraca dziąsłom estetykę, a także zdrowie.

Czym jest gingiwektomia i jak się ją przeprowadza?

Gingiwektomia poprawia kondycję dziąseł i wpływa na kształt zębów. Dentysta dokonuje oceny wizualnej jamy ustnej w celu wstępnej oceny patologii dziąseł. Przeprowadza RTG lub tomografię komputerową, analizuje obraz, identyfikuje przyczynę, wybiera metodę korekcji dziąseł. Na czym polega ten zabieg stomatologiczny? Dentysta podaje znieczulenie miejscowe i zajmuje się usunięciem nagromadzonego na zębach kamienia, ponieważ może on utrudniać wykonanie kolejnych czynności.

Kolejnym krokiem jest usunięcie nadmiaru tkanki dziąsłowej z użyciem kautera elektrycznego, dzięki czemu zabieg jest mniej inwazyjny. Wykorzystywane do zabiegu urządzenie zamyka naczynia krwionośne i krwawienie jest maksymalnie ograniczone. Po zakończonym zabiegu pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Trzeba jedynie przestrzegać zaleceń stomatologa odnośnie higieny jamy ustnej.

Gingiwektomia – wskazania do zabiegu

W przypadkach, gdy dziąsło ma zaburzenia strukturalne, nabyte lub wrodzone, może pomóc plastyka dziąseł znana również jako gingiwektomia. Plastyka dziąseł pozwala na zmianę kształtu dziąseł, stworzenie symetrii uśmiechu. Dentysta usuwa nadmiar tkanki dziąseł, a także może zwiększyć brakującą tkankę. Dość często podczas implantacji wykonuje się plastykę dziąseł. Aby implant z koroną wyglądał naturalnie, konieczne jest, aby kontur dziąseł był taki sam jak wokół innych zębów.

Zabieg plastyki dziąseł powoduje wyeksponowanie koron oraz usunięcie nadmiernie rozrośniętych fragmentów dziąseł. Korony, które powodowały, że zęby wydawały się mniejsze niż są w rzeczywistości. Osoby posiadające uśmiech dziąsłowy decydują się na licówki, jednak podstawą pozbycia się tego defektu jest zabieg gingiwektomii, który odsłania zęby przysłonięte przerośniętą tkanką. Dopiero wtedy dentysta proponuje licówki kompozytowe lub porcelanowe.

Jakie są przyczyny uśmiechu dziąsłowego? Najczęściej to wada zgryzu, dlatego dentysta może zaoferować połączenie ortodoncji z plastyką dziąseł. Czasami zdarza się, że ktoś posiada nadaktywną mimicznie górną wargę, w takim przypadku może być zastosowany także botoks. Przerośnięte dziąsła powodują nie tylko pogorszony efekt estetyczny, ale także negatywnie wpływają na zdrowie. Dlaczego? Ponieważ utrudnione jest efektywne wykonanie higieny jamy ustnej, przede wszystkim ósemek z narastającymi dziąsłami co prowadzi do zapalenia przyzębia.

Nieskuteczne, zbyt delikatne szczotkowanie przyczynia się do wnikania płytki nazębnej co prowadzi do mineralizacji i powstawania kamienia. Kamień rozszerza kieszonki dziąsłowe powodując ich powiększenie. Efektem tego może być parodontoza. W związku z różnymi przyczynami nadmiernego rozrostu dziąseł oraz konsekwencjami zdrowotnymi niezbędna jest konsultacja stomatologiczna i wprowadzenie leczenia skojarzonego.

Gingiwektomia- korzyści

W stomatologii, oprócz przywracania funkcjonalności uzębienia, podstawową uwagę przywiązuje się do estetyki. Jednym ze znaków idealnego uśmiechu są śnieżnobiałe zęby, nad którymi lekko widoczny jest symetryczny zdrowy kontur dziąsła. Pomaga utrzymać ząb w kości, chroni korzeń przed urazami i innymi wpływami fizycznymi. Stan dziąseł przekłada się nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także na estetykę uśmiechu. Piękny uśmiech to nie tylko białe, równe zęby, ale także różowe zdrowe dziąsła normalnej wielkości. Gdy przerost dziąseł nie zostanie wyeliminowany w odpowiednim czasie, może zatrzymać proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Może spowodować osteoporozę i przyczynić się do naruszenia integralności przegród między zębami.

Usunięcie nadmiernie przerośniętej tkanki dziąsłowej nie wiąże się z długim leczeniem. Już podczas konsultacji związanej z zabiegiem gingiwektomii. Stomatolog kwalifikuje do przeprowadzenia zabiegu gingiwektomi. Po samym zabiegu nie trzeba poświęcać wiele czasu na odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Osoby wrażliwe na przeżywanie krwawienia nie muszą martwić się taką konsekwencją zabiegu, ponieważ plastykę dziąseł można uznać za metodę bezkrwawą. Skuteczność gingiwektomi, jest widoczna już po jego zakończeniu a jego wykonanie nie wiąże się z dużym wydatkiem. Po zabiegu pacjent jest wolny od problemu przerośniętych dziąseł, może także osiągnąć powiększenie optyczne zębów. Ale przede wszystkim ma możliwość prawidłowego szczotkowania zębów i dziąseł dzięki czemu chroni się przed stanami zapalnymi przyzębia.