Jaka jest różnica między dentystą a stomatologiem?

Jaka jest różnica między dentystą a stomatologiem?

Lekarz dentysta, a lekarz stomatolog — jaka jest różnica? Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w naszym kraju nie stosuje się rozróżnienia na dentystę i stomatologa. Spowodowały to przepisy ujednolicające tego określenia, dlatego osoba kończąca studia medyczne na kierunku stomatologii uzyskuje tytuł – lekarza dentysty. W wielu innych krajach nadal funkcjonuje podział na dwie specjalizacje, ponieważ ogólnie wiążą się z leczeniem zębów, ale stomatolog posiada bardziej rozległą wiedzę oraz uprawnienia.

Dentysta a stomatolog w Polsce – czy można wykazać różnice?

W roku, 2002 gdy Polska została członkiem Unii Europejskiej dokonano ujednolicenia terminów, co nie zostało dobrze przyjęte przez lekarzy. Stomatolog, a dentysta – jak jest różnica? Stomatolodzy posiadali większą wiedzę i uprawnienia, dlatego też poczuli się zdegradowani. Obecnie różnice między stomatologiem i dentystą wynikają tylko z nazewnictwa i pochodzenia tych słów. Określenie stomatolog w języku greckim podzielone jest na dwa człony: stoma, czyli usta i logia, czyli nauka. Specjalista stomatolog zajmował się leczeniem nie tylko zębów, ale całej jamy ustnej. Natomiast określenie dentysta wywodzi się z języka greckiego a dokładnie chodzi o człon dens, który oznacza ząb. Specjalista ten prowadził tylko leczenie zębów. Teraz w praktyce lekarskiej nie ma podziału na dentystę i stomatologa, więc osoba kończąca studia medyczne na wydziale stomatologii wykonuje zawód dentysty i posiada uprawnienia do stosowania leczenia zgodnie z wiedzą z zakresu stomatologii. Oznacza to, że diagnozuje i leczy pacjentów zgłaszających się z chorobami zębów, przyzębia, dziąseł i błony śluzowej.

Czym się różni dentysta od stomatologa w innych krajach?

Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i krajach zachodnich stale obowiązuje podział — dentysta, a stomatolog to nie to samo. Dlatego osoby cierpiące na ból zęba wiedzą, że muszą się udać do dentysty a osoby zmagające się z paradontozą czy zapaleniem okostnej do stomatologa. W Polsce lekarz dentysta według obowiązujących przepisów (ustawa o zawodzie lekarza dentysty) posiada uprawnienia do leczenia chorób całej jamy ustnej oraz zębów, a także twarzoczaszki i okolicznych miejsc.Lekarz dentysta a lekarz stomatolog.

W krajach, w których nadal obowiązuje podział w tych profesjach medycznych, na tabliczce widniejącej na gabinecie będzie określenie stomatolog lub dentysta. A każdy z tych specjalistów będzie miał różne uprawnienia w dziedzinie stomatologii. Będą one zbliżone jednak stomatolog poza leczeniem zębów może wykonywać zabiegi w całym obszarze jamy ustnej.

Jakie leczenie w Polsce wykona dentysta/stomatolog?

Dentysta to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby zębów, szczęki i tkanek miękkich jamy ustnej. Obecnie terminy dentysta i stomatolog stosuje się zamiennie, ale oznaczają ten sam zawód. Lekarz dentysta zajmuje się leczeniem zębów, głównie próchnicy, zapalenia miazgi i paradontozy. Przeprowadza wstępną wizytę, stawia diagnozę, kieruje na prześwietlenie lub tomografię, przygotowuje jamę ustną do protetyki.

Dentysta prowadzi:

  • Profilaktyczne badanie jamy ustnej
  • Wypełnianie ubytków próchnicowych, wykonuje częściową odbudowę utraconej tkanki zęba
  • Leczenie korzeni zębów – usunięcie stanu zapalnego – nerwu zęba.
  • Usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny
  • Leczy paradontozę, czyli tkanki otaczające ząb
  • Wykonuje usunięcie zęba.

Zespół silnego bólu, obrzęk, przekrwienie, wypływ krwi lub ropa z dziąseł – wszystko to są powody do zgłoszenia się do kliniki stomatologicznej. Konieczne jest regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym, przeglądy, pozwolą w praktyce przygotować plan działania i zalecić zabiegi mające na celu zachowanie zdrowia zębów i jamy ustnej.

Dentysta w naszej klinice wykonuje badanie anatomii zębów oraz leczenie ich kanałów korzeniowych. W swojej pracy używa mikroskopu i specjalnych przyrządów, które pozwalają znaleźć i leczyć najtrudniejsze kanały (wąskie, rozgałęzione, zakrzywione itp.). Mikroskop znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu próchnicy jak i w odbudowie zębów poprzez wypełnienie.

Misją każdego dentysty jest zachowanie zębów. Dlatego nasi specjaliści przede wszystkim identyfikują trudne przypadki w uzębieniu pacjenta, które wymagają natychmiastowej interwencji. Radzimy regularnie odwiedzać specjalistę. Ważne! Łatwo jest zapobiec chorobom jamy ustne, wystarczy, co najmniej 2 razy w roku odbyć konsultację ze stomatologiem.

Trzeba szybko umówi wizytę u dentysty, jeśli:

Nastąpiła zwiększona wrażliwość szkliwa, zmiana wyglądu szkliwa i całego zęba

Ból zęba jakiejkolwiek natury, nawet, jeśli ból jest nieznaczny

Stan zapalny pojawił się na błonie śluzowej lub w dowolnym obszarze jamy ustnej i ogólnie występuje dyskomfort.

Odkładanie wizyty u stomatologa może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba. W najlepszym wypadku leczeniem kanałowym pod mikroskopem. Tylko systematyczne wizyty w klinice stomatologicznej uchronią przed trudnymi w leczeniu torbielami na dziąsłach i stanami zapalnymi. Dentysta może również szybko zareagować gdy zauważy początki paradontozy. Jeżeli ktoś zdecyduje się na protetykę czy implanty zębowe, również musi odbyć konsultację u tego specjalisty pod kątem stanu uzębienia i jamy ustnej.