Usuwanie korzenia zęba ?

Jak dentysta wyrywa korzeń?

Każdy ząb posiada swój korzeń, dzięki któremu przebywa w zębodole i jest w stanie w nim się utrzymać. Gdy ząb zostanie pozbawiony korony (a zatem jego najbardziej widocznej części), bywa, że wskazane jest również usunięcie korzenia. Jak wygląda ten zabieg i co trzeba wiedzieć na jego temat? Kiedy usunięcie korzenia tak właściwie jest czymś koniecznym? O tym – w dzisiejszym wpisie.

Kiedy powinno się usunąć korzeń zęba?

Usunięcie korzenia zęba w wielu przypadkach jest czymś naturalnym i bardzo rozsądnym – przede wszystkim ze względu na fakt, że sam w sobie jest on bezużyteczny. Staje się takim po pozbyciu się korony zęba. To ona jest odpowiedzialna za gryzienie i przeżuwanie. Gdy tylko jej zabraknie, nastąpi zmiana rozłożenia sił na zębach górnych i dolnych. Przez tę właśnie zmianę tego typu ząb zostaje praktycznie wyeliminowany z funkcji gryzienia.

Nieusunięcie korzenia zęba może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotne. Choć ryzyko ich wystąpienia jest różne, nigdy nie warto go podejmować. Zwłaszcza że “nieużywany” korzeń może się stać bezpośrednim źródłem zakażenia rozwijającego się w jamie ustnej, ale też negatywnie wpływać na szeroko pojęty stan zdrowia całego organizmu.

Jeśli korzeń zęba pozostał w dziąśle, a nie powinien tam się znajdować, może stwarzać idealne warunki do wytwarzania się ropni, torbieli, zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, ale i zapaleń kości szczęki. Jeśli zaś korona, której towarzyszył ten właśnie korzeń została usunięta za sprawą bardzo zaawansowanej próchnicy, korzeń jest w s tanie w poważny sposób wpłynąć na pracę serca, płuc, wątroby oraz ściśle z nim związanego układu kostno-stawowego.

Warto wiedzieć: jako że sam korzeń zęba nie spełnia żadnych funkcji, jeśli ma się z nim do czynienia nie powinno się wahać. Zamiast tego warto po prostu jak najszybciej go usunąć. W żaden sposób nie odczuje się przy tym jego straty, zamiast tego gwarantując sobie spokój ducha. Ma to spore znaczenie, gdyż części chorób wywołanych za jego pośrednictwem nie da się od razu wychwycić. Te pojawiają się po długim czasie i – co gorsza – wcale nie wskazują na korzeń jako bezpośrednią ich przyczynę.

Na czym polega usuwanie korzenia zęba?

Zastanawiając się, jak dentysta wyrywa korzeń, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze to właśnie dentysta jest w stanie podjąć się tego zabiegu. Oczywiście, będzie on miał możliwość poradzenia sobie ze “standardowym”, pojedynczym korzeniem. Gdy jednak układ korzeni będzie nader skomplikowany, najprawdopodobniej konieczny będzie udział w tym wszystkim chirurga stomatologa.

Na czym polega proces usuwania korzenia zęba? Obrazujemy go poniżej.

  1. W przypadku usuwania korzenia zęba konieczne jest wykonanie jego zdjęcia – RTG wykona dentysta na miejscu. Zdjęcie pozwoli mu określić, gdzie dokładnie się on znajduje i jaki jest jego układ. Dzięki temu sam zadecyduje, czy będzie w stanie podjąć się usuwania, czy konieczne będzie działanie chirurgiczne. W niektórych przypadkach z usuwania korzenia będzie można zrezygnować, zamiast tego mogąc sięgnąć po odbudowę zęba.
  2. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, lekarz zastosuje znieczulenie. Usuwanie korzenia wymaga bowiem działań, które mogą wywoływać bardzo duży ból. Znieczulenie ma charakter miejscowy i zapobiega jego powstawaniu.
  3. Dentysta musi naciąć dziąsło, by dostać się do korzenia i odsłonić go. Jeżeli ząb został niedawno wyrwany, taka konieczność wcale nie musi wystąpić.
  4. Za pomocą narzędzi chirurgicznych trzeba oddzielić korzeń od kości szczęki lub żuchwy – wtedy też będzie gotowy do ekstrakcji.
  5. Właściwego usunięcia zęba dokonuje się specjalnymi kleszczami – nie trwa to długo.
  6. Dentysta musi wyłyżeczkować i zabezpieczyć miejsce usuwania specjalną gąbką hemostatyczną. W ten sposób szybciej wytworzy się skrzep.
  7. Końcowy etap to założenie szwów, dzięki któremu zamyka się ranę.

Usuwanie korzenia zęba nie trwa długo, jednak wymaga dużej uwagi oraz odpowiedniego podejścia. Aby zostało wykonane po myśli, warto udać się do jak najlepszego chirurga czy stomatologa. Całość można wykonać w pełnej narkozie – jest ona jednak polecana wyłącznie w najcięższych przypadkach. W przeciwnym razie wystarczy miejscowe znieczulenie, by pozbyć się jakiegokolwiek bólu.

Podsumowanie

Wiedząc już, kiedy zaleca się pozbycie się korzenia zęba oraz jak dentysta wyrywa korzeń można podjąć świadomą decyzję o jego ekstrakcji. Usunięcie korzenia w wielu przypadkach jest nie tylko polecane, ale i wręcz konieczne celem zapobiegnięcia wszelkiego rodzaju nieciekawym powikłaniom. Zawsze jednak to dentysta powinien wyjść z taką inicjatywą, informując o takiej konieczności i poddając ją pod rozważenie swojego własnego klienta.

Podejmując się usunięcia korzenia własnego zęba warto postawić na usługi profesjonalnej kliniki stomatologicznej. Ta zadba o to, by zabiegu podjął się prawdziwy profesjonalista oraz by wszystko przebiegło zgodnie z planami, prowadząc do pożądanych efektów oraz satysfakcji zarówno po stronie pacjenta, jak i zajmującego się jego jamą ustną stomatologa.