Pytania Pacjentów - Stomo Clinic Wrocław

Stomo ClinicMake You Smile

Pytania Pacjentów

Jesteśmy otwarci

na Twoje pytania!

Stomo Clinic pytania pacjentów, to zbiór pytań, które pojawiają się między Wami (pacjentami), a naszym porsonelem. Pytania trafiają do nas różnymi kanałami komunikacji ( ZnanyLekarz, Facebook) jednak na naszej stronie znajdziesz odpowiedzi w jednym miejscu 🙂

Z upływem czasu postaramy się dla Was je aktualizować.

Zapraszamy do lektury!

KATEGORIA: PRÓCHNICA

Stały aparat na zęby

Czy moge ponownie zalozyc staly aparat na zeby?
Mam 22 lata ,w wieku 16 lat zalozono mi staly aparat na gorne i dolne uzebienie.Po 2 latach zdjeto aparacik i nosilem na noc retainer ,aby zeby utrzymac na swoim miejscu.Po 1 roku zaniechalem wkladek i zeby zaczely sie przemieszczac.Obecnie wychodzi mi 8 z lewej stony i mam problem z zebami ,wszystkie ” jakby sie nie mieszcza”.Chcialbym ponownie zalozyc staly aparat na dole do momentu wyjscia ostatnich zebow.Kiedy moge jak najszybciej to zrobic?Zalezy mi na czasie.

Oczywiście można, trzeba skontrolować stan zębów przede wszystkim korzeni i otaczających kości na zdjęciu rtg panoramicznym oraz znaleźć przyczynę ponownych stłoczeń. Następnie zaplanować leczenie.

KATEGORIA: ORTODONCJA

Chcę poprawić zgryz

Nosiłem aparat stały ortodontyczny około 5 lat temu.Po roku noszenia reteinera przestalem go nosic. Pojawiła mi się milimetrowa diastema miedzy jedynkami. Po znalezieniu i noszeniu ponownie reteinera troche sie cofneła. czy jest mozliwosc korekcji diastemy aparatem ruchomym w wieku 25 lat? czy w tym wieku to juz tylko aparaty stałe?

Jak najbardziej istnieje możliwość korekty wady, za pomocą specjalnie dostosowanej szyny aligner ( niewidocznej, przeźroczystej, która powinna być noszona 24h na dobę).
Ewentualnie ściągamy, przy spożywaniu ciepłych pokarmów i napojów. Jeżeli szczelina jest między jedynkami jest zbyt duża do korekty jedną szyną, możliwe, że konieczne będzie powtórzenie wycisku i wykonanie kolejnej szyny do całkowitej korekty.

KATEGORIA: ORTODONCJA

Chcę poprawić zgryz

Mam 20 lat i chcialabym nosic aparat na zębt i poprawic swoj zgry nie niest czasem za pozno?

Na leczenie ortodontyczne „nigdy nie jest za późno”, chociaż im wcześniej je zaczniemy tym przebiega ono sprawniej i krócej, a efekt leczenia na pewno będzie stabilniejszy.

KATEGORIA: STOMATOLOGIA

Ścieranie się szyny odciążającej

Dwa dni temu odebrałam twardą szynę odciążającą, zakładaną na dolne zęby. Po dwóch nocach zauważyłam w kilku miejscach, że materiał uległ małemu starciu. Powodem jest zapewne nieświadome zaciskanie zębów. Czy szyna powinna ulegać takiemu ścieraniu i to już po 2 nocach? Jeśli nie, to chyba oznacza, że powinnam ją zareklamować.
Proszę o odpowiedź i pozdrawiam

Zużycie szyny jest skutkiem nadmiernego zaciskania zębów w nocy. Moim zdaniem nie jest to podstawą do reklamacji. Zalecałabym, udanie się do specjalisty bądź lekarza stomatologa, który zajmie się wyeliminowaniem problemu zaciskania zębów, a nie tylko działaniem objawowym jak ochrona szyną.

KATEGORIA: ORTODONCJA

Szóstka do wyrwania a aparat

Czeka mnie wyrwanie szostki po nieudanym leczeniu, nosze sie z zamiarem zalozenia aparatu ze wzgledu na wade zgryzu,czy wg Pani konieczne jest wstawianie zeba czy mozna to bedzie nadrobic w jakis sposob aparatem? Koszt implantu to przerazajaca kwota..

Istnieje możliwość mezjalizacji ( przesunięcia wzdłuż wyrostka siódemki oraz ósemki) w miejsce brakującej szóstki. Natomiast nie u każdego jest to możliwe. Wszystko zależy od istniejącej wady zgryzu.

KATEGORIA: ORTODONCJA

Ósemka. Pomocy.

Niestety wyrasta mi pierwsza ósemka, jakieś 1,5 roku zdjęto mi aparat ortodontyczny i wiem, że na pewno muszę poddać się usunięciu tego zęba. Moje pytanie jest takie, na jakim etapie wyrastania powinnam go usunąć? Na razie widać dopiero połowę tego zęba. I właśnie nie wiem czy już mam iść do dentysty, żeby go usunąć, czy raczej poczekać aż cały wyrosnie i dopiero działać. Boję się takaże tego, że wada zgryzu powróci, jak za długo bedę czekała. 
Z góry dziekuję na odpowiedź.
Pozdrawiam.
Sara

Jeżeli boi się Pani o efekt leczenia ortodontycznego z powodu wyżynąjej się 8-ki, to im szybciej ją Pani usunie tym lepiej, ponieważ największy nacisk na inne zęby, ząb wywiera podczas wyżynania. Po zakończonym wyżynaniu, ząb nie stanowi zagrożenia dla ustawienia pozostałych zębów

KATEGORIA: DOBUDOWY ESTETYCZNE

Korekta kształtu i długości zębów

Chciałabym skorygować długość zębów. Są one nierównej długości, co bardzo nieestetycznie wygląda. Gdzie można wykonać i ile kosztuje taki zabieg w całości?

Odbudowa kształtu zębów może być przeprowadzona na różne sposoby:

Najtańszym i najszybszym sposobem jest odbudowa materiałem kompozytowym bezpośrednio na wizycie – natomiast trwałość efektu leczenia zależy od warunków zgryzowych i warunków pacjenta. Jeśli nie było wcześniej leczenia ortodontycznego to uważam, że skoro doszło do starcia zębów to istnieją nieprawidłowe kontakty, które to spowodowały i odbudowy niestety nie będą trwałe.

Można również odbudować zęby, koronami natomiast konieczne jest tu znaczne oszlifowanie tkanek zęba. Natomiast ponownie, jeżeli istnieją nieprawidłowe kontakty zwarciowe to tym razem może dojść do starcia przeciwległych zębów.

Wycena jest zależna od metody, materiałów i ilości zębów.

KATEGORIA: IMPLANT

Wybielanie, implant

Muszę wstawić implant górnej 4 za kilka miesięcy. Natomiast wiem, że mój uśmiech nie jest śnieżnobiały. Czy jeśli chciałabym wybielić zęby można to zrobić z brakiem 4, a potem kolorem dobrać implant to wybielonych zębów?

Jest to najlepsza kolejność obu zabiegów.

KATEGORIA: USUNIĘCIE ZĘBA

Jak długo dolegliwości po usunięciu ósemki?

Witam. Pięć dni temu miałem usuwaną chirurgicznie dolną ósemkę zatrzymaną. Rana została zszyta i dostałem antybiotyk. Dolegliwości bólowe i opuchlizna po pierwszych dwóch dniach zmalały, ale nadal pozostał mi szczękościsk i taki jakby ból kości żuchwy w okolicy wyrwanego zęba (nie jakiś silny czy nie do wytrzymania, ale wcześniej go nie było – przypomina trochę nadwrażliwość na zimno). Niepokoi mnie też nieco różowa ślina, która czasem się do tej pory pojawia mimo że nie podrażniam szwów ani nie jem nic gorącego. Czy to normalne objawy?

Jeżeli ekstrakcja była „ciężka” to takie objawy mogą się jakiś czas utrzymywać. Natomiast najbezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem.

KATEGORIA: ORTODONCJA

Wada zgryzu

Witam. W dolnej szczece robi mi się niewielka wada zgryzu. Chciałabym założyć aparat. Zeby w szczece przestają sie mieścić. Mam ósemki. Czy mogę pozbyć sie ósemek aby zrobic miejsce? Czy musze pozbywać sie zębów przednich ….?

Wszystko jest zależne od ustawienia wzajemnego zębów, trudno ocenić sytuację bez badania.

KATEGORIA: ORTODONCJA

Pierwsza wizyta u ortodonty.

Mam wadę zgryzu. jak przygotować się na pierwsza wizyte u ortodonty ? co zabrać?

Jeżeli ekstrakcja była „ciężka” to takie objawy mogą się jakiś czas utrzymywać. Natomiast najbezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem.

KATEGORIA: BADANIE RTG

Pantomogram – co uwidacznia

Czy pantonogram może nie pokazać stanu zapalnego pod mostem porcelanowym?

Zdjęcie Pantomograficzne może być mniej czytelne niż zdjęcie punktowe, szczególnie okolicy siekaczy.

Zdjęcia RTG ukazują stan zapalny, który trwa dłużej niż około 2 tygodnie – stan zapalny przewlekły gdzie doszło już do widocznych zmian tkanek okołowierzchołkowych. Ostry stan zapalny tkanek zęba nie będzie widoczny.

Należy pamiętać, że nie bez znaczenia jest ważna jakość wykonanego zdjęcia.

KATEGORIA: LECZENIE KANAŁOWE

Leczenie kanałowe na dwóch wizytach – czy gorsze?

Zaszła u mnie konieczność leczenia kanałowego, co zostało zdiagnozowane podczas wizyty konsultacyjnej u endotonty. Część leczenia odbywała się pod mikroskopem, kanały zostały płukane etc. po ponad godzinie dentysta powiedział, że na dziś to tyle i że zaprasza za tydzień. Moje obawy wynikają z faktu, że czytałam opinie, że najefektywniejsze jest leczenie na jednej wizycie, u mnie ma sie ono odbyć na dwóch. Dodatkowo odczuwam ból tego zęba i promineniujący na policzek i do ucha – nie jest bardzo silny, ale jest. Czy to normalne? Oraz czy rozłożenie wizyty na dwie krótsze wpływa na jakość finalnego efektu? Czy lepiej udac się do innego specjalisty? Dziękuję

Ilość etapów leczenia kanałowego zależy od stanu zęba i tkanek go otaczających. W związku z czym, liczba wizyt może być zróżnicowana i indywidualnie dostosowywana do sytuacji.

KATEGORIA: STOMATOLOGIA

Panika przed leczeniem zębów.

Witam, mam duży problem z uzębieniem, mam 35 lat i po ciąży zaczęły się problemy z uzębieniem. Zgrzytam zębami i nawet leczenie zachowawcze powoduje po wyleczeniu duży ból. Przeleczono mi kilka zębów kanałowo pod mikroskopem jednak mimo małych ubytków każdy z nich zakończył się ekstrakcją. Jestem przerażona wizytą w kolejnej klinice, ogrom wydanych pieniędzy i bólem który sprawił ze omijam gabinet szerokim łukiem. Mieszkam we Wrocławiu ale panika przed wizytą mnie przerasta. Rozważam leczenie pod narkozą choć nie wiem czy małe ubytki można tak leczyć. Najgorsze jest to ze czeka mnie usunięcie ósemi która jest w 90% w dziąśle jednak jest tak przewrócona i związana podobno z nerwami twarzowymi ze ryzyko sprawia że nadal ją mam. Jestem załamana bo chcę cieszyć się zdrowiem i macierzyństwem ale dolegliwości z zębami nie dają mi żyć normalnie. Chciałabym znaleźć kogoś kto z pełnym zaangażowaniem postawi mnie na nogi i pozwoli wierzy, że wspaniali stomatolodzy istnieją. Proszę o pomoc. Anna

ani Anno,Jeżeli to możliwe, to proszę przesłać na naszą skrzynkę pocztowa: kontakt@stomo.pl zdjęcia RTG aktualnego stanu Pani uzębienia jeżeli Pani posiada, chetnie się wówczas wypowiem.

KATEGORIA: PASTA DO ZĘBÓW

Gliceryna w pastach do zębów

Dzień dobry, ostatnio przez Internet przewija się wiele informacji na temat dodatku gliceryny do past do zębów. Według tych doniesień, gliceryna ma oblepiać zęby, blokując dobre działanie śliny na szkliwo. Chciałam się Państwa dopytać, czy te informacje mają jakiekolwiek potwierdzenie naukowe, czy też to kolejna próba zastraszania w sieci :)? Dziękuję!

Źródła naukowe nie potwierdzają tego typu informacji.

KATEGORIA: STOMATOLOGIA

Ból zęba po opukiwaniu

Witam! Dwa miesiące temu miałam plombowanego zęba (górna lewą szóstkę). Ząb nigdy przedtem, ani po mnie nie bolał. Nie był leczony kanałowo. Ostatnio przy myciu, uderzyłam w niego lekko szczoteczką i poczułam ból. Co to może być? Miałam pantomograficzne zdjęcie robione i z zębem jest niby ok, tylko czemu tak reaguje?

Jest to na pewno przypadek, który wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym celem poprawnej diagnozy.

Natomiast hipotetycznie. Jeżeli wypełneinie o którym Pani pisze było „głębokie” ( i jest blisko rogu komory zęba), moglo dojść do jego obumarcia co może być powodem bólu przy opuku. Jeżeli ząb obumar, będzie się to wiązało z koniecznością leczenia kanałowego

KATEGORIA: STOMATOLOGIA

Magnez szkodzi zębom?

Biorę tabletki z magnezem ze względu na niedobór. Sa one bardzo duże i grube, nie jestem w stanie ich przełknąć bez obawy że się udławię. Czy mogę je rozgryzać? Ponoć magnez źle wpływa na zęby, tak mi powiedziano, jednak nie jestem w stanie znaleźć żadnych rzetelnych informacji.

Nie posiadamy takich doświadczeń potwierdzających, że suplementacja magnezem wpływa negatywnie na dojrzałe zęby. Jednak rozgryzanie czegokolwiek niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mechanicznego szkliwa.

KATEGORIA: ORTODONCJA

Ponowne leczenie ortodontyczne?

Witam, mam 30 lat i 15 lat temu zdjęto mi aparat ortodontyczny.
Niestety od tego czasu zgryz ponownie nieco mi się skrzywil – prawdopodobnie przez ósemki, które dopiero niedawno mi wyrosły. Zalezy mi na ladnym usmiechu, wiec rozwazam ponowne zalozenie aparatu, ale zastanawiam się, czy może aparat zdejmowany by tu wystarczyl (skrzywienie nie jest duże). Bardzo prosze o opinie, jakie by było najlepsze rozwiązanie i ile orientacyjnie trwaloby leczenie.

Aparaty ruchome wykorzystywane są do leczenia pacjentów podczas skoku wzrostowego, tj. w wieku od około 6 do 15 lat. Wykorzystują one potencjał wzrostu w występujący w tym okresie. Ponad to niestety nie ma możliwości ustawienia za ich pomocą dokładnie pojedyńczych zębów ( w każdym bądź razie nie jest to taka precyzja jaką możemy uzyskać aparatem stałym).

Jeżeli wada jest mała można ją skorygować tzw. alignerami ( przźroczyste szyny), natomiast konieczna jest w tym przypadku na pewno konsultacja ortodontyczna celem weryfikacji czy to jest technicznie możliwe.

    Umów się na wizytę u nas!

    Godzina: