Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Zespół STOMO Clinic specjalizuje się we Wrocławiu bezbolesnym leczeniu kanałowym zębów pod mikroskopem. Większość terapii endodontycznych odbywa się u nas na jednej wizycie, co daje pacjentom komfort i radość z tego, że ząb został w szybkim tempie uratowany przed usunięciem. Nasze leczenie endodontyczne opieramy na najnowocześniejszej w Polsce diagnostyce – systemie tomografii CS 9600, dzięki któremu obrazujemy najtrudniejsze w leczeniu kanały zębowe. Ze względu na nasze doświadczenie pacjenci kierowani są do nas na usuwanie złamanych narzędzi endodontycznych. To jeden z najtrudniejszych zabiegów endodontycznych obok powtórnego leczenia kanałowego, które także jest naszą domeną. Przyjmujemy na reendo pacjentów z innych klinik.

Leczenie kanałowe zębów to jeden z filarów stomatologii w STOMO Clinic. Dokładne obrazowanie za pomocą systemów tomografii i radiologii to podstawa nowoczesnej endodoncji. Zgłaszając się do nas na terapię endodontyczną, masz pewność, że zostaniesz na starcie profesjonalnie zdiagnozowany, dzięki czemu leczenie przebiegnie sprawnie i bez niespodzianek. Szczegółowy opis terapii znajdziesz poniżej.

W naszej klinice łączymy leczenie kanałowe z protetyczną odbudową koron zniszczonych przez próchnicę lub urazy mechaniczne. Stosujemy wkłady koronowo-korzeniowe, odbudowy typu inlay/onlay, a także korony porcelanowe na zęby po terapiach endodontycznych. Dobrej jakości protetyka połączona z prawidłowym leczeniem endodontycznym to sposób na ratowanie zębów, które – regularnie kontrolowane – mają szansę przetrwać w jamie ustnej tak samo jak naturalne uzębienie.

Leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe, wykonujemy wtedy, gdy dojdzie w zębie do poważnego ubytku, obejmującego także miazgę. To najczęściej konsekwencja nieleczonej próchnicy, ale także efekt urazu.  Gdy miazga jest zakażona pojawia się ból,  ponieważ jest ona silnie unerwiona.  Żeby ząb uratować, należy zlikwidować źródło zakażenia.

Chorą lub martwą miazgę trzeba dokładnie usunąć, a następnie oczyścić wnętrze kanałów z bakterii, by na finał wypełnić szczelnie kanały i odbudować zniszczoną część korony. W ten sposób eliminujemy źródło choroby i ratujemy ząb przed zniszczeniem. Najważniejsze w leczeniu kanałowym jest odnalezienie wszystkich kanałów i usunięcie całej miazgi – aż do wierzchołków korzeni. W przeciwnym razie zapalenie będzie się dalej rozwijać, a pacjent będzie narażony na powtórne leczenie kanałowe. W STOMO Clinic w precyzyjnej endodoncji wspiera nas technologia: najnowocześniejszy w Polsce tomograf komputerowy oraz mikroskopy zabiegowe.

 1. Leczenie kanałowe zaczyna się od dokładnej diagnostyki. W STOMO Clinic uważamy, że stomatologiczna tomografia komputerowa najlepiej wspiera skuteczną endodoncji, a zwłaszcza precyzyjnie obrazuje wszystkie kanały leczonego zęba (pamiętajmy, że zęby potrafią mieć więcej kanałów, niż zakłada anatomia). Na standardowym zdjęciu RTG nie zawsze można odnaleźć wszystkie dodatkowe kanały i dokładnie zobrazować ich kształt. Dzięki diagnostyce tomografem możemy też precyzyjnie zaplanować leczenie. W naszej klinice używamy najnowocześniejszego tomografu stożkowego Carestream Dental 9600, którego promieniowanie jest niższe niż badanie RTG, a dokładność wielokrotnie większa.
 2. Następnie podajemy pacjentowi znieczulenie, aby cały zabieg był w 100% bezbolesny.
 3. Na tym etapie oczyszczamy ząb z próchnicy i otwieramy komorę zęba. Pod mikroskopem dokładnie oczyszczamy kanały z chorej lub martwej miazgi i usuwamy toksyny bakteryjne. Posługujemy się endometrem, wykonujemy pomiary cyfrowe, aby mieć pewność, że leczenie jest ultra-precyzyjne i przez to skuteczne.
 4. Kiedy kanały są poszerzone, wyczyszczone i zdezynfekowane, możemy je wypełnić specjalnym biomateriałem, tak aby bakterie nie mogły w przyszłości dostać się do środka.
 5. Finalne badanie diagnostyczne za pomocą systemu CS9600 potwierdza prawidłowość leczenia endodontycznego.
 6. Teraz wypełniamy ubytek za pomocą kompozytu. Jeśli korona jest mocno zniszczona, wykonujemy wkład koronowo-korzeniowy (czytaj: Odbudowy), który wzmacnia ząb, a następnie koronę protetyczną (czytaj: Korony i mosty).
Dla sterylności leczenia endodontycznego pracujemy w osłonie koferdamu.
 • Koferdam to specjalna osłona, która zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi podczas leczenia.
 • Chroni leczone zęby przed dostępem śliny podczas całego zabiegu stomatologicznego.
 • Zdecydowanie skraca tym czas zabiegu poprzez brak konieczności wymiana wałeczków odsuwających wargi lub policzki od leczonego zęba.
 • Zwiększa pole widzenia lekarzowi, poprzez odsunięcie policzków i języka.
 • Zabezpiecza pacjenta przed ewentualnymi zakażeniami zabiegowymi.
 • Chroni błonę śluzową jamy ustnej przed działaniem substancji i materiałów używanych podczas zabiegów.
Koferdam jest używany nie tylko podczas leczenia endodontycznego (leczenia kanałowego), ale również podczas leczenia zachowawczego, leczenia ortodontycznego, protetycznego oraz zabiegów z zakresu profilaktyki, higienizacji lub stomatologii estetycznej.
 • Precyzyjne leczenie dzięki użyciu mikroskopów i lup stomatologicznych.
 • Dostępna na miejscu najlepsza diagnostyka – najnowocześniejszy w Polsce tomograf CS9600, wykonujący także pełną gamę badań radiologicznych.
 • Większość zabiegów endodontycznych wykonujemy na jednej wizycie.
 • Stosujemy najnowsze metody w endodoncji.
 • Zabiegi wykonują lekarze stomatolodzy aktywnie uczestniczący w szkoleniach i kongresach endodontycznych
 • Komfort pacjenta – dobrej jakości znieczulenia

Stan zapalny miazgi to najczęściej konsekwencja nieleczonej próchnicy, ale może też być efektem złego leczenia lub urazu mechanicznego. Na początku chory ząb potrafi – jak mówią pacjenci – ćmić, delikatnie pobolewać, z czasem zaczyna reagować na zimnie i gorące posiłki. W wersji ostrej zapalenie miazgi to gorączka i silny ból. Nie należy zwlekać z leczenie kanałowym, ponieważ zapalenie miazgi może wywoływać stany zapalne w obrębie kości szczęki czy żuchwy, a w konsekwencji ubytki tkanki kostnej, doprowadzić do powstania torbieli, nie mówiąc oczywiście do utracie zęba.

I jeszcze jedna sprawa zakażona miazga to źródło infekcji, które może szkodzić całemu organizmowi. Jest cała gama schorzeń odogniskowych, których źródłem może być właśnie ząb. Należą do nich np. zapalenia nerek, opon mózgowych  czy wsierdzia serca.

Powtórne leczenie kanałowe wykonywane jest w STOMO Clinic pod mikroskopem. Zgłaszają się na nie najczęściej pacjenci, którzy przed laty w innych gabinetach leczyli kanałowo zęby, a teraz zaczęły one ponownie dawać się we znaki. Druga sytuacja: podczas standardowej diagnostyki radiologicznej widzimy na zdjęciach, że kanały są nieprawidłowo wypełnione, występują zmiany w tkankach okołowierzchołkowych, które nawet nie dokuczają pacjentowi, jednak niszczą przyzębie i kości szczęk. Zalecamy wtedy tzw. re-endo, czyli powtórne leczenie kanałowe, którego celem jest pozbycie się infekcji i uratowanie zęba.

Rewizje leczenia kanałowego należą do najbardziej odpowiedzialnych zabiegów, których podejmujemy się z dużą starannością. Są one szczególnie skomplikowane, gdy dotyczą zęba leczonego kanałowo przed laty. Mamy wtedy bowiem do czynienia z ryzykiem zwapnienia wnętrza kanałów, co utrudnia nam do nich dostęp. Dlatego pracujemy przy wsparciu profesjonalnej diagnostyki, posługujemy się tomografem stożkowym, wykonujemy precyzyjne zdjęcia radiologiczne. W skutecznej endodoncji wspierają nas również stomatologiczne mikroskopy, endometry, pomiary komputerowe.

Najczęściej powtórne leczenie kanałowe jest wykonywane, gdy stwierdzimy:

 • Złe wypełnienie kanałów, które nie sięga do wierzchołka korzenia,
 • Zmiany okołowierzchołkowe, w tym stany zapalne kości, które występują wokół leczonego kanałowo zęba,
 • Zagubiony (dodatkowy) kanał, który nie został oczyszczony w trakcie pierwszego leczenia i jest źródłem infekcji,
 • Złamane narzędzia endodontyczne, przebijające ściany zęba lub wychodzące poza korzeń,
 • Perforację korzenia zęba, wywołującą stany zapalne.

Złamane narzędzie, które zatrzymało się w jednym z kanałów leczonego endodontycznie zęba, to temat , którego nie można zbagatelizować. W STOMO Clinic zajmujemy się usuwaniem narzędzi pozostawionych w kanałach zębowych. Z takimi problemami zgłaszają się do nas pacjenci z innych klinik we Wrocławiu. Trzeba je rozwiązać, ponieważ złamane narzędzie uniemożliwia prawidłowe oczyszczenie zęba z miazgi, jest też potencjalnie źródłem infekcji, która może doprowadzić nawet do zapalenia kości. Fragmenty narzędzi endodontycznych usuwa się pod mikroskopem, ze względu na to że mają one mikroskopijne rozmiary i są niewidoczne gołym okiem. Pamiętajmy, że średnica narzędzi endodontycznych może być mniejsza niż 1 mm. To jak małe mogą być ich odłamki! Najczęściej narzędzia odkruszają się w kanale z powodu jego skomplikowanej, zakrzywionej budowy, a także z powodu np. zrośnięcia kanału. Nie jest to błąd w sztuce, lecz komplikacja, powstająca w trakcie zabiegu.

W STOMO Clinic mamy ten komfort, że możemy precyzyjnie zlokalizować najmniejsze odłamki narzędzi za pomocą tomografu stożkowego oraz mikroskopu stomatologicznego. Usunięcie w zdecydowanej większości przypadków kończy się sukcesem, wtedy kończymy leczenie kanałowe i wykonujemy kontrolne badanie diagnostyczne. To dlatego do STOMO Clinic kierowani są pacjenci z innych gabinetów.

W razie niepowodzenia, co zdarza się nam bardzo rzadko, stosujemy inne rozwiązania. Omijamy na przykład złamany instrument i wykonujemy zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu korzenia z pechowym odłamkiem narzędzia. W ten sposób ratujemy ząb, po leczeniu kanałowym odpowiednio go wzmacniamy, a potem obserwujemy na wizytach kontrolnych.

Najczęstsze pytania o leczenie endodontyczne

Leczenie kanałowe w STOMO Clinic we Wrocławiu to zabieg całkowicie bezbolesny. Precyzyjne leczenie wykonywane jest pod mikroskopem, najczęściej w trakcie jednej wizyty, a pacjent jest dobrze znieczulony za pomocą najlepszej klasy substancji znieczulających. Zabieg polega na dokładnym zdiagnozowaniu stanu zęba, zobrazowaniu kanałów, a potem ich oczyszczeniu, dezynfekcji i wypełnieniu. Dziś w trakcie kanałówki nie zatruwa się już zęba, czyli nie uśmierca się nerwu biegnącego w jego wnętrzu. Takie metody w przeszłości wywoływały dolegliwości bólowe, pacjent wielokrotnie zgłaszał się do dentysty, czekając aż ząb „podda się” i będzie martwy. Stąd cały stereotyp o bolesności kanałówki, wywodzący się z czasów, które na szczęście przeszły do historii. Współczesne techniki endodoncji opierają się na całkowitym oczyszczeniu kanałów z miazgi i toksyn bakteryjnych. Dzięki temu ząb nie posiada już unerwienia, przewodzącego impulsy bólowe, a pacjent nie musi znosić bólu, czekając na umartwienie tkanek. Po prostu się je z zęba „wyrzuca”.

Po leczeniu kanałowym ząb może boleć jeszcze przez kilka dni. Z reguły ból pozabiegowy ustępuje po 2-3 dniach. W tym czasie przyjmuj zalecone przez nas środki przeciwbólowe lub antybiotyki, staraj się też nie obciążać zęba w trakcie jedzenia. Najważniejsze jest to, że dolegliwości pozabiegowe powinny się zmniejszać z dnia na dzień, aż do całkowitego ustąpienia. Jeśli się nasilają, utrzymują dłużej i nie ma reakcji na leczenie antybiotykiem, zgłoś się do swojego lekarza. Wykona on badanie diagnostyczne, ponieważ ból może być konsekwencją tego, że nie wszystkie kanały zębowe zostały przeleczone w trakcie zabiegu lub kanały nie zostały oczyszczone do wierzchołków. W STOMO Clinic pracujemy za pomocą tomografu komputerowego, który pozwala nam odnajdować wszystkie kanały leczonych endodontycznie zębów (zęby potrafią mieć więcej kanałów niż opisują to podręczniki anatomii). Następnie oczyszczamy wszystkie odnalezione kanały z zainfekowanej miazgi i wypełniamy je solidnie aż do samych wierzchołków. Skuteczność „kanałówek” zawsze potwierdza radiologiczne badania diagnostyczne, wykonywane przez nas po leczeniu. Dzięki temu minimalizujemy odsetek powtórnego leczenia kanałowego.

Ból zęba leczonego kanałowo może pojawić się nawet po wielu latach. To najczęściej takie sytuacje, że kanały zostały kiedyś PRAWIE oczyszczone, ale resztki zainfekowanej miazgi wywołały z czasem kolejny stan zapalny w okolicy wierzchołkowej. Zapalenie może mieć nawet formę ropną, wtedy – nawet po latach od terapii – pojawia się ból. Ale równie dobrze zapalenie może nie dawać o sobie znać, ale wywoływać zaniki kostne i powstawanie torbieli.

Dlatego uczulamy pacjentów, by kontrolowali u dentysty za pomocą tomografii komputerowej zęby, które były przed laty leczone kanałowo. Jest jeszcze jedna, wcale nierzadka sytuacja: dolegliwości bólowe po dłuższym czasie od tzw. kanałówki może dawać złamane narzędzie, którego fragment pozostał w kanale i uniemożliwił jego oczyszczenie. Trzeba je usunąć, w przeciwnym razie pojawi się kolejny stan zapalny. W STOMO Clinic zajmujemy się usuwaniem złamanych narzędzi z kanałów zębowych, z czym zgłaszają się do nas pacjenci z innych klinik stomatologicznych. Dokładnie diagnozujemy stan zęba za pomocą tomografii komputerowej Carestream Dental CS 9600 najwyższej klasy (największe na rynku bezpieczeństwo), a następnie wykonujemy powtórne leczenie kanałowe, czyli reendo.

To prawda, że ząb leczony kanałowo może ściemnieć, a ponieważ jego wygląd odstaje wtedy od reszty uzębienia, warto zastosować odpowiednie leczenie estetyczne. W STOMO Clinic wykonujemy  zabiegi wybielające zęby po leczeniu kanałowym. Warto uspokoić pacjentów, że nie jest to sytuacja nietypowa, przebarwienia zębów martwych zdarzają się powszechnie.

Dlaczego martwy ząb żółknie, staje się szary albo wręcz sino-brązowy? Najczęściej dlatego że do  kanalików zębiny przedostanie się krew z zainfekowanej miazgi. Druga przyczyna – przebarwienie może być efektem ubocznym działania środków chemicznych, dzięki którym ząb został wyleczony, a więc uratowany. Przy czym u niektórych pacjentów martwy ząb może pozostać biały przez całe życie, u innych ściemnieć z czasem, a u jeszcze innych – zmienić kolor od razu.

Co robić, gdy znaleźliśmy się w tej drugiej lub trzeciej grupie. Aby wybielić ząb, który ściemniał po leczeniu kanałowym, stosujemy wybielanie wewnątrzkomorowe. Po leczeniu kanałowym i wypełnieniu kanałów do wnętrza korony zęba aplikujemy specjalny środek wybielający, który zabezpieczamy, aby nie dostał się do ich wnętrza. Cement izoluje go także od wnętrza jamy ustnej. Pacjent co kilka dni zgłasza się do STOMO Clinic, aby wymienić preparat wybielający i skontrolować stopień wybielenia. Cały proces trwa ok. 2-3 tygodni, po czym wypełniamy rozjaśniony ząb kompozytową plombą.

Jeśli jednak ząb jest zbyt kruchy, ze względu na zachowanie zbyt małej części korony (duże ubytki próchnicowe, rozległe pęknięcia), lepszy efekt daje:
– najpierw wzmocnienie zęba wkładem koronowo-korzeniowym,
– a potem założenie korony, której barwa będzie idealnie współgrać z estetyką uśmiechu.

To najlepsze rozwiązanie pod względem estetycznym, ponieważ porcelanowa korona dobrze przykrywa przebarwienia. Jest także korzystna dla długoletniego przetrwania zęba martwego w jamie ustnej. Jest on dzięki koronie protetycznej wzmocniony i zabezpieczony na lata.

W przeszłości uważano, że ząb leczony kanałowo to rozwiązanie krótkotrwałe. Mówiono tak, ponieważ niedoskonałe były techniki endodontyczne. Trzeba to przyznać – stomatologia nie radziła sobie z usuwaniem miazgi z bardzo wąskich i zakrzywionych kanałów. Na szczęście teraz dysponujemy tak nowoczesnymi metodami, że możemy precyzyjnie oczyszczać i szczelnie wypełniać nawet bardzo wąski i bardzo zakrzywione kanały.

Do dziś zdarzają nam się pacjenci, którzy wymagają powtórnego leczenia kanałowego, ponieważ byli leczeni starymi technikami.  Po wielu wizytach – bo tak wciąż jeszcze w niektórych gabinetach wygląda leczenie kanałowe – okazuje się, że nadal mają ognisko zapalne w problematycznym zębie. Tymczasem w STOMO Clinic leczenie kanałowe pod mikroskopem odbywa się z reguły na jednej wizycie. Polega na całkowitym oczyszczeniu kanałów z zainfekowanej miazgi i szczelnym ich wypełnieniu.

Problemem nie jest dla nas sytuacja, w której ząb ma mocno zniszczoną koronę. Możemy go wzmocnić ząb za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego, a następnie odbudować za pomocą korony protetycznej. Prawidłowo wyleczony, wzmocniony i odbudowany ząb przetrwa w jamie ustnej wiele lat, właściwie tak długo jak naturalne uzębienie. Należy go jednak regularnie kontrolować, najlepiej co 6 miesięcy w trakcie standardowego przeglądu uzębienia.

Właściwie nie ma kategorycznych przeszkód, aby rozpocząć pierwotne leczenie kanałowe. Także wiek nie jest przeciwwskazaniem, leczymy kanałowo zarówno zęby starszych pacjentów jak i nastolatków. Jeśli jednak wierzchołki korzeni nie są jeszcze w pełni wykształcone, czekamy z „kanałówką” u młodszych pacjentów na zakończenie rozwoju zęba. Natomiast grupą ryzyka dla powtórnego leczenia kanałowego są pacjenci z niektórymi rodzajami wrodzonych wad serca, przebytym zapaleniem wsierdzia lub zastawką serca (kwalifikujemy pacjenta pod tym względem podczas konsultacji). Zapraszamy na konsultacje do naszych stomatologów, specjalizujących się w endodoncji.

Implantologia się rozwija w błyskawicznym tempie i myślisz sobie, po co mi ten zepsuty ząb. Wyrwę i wkręcę implant. To nie do końca dobre podejście. Zawsze lepiej jest zachować własne uzębienie i leczyć kanałowo ząb, niż go usuwać i zastępować tytanową śrubą. Szczególnie że prawidłowo przeleczony ząb, a nawet sam korzeń, będzie służył przez wiele lat. Można taki korzeń wzmocnić po leczeniu za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego, a także dodatkowo przykryć koroną protetyczną. Aby ząb po leczeniu endodontycznym stabilnie służył nam przez lata, regularnie go kontroluj w STOMO Clinic. Stosujemy bezpieczną, stomatologiczną tomografię komputerową. Najnowszej generacji tomograf stożkowy Carestream Dental (dawniej Kodak) CS9600 zapewnia pełną diagnostykę, dzięki której masz pewność, że Twój uśmiech jest zdrowy.

leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem we Wrocławiu
Ponowne leczenie kanałowe pod mikroskopem we Wrocławiu

Telefon kontaktowy

534 009 002

Chcesz skorzystać z naszych usług ale masz pytania? Zadzwoń! Nasi eksperci służą pomocą

Cennik

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Konsultacja Endodontyczna
 150 PLN

Obudowa zęba do leczenia kanałowego 250 PLN

Leczenie kanałowe zęba 1-3 ( siekacz, kieł) 800 PLN

Leczenie kanałowe zęba 4-5 ( ząb przedtrzonowy )900 PLN

Leczenie kanałowe zęba 6-8 (ząb trzonowy)950 PLN

 Ponowne leczenie kanałowe zęba 1-3 ( siekacz, kieł)1250 PLN

 Ponowne leczenie kanałowe zęba (4-5) ząb przedtrzonowy1350 PLN

 Ponowne leczenie kanałowe zęba 6-8 (ząb trzonowy)1450 PLN

 Opracowanie dodatkowego kanału200 PLN

MTA – zamknięcie szerokiego wierzchołka 200 PLN

 Zaopatrzenie perforacji400 PLN

 Usunięcie złamanego narzędzia500 PLN

Umów wizytę

STOMO Clinic | Implantologia, Ortodoncja, Stomatologia Estetyczna, Stomatologia Dziecięca, Protetyka

Menu nawigacyjne

Opinie pacjentów

Pierwszy (nie ostatni) raz byłam, na tak profesjonalnej, konkretnej, rzetelnej wizycie. Pani Kamila jest genialna. Polecam! Bardzo miło atmosfera w całym gabinecie 🙂 z uśmiechem na twarzy będe tu wracała
Aleksandra