Jak dentysta wyrywa zęba?

Jak dentysta wyrywa zęba?

Ból zęba to jedno z najbardziej nieprzyjemnych doznań, które może powodować dyskomfort w najbardziej nieodpowiednim momencie. Wiele osób, w przypadku ostrego bólu, zaczyna się martwić, że będą musieli usunąć ząb. W naszej klinice stomatologicznej specjaliści postawią diagnozę, określą, czy ząb wymaga usunięcia, opracują plan i dobiorą odpowiednie dla Ciebie metody leczenia. Ważne! Próchnica może dotyczyć nie tylko zębów, ale może nawet dotrzeć do ich korzeni. A próchnica korzeni, czyli próchnica poniżej poziomu dziąseł, jest bezpośrednim wskazaniem do usunięcia. Nie da się uratować takiego zęba.

Na czym polega wyrywanie zęba?

Współczesna stomatologia dysponuje wieloma narzędziami i metodami mającymi na celu zachowanie integralności uzębienia. Jednak w niektórych przypadkach niezbędna jest ekstrakcja zęba (wyrwanie zęba). Dentysta w naszej klinice ucieka się do takiego zabiegu, jeśli inne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji są niemożliwe.

Techniki wyrywania zębów

Praktyka stomatologiczna obejmuje dwie główne metody: prostą i chirurgiczną. Obie techniki ekstrakcji zęba mogą być wykonywane w sedacji lub z odpowiednio dobranym znieczuleniem.

Prostą metodą jest wyrywanie zęba, który jest dobrze widoczny. Wykonywany jest w naszej klinice, przez dentystę, za pomocą specjalnych kleszczyków. W arsenale specjalisty znajduje się duża liczba narzędzi o różnych kształtach i rozmiarach do ekstrakcji określonego rodzaju elementu uzębienia. Najpierw stomatolog podaje się lek znieczulający. Następnie ząb jest usuwany, a otwór oczyszczany. Jeśli ząb ma wiele korzeni, części elementu są najpierw usuwane za pomocą wiertła. Następnie każda z części poddawana jest ekstrakcji.

Jak dentysta wyrywa zęba?Natomiast zabieg chirurgiczny to złożony zabieg, wykonywany gdy jest wizualnie niewidoczny, np. z powodu przerośniętych tkanek miękkich lub osobliwości ułożenia. Na przykład, gdy konieczne jest usunięcie zatrzymanego zęba mądrości, który nie jest całkowicie widoczny na powierzchni. W takim przypadku w dziąsłach wykonuje się nacięcie. Chirurgiczna ekstrakcja zęba wymaga znieczulenia a po zabiegu specjalista może założyć szwy na dziąsłach.

Jak dentysta przeprowadza wyrywanie zęba?

Zazwyczaj dentysta lub chirurg usuwa ząb za pomocą kleszczyków, które obracają ząb do przodu i do tyłu lub obracają ząb, aż więzadło ozębnej zostanie wystarczająco zniszczone, a wspierająca kość zębodołowa zostanie poszerzona. Wtedy ząb staje się na tyle luźny, że można go usunąć. Najczęściej chirurgiczne usunięcie zęba bez ścian polega na nacięciu skalpelem dziąseł i okostnej, a następnie specjalista usuwa ząb.

Co się stanie, jeśli po ekstrakcji zęba pozostanie korzeń? Jeśli ząb został zniszczony w wyniku urazu, zwiększa się ryzyko infekcji powierzchni rany, w tym przypadku należy pilnie usunąć pozostałości korzenia i uszkodzony zębodół oraz dziąsła powinny być odkażone. Czasami próchnica tak bardzo niszczy ząb, że korona całkowicie się zapada i w dziąśle pozostaje tylko kawałek zgniłego korzenia. Jeśli pozostały fragment nie zostanie usunięty, staje się pożywką dla infekcji, a im więcej takiej zgnilizny, tym bardziej widoczne są problemy w jamie ustnej. Co zrobi dentysta? Specjalista złuszcza błonę śluzową dziąseł, wiertłem odcina korzeń i całkowicie usuwa go z otworu kleszczami chirurgicznymi. Wnękę czyści roztworem antyseptycznym i rana zostaje zszyta.

O co często pytają pacjenci kliniki stomatologicznej?

  • Jak długo trwa wyrwanie zęba?

Dentysta może usunąć ząb w 5-10, maksymalnie 20 minut. Ale złożone usunięcie trwa czasami pół godziny, a nawet godzinę. Drugą istotną różnicą jest użycie specjalnych narzędzi.

  • Który ząb jest łatwiejszy do usunięcia, górny czy dolny?

Zazwyczaj usunięcie górnego zęba mądrości jest nieco łatwiejsze niż usunięcie dolnego.

  • Czy można wstawić ząb, jeśli nie ma korzenia?

Jeżeli brakuje jednego zęba, to najczęściej jest to implantacja. Jednocześnie implant wkręcany jest w kość znajdującą się w miejscu, w którym należy odbudować ząb. Będzie sztucznym korzeniem przyszłego zęba, a raczej protezy. Na implancie przykręca się łącznik, a następnie zakłada się koronę.

  • Jakie zęby należy usunąć?

Ząb musi zostać usunięty, jeśli został nieprawidłowo ustawiony, zmienia prawidłowy zgryz fizjologiczny i uszkadza tkanki miękkie. Dzieje się tak często z zębami mądrości. Ósemki często mają słabą drożność kanałów korzeniowych i są trudne do leczenia. Wyrwać należy zęby, których nerwy zostały usunięte, najczęściej z powodu zapalenia miazgi. Mają raczej cienkie ścianki i często takie zęby nie wytrzymują obciążenia żucia i pękają. Jeśli złamanie pionowe nastąpi 7 milimetrów poniżej poziomu dziąsła, takiego zęba nie da się zachować i należy go usunąć. Przy urazach szczęki można zaobserwować pęknięcia zębów, a także przemieszczenie. Sposób korygowania takich defektów jest czysto indywidualny, ale w niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba.

Kiedy należy pilnie wyrwać ząb?

Pilne wyrywanie zębów jest zalecane w ostrym ropnym zapaleniu, silnym bólu spowodowanym mechanicznym urazem zęba. W niektórych sytuacjach dentysta proponuje wyrwanie, ponieważ ryzyko wystąpienia poważniejszego problemu jest wysokie.

Na przykład:

  • Infekcja może rozprzestrzenić się głębiej, może rozwinąć się martwica kości
  • Występują oznaki ropnia lub ropne zapalenie zatok
  • Powstał guz wyrostka zębodołowego (usuwany wraz z zębem)
  • Złamanie szczęki, skutkujące złamaniem zęba.

Dla osób zainteresowanych zdiagnozowaniem, leczeniem, wyrwaniem zęba zalecamy zapoznanie się z recenzjami naszych pacjentów. Pozwolą zrozumieć, że w naszej klinice stomatologicznej pracują najlepsi specjaliści a wszystkie procedury przeprowadzane są w ścisłej zgodności z międzynarodowymi standardami, przy użyciu nowoczesnych instrumentów.