Podstawą pięknego i zdrowego uśmiechu jest regularny skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, który bardzo powoli, w niezauważany wręcz sposób odkłada się na zębach. We wrocławskiej klinice STOMO uważamy, że kamień nazębny należy usuwać standardowo co 6 miesięcy. Wtedy zabieg jest komfortowy, a co ważniejsze, chroni Cię przed chorobami dziąseł i przyzębia, które jak się okazuje rozwijają się najczęściej właśnie z powodu kamienia.
Skąd bierze się kamień nazębny?
Z dnia na dzień niedoczyszczana płytka bakteryjna, znajdująca się na zębach, twardnieje i mineralizuje się, przez co nie można jej już usunąć podczas zwykłego szczotkowania. Tak jak kamień we wnętrzu czajnika zaczyna być widoczna. Nawet jeśli dokładnie myjesz zęby, stosujesz specjalistyczne pasty, płukanki i nitki do higieny przestrzeni międzyzębowych, to jednak nie unikniesz skalingu. Prędzej czy później kamień odłoży się w trudno dostępnych miejscach. Jego złogi powstają najszybciej na dolnych siekaczach. Zęby stają się pożółkłe, zwłaszcza przy dziąsłach. Możesz mieć skłonność do tworzenia się kamienia, jeśli pijesz zieloną herbatę, kawę, palisz papierosy, albo pijesz mocno zmineralizowaną wodę.
Jak usuwamy kamień? Skaling w STOMO Clinic
Dobra informacja jest taka, że kamienia nazębnego można się łatwo pozbyć za pomocą standardowego zabiegu, nazywanego skalingiem.
To bardzo ważne, aby poddawać się mu regularnie, nie tylko dlatego że oczyszczone z kamienia zęby są jaśniejsze, a uśmiech ładniejszy. Złogi kamienia mają zły wpływ na zdrowie dziąseł. Nieusuwany kamień często przedostaje się bowiem pod dziąsła, na zdjęciu RTG widzimy wtedy kamień poddziąsłowy. Mechanicznie odsuwa on dziąsła od zębów, niszcząc przyczepy dziąsłowe, wywołując stany zapalne i ruchomość zębów. Zwłaszcza że wraz z kamieniem do kieszonek dziąsłowych przedostają się bakterie, wywołujące zapalenie przyzębia.
Najczęściej pacjenci, którzy zgłaszają się do nas, twierdząc że mają paradontozę, w rzeczywistości chorują z powodu nieusuwanego kamienia. Po kilkukrotnym usuwaniu kamienia nad i poddziąsłowego oraz stosowaniu specjalistycznych płukanek i past, problem zapalenia dziąseł ustępuje. A pacjent cieszy się zdrowym uśmiechem i stabilnym uzębieniem.
Zachęcamy pacjentów, aby regularnie zgłaszali się na zabiegi higienizacji, których celem jest usuwanie kamienia nazębnego, zanim przedostanie się od pod linię dziąseł i zacznie niszczyć przyzębie.
Zabiegi higienizacyjne w STOMO Clinic to:
Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków oraz specjalistycznych mikronarzędzi. Skaler ultradźwiękowy pracuje tylko w zakresie złogów kamienia i jest bezpieczny dla szkliwa zębów. Oczyszczanie zębów z kamienia jest bezbolesne, ale przy jakichkolwiek objawach nadwrażliwości np. szyjek zębowych stosujemy znieczulenie stomatologiczne.
Kiretaż. Gdy widzimy, że kamień przedostał się już pod linię dziąseł i mamy stan zapalny przyzębia, musimy z zabiegiem higienizacji wejść głębiej, do kieszonek dziąsłowych. Za pomocą kiret usuwamy złogi kamienia i płytki bakteryjnej z korzeni zębów. Celem zabiegu jest spłycenie kieszonki dziąsłowej i usunięcie biofilmu bakteryjnego, aby mogło dojść do wyleczenia stanu zapalnego. Kiretaże w STOMO Clinic wykonujemy zawsze w komfortowym znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu otrzymujesz od nas odpowiednie zalecenia, w razie potrzeby receptę na antybiotyk. Nasz personel dokładnie wyjaśnia, jak należy dbać o zęby w okresie pozabiegowym, przepisujemy specjalne szczoteczki, płukanki z chlorheksydyną. Najważniejsze po kiretażu są też regularne wizyty kontrole oraz usuwanie kamienia na wczesnym etapie, gdy znajduje się on nad linią dziąseł.
Piaskowanie zębów ma na celu usuwanie osadów i powierzchniowych przebarwień. Wykonuje się je najczęściej jako zabieg uzupełniający po skalingu u osób, które mają skłonność do osadów na przykład z powodu pitej kawy, zielonej herbaty, palenia papierosów itp. W trakcie piaskowania zęby oczyszczane są strumieniem piasku stomatologicznego i wody. Piaskarka pracująca pod ciśnieniem dociera do najtrudniej dostępnych miejsc. Zabieg jest bezbolesny, jednak przy silnej nadwrażliwości możemy zastosować znieczulenie, decydują o tym Twoje indywidualne odczucia. Podczas zabiegu możesz czuć w jamie ustnej słonawy smak.
Polerowanie wykonujemy po skalingu i piaskowaniu, aby perfekcyjnie wygładzić szkliwo zębów. Zabieg ten sprawia, że nowy kamień odkłada się wolniej, ponieważ powierzchnia zębów nie jest porowata i nie wnika w nie tak łatwo płytka bakteryjna. W praktyce wygładzamy szkliwo za pomocą past polerskich i mikrourządzeń. Po polerowaniu zęby pięknie się błyszczą, przez co wyglądają na jaśniejsze.
Fluoryzacja i lakierowanie to finalna część zabiegu higienizacyjnego. Polega na wmasowaniu w powierzchnie zębów związków wzmacniających szkliwo. Nie zawsze muszą to być tylko związki fluorowe, które chronią zęby przed próchnicą. Na zęby nakładane są też pasty i żele z zawartością wapnia i fosforu, które remineralizują szkliwo. Nasi specjaliści od higienizacji stosują też na finał skalingu preparaty znoszące nadwrażliwość zębową.