Licówki Wrocław Stomo Clinic

Porcelanowe i kompozytowe licówki porcelanowe na zęby to obecnie najpopularniejszy sposób na szybką metamorfozę uśmiechu. W Stomo Clinic we Wrocławiu zaprojektujemy dla Ciebie najpiękniejsze licówki ceramiczne w ciągu 3 wizyt. Do momentu montażu będziesz atrakcyjnie wyglądać dzięki licówkom tymczasowym. A może interesujesz się licówkami kompozytowymi, które powstają w trakcie jednej wizyty bezpośrednio na fotelu dentystycznym? Wszystko, co chcesz wiedzieć o licówkach, znajdziesz poniżej. Także odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Licówki porcelanowe Wrocław

Licówki porcelanowe mają nie tylko gwiazdy. Może z nich skorzystać każdy, kto odwiedzi naszą placówkę Stomo Clinic we Wrocławiu. Ten sposób na szybką metamorfozę uśmiechu jest naprawdę popularny wśród nas. Chcemy cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem, bez dużej ingerencji w swoje własne zęby. Szukamy trwałych rozwiązań,  a dobrze zaprojektowane i pielęgnowane licówki posłużą nawet 15 lat. 

Jeśli szukasz miejsca we Wrocławiu, gdzie powstają licówki porcelanowe i kompozytowe (tzw. bonding) najwyższej klasy, odwiedź Stomo Clinic. Także z tego powodu, że pracujemy w zespole stomatologów wszystkich dyscyplin i zanim zajmiemy się stomatologią estetyczną, dokładnie sprawdzimy i zadbamy o zdrowie Twojego uzębienia. Oferujemy konsultacje i zabiegi ortodontyczne, chirurgiczne, implantologiczne. Dbamy o zdrowie dziąseł, leczymy zęby kanałowo. Dzięki temu licówki, założone na zdrowe zęby i zdrowy zgryz, posłużą Ci długie lata.

Pierwsza wizyta – konsultacja, diagnostyka i wyciski

Projektowanie licówek, jak wszystko w stomatologii, zaczyna się od diagnostyki. Na początek sprawdzamy więc zdrowie jamy ustnej, potwierdzamy brak ubytków lub w razie potrzeby zalecamy leczenie próchnicy w naszej klinice. Na tej samej wizycie analizujemy zgryz pacjenta. To ważne, ponieważ nawykowe zgrzytanie, które często wynika z wady zgryzu, jest przeciwwskazaniem do założenia licówek. Możemy zastosować licówki po leczeniu ortodontycznym, a często zakładamy tzw. bonding już w dniu montażu aparatu, aby odbudować prawidłowe kształty (wysokość i szerokość) zębów.

Po przeglądzie i diagnostyce RTG analizujemy uśmiech, aby zaproponować najbardziej estetyczne rozwiązanie dla pacjenta. Rozmawiamy o oczekiwaniach i możliwościach. Proponujemy kilka rozwiązań, jeśli możliwa jest alternatywa.

Następnie pobieramy wyciski, aby na odlanym modelu gipsowym zaprojektować woskową wizualizację tzw. wax-up. Stanowi wzór do wykonania prototypu, dzięki któremu  powstają licówki na zęby dla Pacjentów naszej placówki we Wrocławiu.

Druga wizyta – przymiarka prototypu licówek

Na drugiej wizycie stomatolog w oparciu o woskowy projekt tzw. wax-up wykonuje w gabinecie tzw. mock-up, czyli prototyp licówek, jeszcze bez ingerowania w szkliwo. Kompozytowy prototyp jest przymierzany i utwardzany bezpośrednio na fotelu dentystycznym. To doskonałe rozwiązanie, aby sprawdzić, jak pacjent będzie wyglądał w projektowanych licówkach jeszcze przed preparacją szkliwa. Widząc licówki, stomatolog może nanieść ewentualne korekty w ich kształcie. Ponieważ prototyp licówek jest rodzajem odlewu z kompozytu, nie jest pracą wysoko estetyczną. Jeśli jednak pacjent nie ma pewności co do rozwiązania protetycznego, może opuścić gabinet Stomo Clinic we Wrocławiu w mock-upie i przemyśleć temat.

Jeśli mock-up zostaje zaakceptowany na tej samej wizycie, lekarz przystępuje do preparacji szkliwa. To nie jest tak, że z automatu usuwa się 0.5 mm szkliwa. Wszystko zależy od kształtu zębów. Gdy zęby po olicowaniu mają być większe, bardziej wypukłe lub wychylone, może się okazać, że wystarczy wytrawienie szkliwa bez szlifowania. Preparacja może być też bardzo płytka i to miejscowa rzędu 0.2 mm. Jeśli natomiast chcemy zęba cofnąć (jedna jedynka jest wystająca, a druga schowana), będziemy musieli go bardziej opracować np. na grubość 1 mm.

Gdy zęby są przygotowane pod licówki, lekarz pobiera wycisk dla pracowni ceramicznej, która w ciągu kilku dni (w zależności od terminów) wykonuje ostateczne licówki porcelanowe. Aby zabezpieczyć zęby pacjenta po preparacji szkliwa oraz zadbać o estetykę uśmiechu, wykonujemy tymczasowe licówki kompozytowe. Do czasu montażu licówek zęby wyglądają dobrze i pacjent nie musi ograniczać swojej normalnej aktywności.

Trzecia wizyta – montaż licówek

To jest ten moment, kiedy cementujemy licówki porcelanowe, a pacjent zachwyca się swoim nowym uśmiechem. Precyzyjnie wklejamy ceramiczne płatki na powierzchnię zębów za pomocą różnych rodzajów cementów. Wykonujemy zdjęcia cyfrowe, aby udokumentować metamorfozę. Licówki na zęby z placówki Stomo Clinic we Wrocławiu pozwalają na całkowitą metamorfozę naszego uśmiechu.

 • Za pomocą licówek jesteśmy w stanie stworzyć tzw. hollywoodzki uśmiech, gdzie zęby mają idealne kształty i śnieżnobiałą barwę w strefie uśmiechu.
 • Licówki zmieniają kształt zębów, mogą je wydłużyć i poszerzyć.
 • Za pomocą licówek możemy zlikwidować szpary między zębami, w tym zamaskować diastemę między jedynkami.
 • Licówki są w stanie przykryć ukruszenia, nierówności oraz pęknięcia szkliwa (o ile pęknięcia są powierzchniowe i nie zagrażają żywotności zęba).
 • Licówki przykryją odporne na wybielanie przebarwienia zębów związane z fluorozą i kuracją antybiotykową (przy najciemniejszych przebarwieniach polekowych lepsze pod względem estetycznym będzie zastosowanie koron porcelanowych).
 • Licówki przykryją wszelkie widoczne w uśmiechu wypełnienia ubytków próchnicowych.
 • Za pomocą licówek możemy odmłodzić wygląd całej twarzy, ponieważ jasne zęby widoczne w uśmiechu sprawiają, że osoba wydaje się młodsza.

Zapraszamy do przekonania się o zaletach płynących ze wykonania licówek w naszej placówce Stomo Clinic we Wrocławiu.

Licówki kompozytowe, czyli bonding

Licówki kompozytowe, nazywane też bondingiem lub chipsem to cienka warstwa żywicy kompozytowej, którą stomatolog nakłada na powierzchnię zęba po wytrawieniu szkliwa. Następnie precyzyjnie formuje jej kształt i naświetla lampą UV, aby uzyskać twardość. Wygląd licówek kompozytowych zależy od estetycznych kompetencji stomatologa, jego precyzji i dbałości o efekt. Specjaliści w Stomo Clinic Wrocław podchodzą z największą starannością do projektowania licówek kompozytowych, aby idealnie komponowały się z uzębieniem.

Licówka kompozytowa powstaje w trakcie jednej wizyty bezpośrednio na fotelu stomatologicznym. Lekarz formuje ją i utwardza od razu w jamie ustnej pacjenta.  Nie wymaga trwałej ingerencji w szkliwo, jego powierzchnia jest tylko wytrawiana, aby stworzyć dobrą przyczepność dla kompozytu.

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z porcelany, materiału, który najwierniej naśladuje naturalne zęby człowieka, ma ich głębię, przezierność i opalescencję. Także twardość ceramiki jest porównywalna do tkanek twardych ludzkiego uzębienia. Stomo Clinic we Wrocławiu umożliwia swoim Pacjentom skorzystanie z tego rodzaju rozwiązania.

Licówki porcelanowe są odporne na przebarwienia i matowienie, są obojętne dla organizmu pod względem biologicznym. Powstają w pracowni ceramicznej z wielu warstw ceramiki, które oddają indywidualne cechy uzębienia. Inną metodą ich tworzenia jest tłoczenie licówek typu e.max. Press z ceramiki szklanej na bazie dwukrzemianu litu.

Licówki porcelanowe zawsze tworzy się w oparciu o zdjęcia cyfrowe zębów pacjenta oraz na podstawie wycisków pobranych w klinice stomatologicznej. Do ich zaprojektowania potrzebnych jest kilka wizyt, ze względu na etapy projektowania – wax-up i prototypowania – mock-up. Nakleja się je na zęby po wcześniejszej preparacji niewielkiej ilości szkliwa (0.2-1 mm). Ich trwałość szacuje się na 8-15 lat w zależności m.in. od warunków zgryzowych i higieny jamy ustnej.

 • Szybka metamorfoza uśmiechu przy zerowej lub minimalnej ingerencji w szkliwo.
 • W przypadku licówek kompozytowych metamorfoza uśmiechu wykonywana podczas jednej wizyty bezpośrednio na fotelu stomatologicznym.
 • Odporność na przebarwienia, która jest największa w przypadku licówek porcelanowych, ale w najnowszych materiałach do licówek kompozytowych także na wysokim poziomie (tzw. bonding przez kilka lat zachowuje połysk i pierwotną barwę).
 • Biokompatybilność licówek porcelanowych (są wykonane z ceramiki, czyli szkła, które nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych).
 • Wysokie bezpieczeństwo licówek kompozytowych, wykonywanych z nowoczesnych niealergizujących konglomeratów.
 • Projektowane indywidualnie dla pacjenta, idealnie pasują do charakterystyki uzębienia, a także rysów całej twarzy.
 • Licówki na zęby, z których można skorzystać dzięki ofercie Stomo Clinic Wrocław, charakteryzują się atrakcyjnymi cenami.

Wykonanie licówek na zębach nie zawsze jest możliwe. Istnieją bowiem ku temu pewne ograniczenia. Przedstawiamy je Pacjentom placówki Stomo Clinic we Wrocławiu:

 • Przeciwwskazaniem do założenia licówek jest próchnica, ponieważ zakładamy wszystkie prace protetyczne tylko na zęby wyleczone. Wcześniej należy więc wypełnić ubytki, jeśli nie są zbyt duże i mamy odpowiednią ilość i szkliwa od strony licowej możemy po leczeniu założyć licówki.
 • Przed założeniem licówek sprawdzamy też zdrowie dziąseł, jeśli występują stany zapalne, osad, kamień nad i poddziąsłowy musimy najpierw wykonać zabiegi przygotowawcze. Przeprowadzamy higienizację (skaling nad i poddziąsłowy, piaskowanie i polerowanie szkliwa). Leczymy stan zapalny, a po jego ustąpieniu i potwierdzeniu, że pacjent prawidłowo dba o higienę jamy ustnej, przystępujemy do pracy nad licówkami.
 • Z zasady nie stosuje się licówek na zęby po leczeniu kanałowym, ponieważ takie zęby zmieniają kolor i cienka licówka nie jest w stanie przykryć ciemniejszej barwy zęba. Lepszym rozwiązaniem, które także wzmacnia ząb, jest wykonanie korony porcelanowej.

Nie zalecamy licówek pacjentom z objawami bruksizmu (zgrzytanie i zaciskanie zębów w czasie snu, a także nawykowe w ciągu dnia). Nawyki te, często spowodowane wadą zgryzu, mogą szybko zniszczyć licówki. Będą się one kruszyć, odklejać i pękać. U pacjentów zgrzytających przeprowadzamy analizę zgryzu i najczęściej proponujemy leczenie ortodontyczne, zwłaszcza że już w trakcie montażu aparatu podnosząc zgryz, odbudowujemy prawidłowe wysokości zębów przednich za pomocą kompozytu. Dzięki temu pacjent od razu otrzymuje poprawę wyglądu siekaczy, na które po zakończeniu leczenia ortodontycznego może założyć licówki porcelanowe, lub zostać przy licówkach kompozytowych.

Licówki na zęby - najczęstsze pytania

W Stomo Clinic Wrocław jesteśmy w stanie elastycznie reagować na możliwości czasowe Pacjenta, jednak procedura wykonania precyzyjnie zaprojektowanych i dopasowanych estetycznie licówek na zęby wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Musimy wykonać projekt licówek i sprawdzić ich estetykę w jamie ustnej za pomocą prototypu z kompozytu. Średnio od pierwszej wizyty do montażu licówek w Stomo Clinic mija… dni.

To zależy od rodzaju licówek. Te kompozytowe wykonywane z wolnej ręki przez stomatologa bezpośrednio na fotelu dentystycznym nie wymagają trwałej ingerencji w szkliwo. Natomiast przed zaprojektowaniem licówek porcelanowych usuwamy od 0.2 mm do 1 mm szkliwa. W naszym gabinecie we Wrocławiu podchodzimy do tej kwestii w sposób indywidualny. Wszystko zależy od kształtu zębów i korekty, którą planujemy wykonać za pomocą licówek. Zdarza się, gdy chcemy powiększyć zęby, że ingerencja jest mikroskopijna, prawie żadna.

O licówki na zęby dbamy tak, jak o swoje naturalne zęby, należy je dokładnie szczotkować i czyścić przestrzenie międzyzębowe. Zgłaszając się na coroczny skaling i piaskowanie, personel zabiegowy oczyszcza także licówki z kamienia i osadów. Można tego dokonać w Stomo Clinic Wrocław.

Licówki, podobnie zresztą jak zęby własne, należy chronić przed złymi nawykami, które prowadzą do destrukcji uzębienia. Powstrzymujemy się od używania zębów jako narzędzia do odkręcania butelek, odgryzania nitek, metek ubrań itp. Licówka może się uszczerbić i uszkodzić, jeśli będziemy ogryzać ołówki, paznokcie, gryźć ramki okularów, dłubać słonecznik czy zębami rozgryzać orzechy.

Licówki kompozytowe, mimo że w swoich składach mają coraz więcej szkła, z czasem szybciej matowieją niż licówki z czystej porcelanowy, dlatego na wizytach kontrolnych co 6 miesięcy warto sprawdzać, czy nie wymagają wypolerowania.

Licówki na zęby wykonane w naszym gabinecie we Wrocławiu nie powodują żadnych niekorzystnych skutków dla organizmu Pacjenta. W przypadku licówek kompozytowych ingerencja w szkliwo ogranicza się do wytrawienia powierzchni, aby stworzyć możliwość trwałego montażu (odpowiednia powierzchnia do klejenia). Jest to procedura całkowicie odwracalna, licówki kompozytowe można zdjąć i powrócić do stanu wyjściowego.

W przypadku licówek porcelanowych musimy zebrać niewielką ilość szkliwa. Jednak jest to bardzo minimalna ingerencja, szlifujemy najczęściej mniej niż 1 mm szkliwa, z reguły 0.2-0.5 mm.

Licówki co kilka lat wymagają wymiany, przede wszystkim, dlatego że z czasem zmieniają się warunki zgryzowe w jamie ustnej i należy weryfikować ich kształt.

Z zasady licówki kompozytowe zmieniamy średnio co 3-5, wiele zależy tutaj jednak od tego, jak pacjent dba o swoje zęby. Licówki wykonane z kompozytów mogą się szybciej przebarwiać od kawy, czerwonego wina itp. Jeśli przestają wyglądać estetycznie, wymieniamy je na nowe.

Trwałość licówek porcelanowych, które są prawidłowo dopasowane, a pacjent nie ma bruksizmu i wad zgryzu,  oblicza się na 8-15 lat. Są one odporne na przebarwienia, zachowują długotrwały połysk i wygląd najwierniej zbliżony do naturalnego uzębienia. Jeśli poszukują Państwo doskonałej jakości licówek porcelanowych, polecamy skorzystać z oferty Stomo Clinic Wrocław.

W stomatologii licówki porcelanowe mają opinię produktu klasy premium. Są wykonane z ceramiki, która najwierniej odtwarza naturalne uzębienie człowieka. Są więc najbardziej estetycznym rozwiązaniem, ich trwałość przekracza 10-15 lat, są bardziej twarde i trwalsze od licówek kompozytowych. Także dlatego, że są odporne na matowienie i przebarwienia. Licówki z porcelany wymagają jednak zebrania ok. pól milimetra szkliwa, chodzi o stworzenie miejsca na wklejenie ceramicznego płatka. Ich zaprojektowanie wymaga średnio 3 wizyt w gabinecie.

Licówki kompozytowe są mniej trwałe, wymienia się je co 3-5 lat. Jednak obecnie dzięki rozwojowi technologii, ich estetyka także potrafi zachwycać, ponieważ kompozyty zawierają w składzie coraz więcej szkła, a więc zyskują wrażenie trójwymiarowości i głębi podobnej do naturalnego szkliwa. Kompozytowe licówki powstają podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, modeluje je lekarz bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Nie wymagają trwałej ingerencji w szkliwo, lekarz tylko wytrawia jego powierzchnię, aby stworzyć powierzchnię do bondu. Licówki kompozytowe są tańsze od porcelanowych.

Licówki na zęby, w tym także porcelanowe, dostępne w ofercie Stomo Clinic Wrocław to najlepszy wybór dla osób oczekujących sprawdzonych rozwiązań. Wysoka jakość oraz atrakcyjne ceny to argumenty, które przemawiają za skorzystaniem z naszych usług.

Licowki Wrocław
Licówki Wrocław

Telefon kontaktowy

534 009 002

Chcesz skorzystać z naszych usług ale masz pytania? Zadzwoń! Nasi eksperci służą pomocą

Umów wizytę

STOMO Clinic | Implantologia, Ortodoncja, Stomatologia Estetyczna, Stomatologia Dziecięca, Protetyka

Menu nawigacyjne

Opinie pacjentów

Serdecznie polecam! Bez apelacyjnie najlepsze podejście do klienta !
Jakub