Usuwanie ósemek to jeden z najbardziej popularnych zabiegów chirurgicznych w stomatologii. Nie zawsze wiąże się z zabiegiem chirurgicznym. Wszystko zależy od tego, czy ząb jest w prawidłowo wyrżnięty, czy też może jest zatrzymany w kości i widoczny tylko na zdjęciu RTG. W ekstrakcjach ósemek nie ma więc automatycznego działania. Zawsze decyduje ocena indywidualnych warunków w jamie ustnej pacjenta.
– W STOMO Clinic uważamy, że zęby ósme, które są prawidłowo ustawione w zgryzie i w całości odsłonięte, a do tego zdrowe, nie powinny być usuwane. Dlatego chirurgiczne usuwanie ósemek we Wrocławiu, powinno w pierwszej kolejności zostać prawidłowo zdiagnozowane.
– Natomiast zalecamy ekstrakcję ósemki we Wrocławiu, jeśli zęby mądrości co prawda wyrosły w całości, ale są nieprawidłowo położone. Należy się ich pozbyć, ponieważ zaburzają zgryz i zagrażają zdrowiu zębów sąsiednich, naciskając na ich korzenie. Mogą także kaleczyć tkanki miękkie w jamie ustnej i wywoływać stłoczenia zębów. Są też często przeszkodą w wykonaniu dobrej protetyki.
– Wskazaniem do usunięcia ósemki, są również te, które częściowo wyrosły i nie mieszczą się w łuku. Są więc w jakimś stopniu przykryte tzw. kapturem dziąsłowym. Mogą uciskać tkanki i wywoływać dyskomfort. Ze względu na nieprawidłowe położenie są często przyczyną stanów zapalnych dziąseł i całego przyzębia albo ogniskiem próchnicy, która łatwo rozwija się na końcach łuków zębowych, zwłaszcza dlatego, że wokół takich częściowo wyrżniętych zębów powstają patologiczne kieszonki dziąsłowe, utrudniające prawidłową higienę. W ich wnętrzu zbierają się resztki jedzenia, osad, kamień, a w rezultacie rozwijają się bakterie, próchnica i stany zapalne.
– Ósemki całkowicie zatrzymane w kości, czyli widoczne tylko w RTG, usuwamy często w STOMO Clinic ze wskazań ortodontycznych. Chodzi o sytuacje, kiedy znajdujące się w szczęce lub żuchwie zęby mądrości uniemożliwiają przesuwanie zębów podczas leczenia aparatem ortodontycznym. O tym, że ósemki należy usnąć decyduje wtedy nasz ortodonta, współpracujący z chirurgiem.
– Zatrzymane zęby mądrości mogą być zakwalifikowane do usunięcia, nawet jeśli nie planujemy ortodoncji. Dzieje się tak, jeśli zawiązek ósemki znajduje się w kości, ale wywołuje ból i stany zapalne przyzębia, tworząc zagrożenie dla zębów sąsiednich i zdrowia pacjenta. Możesz wtedy odczuwać bóle głowy, pulsowanie, migreny, a także bóle szczęki itp. Wokół takiej ósemki mogą powstawać torbiele zębopochodne, zagrażające zębom sąsiednim oraz degradujące kość. Mało tego, są one uważane za potencjalne źródło odogniskowego zakażenia zębopochodnego.
Standardowo zaczynamy od diagnostyki. W trakcie konsultacji wykonujemy w naszej klinice dokładne obrazowanie RTG i CBCT. Dopiero na podstawie zdjęć rentgenowskich decydujemy, czy zęby mądrości kwalifikują się do usunięcia. Diagnostyka pomaga nam zebrać informację o położeniu korzeni zębów, ich umiejscowieniu w odniesieniu do nerwów i zatok szczękowych.
Następnie ustalamy, czy Twoje ósemki zostaną usunięte za pomocą klasycznej ekstrakcji, czy też potrzebny będzie zabieg chirurgiczny.
Zabieg usuwania ósemki, bez względu na dobór metody, jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. W STOMO Clinic Wrocław koncentrujemy się na tym, by wyeliminować dyskomfort za pomocą dobrej jakości znieczulenia. Nasz chirurg pracuje z dużym szacunkiem dla otaczających tkanek. Dzięki dokładnemu planowaniu zabiegu, chirurgiczne usuwanie ósemek jest jak najmniej inwazyjne, a przez to i proces gojenia przebiega sprawniej.
Zabieg operacyjny trwa najczęściej ok. godziny i wymaga założenia szwów, a potem wizyty w STOMO Clinic, aby je zdjąć po ok. 7-10 dniach.
Należy tutaj dodać, że chirurgiczne usuwanie ósemek przebiega inaczej w szczęce niż w żuchwie. Zabieg w szczęce jest z reguły szybszy i mniej skomplikowany, choć i tutaj może pojawić się powikłanie w postaci przetoki ustno-zatokowej z powodów anatomicznych. Chodzi o pacjentów, u których wierzchołki korzeni ósemki górnej wpuklają się do znajdującej się nad zębami zatoki. Usunięcie zęba powoduje otwarcie połączenia między zatoką a jamą ustną. Nasz chirurg szczękowo-twarzowy zawsze dokładnie sprawdza pole zabiegowe po ekstrakcji i w razie potrzeby zaopatruje przetokę przy pomocy płatu śluzówkowo-okostnowego.
Za bardziej utrudnione uważa się powszechnie ekstrakcje w żuchwie, ponieważ obarczone są ryzykiem uszkodzenia nerwu czuciowego. Prawda jest jednak taka, że tego typu powikłani zdarza się coraz rzadziej i można je wyeliminować dzięki dobrej diagnostyce i planowaniu zabiegu. Dlatego zalecamy, by umawiać się na zabiegi usuwanie ósemek do chirurgów szczękowo-twarzowych. A taki właśnie ekspert przyjmuje w STOMO Clinic i zajmuje się nie tylko usuwaniem ósemek. Dlatego, warto skorzystać z usługi usuwania ósemek we Wrocławiu, ponieważ kompletna diagnostyka, jest kluczowa dla zdrowia pacjenta. Nasi pacjenci są także przyjmowani na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej, gdzie pracuje nasz chirurg i implantolog.
Po usunięciu ósemki należy dbać o higienę jamy ustnej, ale jednocześnie stworzyć korzystne warunki do wytworzenia się skrzepu i wygojenia miejsca po ekstrakcji. Zaburzenie procesu gojenia poprzez niewłaściwe zachowanie to ryzyko komplikacji. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Jeśli będziesz się do nich stosować, szybko zapomnisz o tym, że w ogóle miałeś/miałaś ósemki.
– Do zdjęcia szwów nie dotykaj miejsca po ósemce, nie manewruj przy ranie językiem, nie cmokaj itp.
– Nie płucz jamy ustnej, ponieważ może to doprowadzić do odklejenia się skrzepu.
– Jeśli pojawi się obrzęk, możesz chłodzić policzek za pomocą cold-packów. Odradzamy ssanie kostek lodu, ponieważ takie czynności jak ssanie, cmokanie mogą spowodować odpadnięcie skrzepu, a jest on niezbędny do zagojenia się rany.
– Nie jedz twardych pokarmów, rozdrabniaj jedzenie drugą stroną zębów. A najlepiej przerzuć się na kilka dni na papkowate, miękkie potrawy.
– Nie jedz i nie pij nic gorącego.
– Szczotkuj zęby tak jak zwykle, omijając okolicę po usuniętym zębie.
– Nie pal papierosów i nie pij alkoholu, może to zaburzyć gojenie.
– Do zdjęcia szwów unikaj intensywnego wysiłku. Nie chodź na siłownię, nie biegaj, zrezygnuj z basenu.
– Jeśli potrzebny będzie antybiotyk, otrzymasz od nas receptę. Podobnie dostaniesz od nas zalecenia co do środków przeciwbólowych.