Korony i mosty w STOMO Clinic

Korony porcelanowe tworzone w STOMO Clinic we Wrocławiu fantastycznie odbudowują zniszczone zęby, przykrywając po prostu ich niedoskonałości. Z kolei za pomocą mostów z porcelany możemy odtworzyć pełen uśmiech, jeśli występują niewielkie braki zębowe. To alternatywa dla implantów, gdy z różnych powodów nie możemy ich wszczepić lub możemy wszczepić ich mniej niż liczba brakujących zębów. Powiesz, to skomplikowane. Jakie rozwiązanie wybrać? Co będzie dla mnie najlepsze? Jeśli się zastanawiasz, zapraszamy na konsultację protetyczną. Wcześniej przeczytaj nasz poradnik na temat protetyki.

Korona porcelanowa to korona protetyczna wykonana z ceramiki. Przykrywa i wzmacnia istniejący JEDEN ząb, który dla nas nie spełnia norm pod względem funkcjonalnym lub estetycznym. Koronę, niektórzy mówią koronkę porcelanową, nakłada się ją na istniejący oszlifowany ząb, na przykład aby zamaskować liczne wypełnienia ubytków próchnicowych lub wzmocnić i poprawić wygląd zęba leczonego kanałowo. A więc, koronę trzeba mieć na co nałożyć – bardzo często jest to oszlifowany ząb. Ale nie zawsze!

Korona porcelanowa może też być zamontowana na implancie, jest wtedy z nim połączona za pomocą łącznika. Tylko w takiej sytuacji stosuje się ją w miejscu braków, zastępuje koronę utraconego zęba, tak jak implant zastępuje jego korzeń.

Most protetyczny może uzupełniać brakujący ząb bez użycia implantu. Taki trzypunktowy most montuje się na dwóch filarach, którymi są oszlifowane pod korony zęby sąsiednie. W miejscu brakującego zęba powstaje środkowa korona zawieszona między filarami – jest to przęsło mostu. Możemy tworzyć dłuższe mosty, które uzupełniają nawet 3 brakujące zęby, pod warunkiem że po obu stronach luki istnieją stabilne zęby, które po oszlifowaniu będą pełnić funkcję filarów. Mamy wtedy w efekcie most pięciopunktowy.

Mosty mogą być także montowane na implantach, gdy braki są bardziej rozległe, i z różnych przyczyn nie możemy wszczepić większej liczby implantów (zaniki kostne, rozwiązanie ekonomiczne). Gdy pacjent na przykład nie posiada 3 zębów, a ze względów finansowych lub zdrowotnych nie możemy wszczepić trzech implantów, wszczepiamy 2 implanty, które będą filarami trzypunktowego mostu.

Tak naprawdę formą długich mostów protetycznych na implantach są protezy w systemie All-on-4/6/8. Mosty na implantach można cementować na stałe lub stosować rozwiązania ruchome typu mosty na zatrzaskach.

Dlaczego nie warto zwlekać z uzupełnianiem braków zębowych?

 

Osoby, którym usunięto ząb stały w dzieciństwie, na przykład szóstkę, często w wieku dorosłym nie mają już wystarczająco dużo miejsca, aby wszczepić implant i odtworzyć ząb za pomocą korony na implancie. Zakładamy wtedy najpierw  aparat ortodontyczny, aby rozsunąć zęby. To jeden z dowodów na to, że zęby „wędrują” w jamie ustnej. Przesuwają się w stronę luki, a co gorsza, także przechylają. Często tracą wtedy swoją stabilność, pojawiają się paradontopatie, zaniki kostne i dziąsłowe. Poprzechylane zęby ścierają się w zgryzie. A te, które są nad brakiem zębowym, zaczynają się w niekontrolowany sposób wysuwać z zębodołu (pacjenci opisują to, że zęby się wydłużyły albo że urosły). Ponieważ braki zębowe i wynikające z nich migracje zębów zmieniają zgryz, pacjent może dodatkowo narzekać na migreny, bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Dlatego trzeba jak najwcześniej uzupełniać luki w uśmiechu za pomocą koron na implantach i mostów protetycznych.

Nawet u dzieci – gdy dojdzie do utraty zęba (wybita jedynka itp.), a nie możemy wszczepić implantu – stosujemy specjalne rozwiązania zabezpieczające miejsce w łuku zębowym pod przyszłe uzupełnienie protetyczne (podwieszane mosty Maryland). Tak bardzo jest ważna odpowiednia ilość miejsca na przyszłą koronę porcelanową. Korony i mosty pozwalają zachować zdrowy zgryz, i szerzej, mają wpływ na zdrowie całego uzębienia.

Warto się oczywiście spieszyć ze względu na harmonię uśmiechu. Nie zapominajmy, że szybkie odbudowy protetyczne to z reguły mniej zabiegów przygotowujących i pełen efekt wow 🙂

Korony i mosty porcelanowe, stosowane w naszej klinice, mogą mieć różną budowę, która wpływa na ich cenę.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są korony i mosty porcelanowe na podbudowach z metali nieszlachetnych. Są odradzane osobom z alergiami na różnego rodzaju stopy metali. W pracowni protetycznej powstaje najpierw metalowa podbudowa (rodzaj czapeczki) na oszlifowany ząb, następnie jest ona licowana porcelaną.

Bardziej komfortowym rozwiązaniem pod względem biozgodności są korony i mosty porcelanowe na złocie. Metale szlachetne są całkowicie obojętne dla organizmu, nie wywołują alergii. Podobnie jak w przypadku koron na metalach nieszlachetnych, najpierw powstaje podbudowa, tyle że wykonana ze złota. Następnie jest ona pokrywana ceramiką. Ze względu na ciepły odcień kruszcu korony za złocie mogą być bardziej estetyczne.

Najpiękniejsze są jednak zawsze korony i mosty pełnoceramiczne, w których zarówno podbudowa jak i część licowa są wykonane z porcelany lub tlenku cyrkonu, i nie jest to tylko zdanie zespołu Stomo Clinic.

Dlaczego są to najpiękniejsze prace protetyczne?

To proste. Wyobraź sobie metalowy naparstek, który trzeba przykryć cieniutką warstwą porcelany, czyli szkła. Takie szkło musi być mocno kryjące, bo jak za pomocą kilku milimetrów przykryć kolor metalu. Jaki będzie efekt? Bardzo dobry, ale niedoskonały. Bo naturalne zęby w środku pod warstwą szkliwa są przecież mleczno-białe, a nie w metalowe. I właśnie taką naturalną budowę zęba naśladują idealnie korony pełnoceramiczne. Nasz naparstek, czyli podbudowa pod koronę, jest wykonana z tlenku cyrkonu lub z porcelany. Oba te materiały mają barwę naturalnego uzębienia. Dzięki temu warstwa licowa takich koron nie musi niczego maskować, może być szklista, półtransparentna jak naturalne szkliwo na zębach. Tak powstaje piękno, które doskonale naśladuje naturę!

Korony i mosty porcelanowe wymagają minimalnie TYLKO dwóch wizyt w STOMO Clinic we Wrocławiu. Nasz zespół jest w stanie na pierwszym spotkaniu przeprowadzić pełną diagnostykę, zaplanować wszystkie działania, a także przygotować zęby pod uzupełnienie protetyczne. Na drugiej wizycie pozostanie już tylko montaż i radość z uzyskanej metamorfozy uśmiechu.

Pierwsza wizyta. Zawsze diagnostyka

Zanim przystąpimy do preparacji zębów pod koronę czy most, zawsze sprawdzamy zdrowie całej jamy ustnej. Analizujemy warunki zgryzowe, estetykę uśmiechu, przedstawiamy pacjentowi optymalny plan leczenia. Elementem diagnostycznym są wykonywane w STOMO Clinic zdjęcia RTG. Za ich pomocą sprawdzamy, czy zęby przed okoronowaniem nie będą potrzebowały leczenia kanałowego u naszego endodonty. Zęby leczone kanałowo są wzmacniane za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych, a dopiero potem montujemy na nie korony. Jeśli korony i mosty mają być elementem leczeni implantoprotetycznego, zaczynamy wszystkie działania od spotkania z naszym chirurgiem-implantologiem.

Na tej samej wizycie. Przygotowanie zębów pod korony

Po części diagnostycznej i projektowej przystępujemy do preparacji zęba lub zębów pod korony i mosty. Precyzyjnie szlifujemy je w odpowiednie kształty, które pozwolą nam szczelnie zamontować stabilne i wytrzymałe prace protetyczne. Po opracowaniu zębów w bardzo dokładny sposób pobieramy wyciski, które trafiają do pracowni protetycznej. Dla wygody i dobrego samopoczucia pacjenta, zanim powstanie ostateczna praca protetyczna, zakładamy na opracowane zęby korony tymczasowe. Dzięki nim czujesz się komfortowo w okresie powstawania pracy porcelanowej.

Druga wizyta. Montaż pracy protetycznej

To jest ten moment, gdy widzimy efekty metamorfozy przymierzając korony i mosty porcelanowe. Następnie cementujemy prace protetyczną. Przy skomplikowanych mostach, które odtwarzają większe braki zębowe, zawsze proponujemy pacjentom etap pośredni, czyli przymiarkę samej podbudowy. Następnie jest ona licowana, a pracę finalną cementujemy na trzeciej wizycie.

Najczęstsze pytania o korony i mosty porcelanowe

Trwałość dobrze wykonanych koron i mostów porcelanowych jest wieloletnia. Jeśli są dobrze zaprojektowane, pasują w zgryzie, a ich filary są zdrowe i stabilne, nie stwarzają potrzeb, aby je wymieniać. Jeśli natomiast są źle dopasowane, z jakiś powodów utraciły szczelność, należy je jak najszybciej wymienić. Stwarzają bowiem zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej. Przede wszystkim pod nieszczelne korony protetyczne może dostawać się jedzenie, będą się tam rozwijać bakterie, a w konsekwencji stany zapalne. Przez nieszczelną koronę można nawet utracić ząb, który jest filarem pracy protetycznej. Niedopasowane, noszone przez wiele lat,  uzupełnienia protetyczne mogą również drażnić tkanki miękkie, ocierać i wywoływać zapalenia dziąseł, zmiany w tkankach miękkich. To ryzyko rozwoju nowotworów. Kolejne zagrożenie, mogą wreszcie nadmiernie obciążać niektóre grupy zębowe. Dlatego zachęcamy, by wykonywać prace protetyczne w renomowanych miejscach, czyli takich, które nie koncentrują się tylko na estetyce pojedynczej pracy protetycznej. Dla nas w STOMO Clinic ważne jest równie mocno to, by korona i most idealnie pasowały w zgryzie, były szczelne i stabilne na lata oraz zamontowane na zdrowe i odpowiednio przygotowane uzębienie.

W STOMO Clinic nie ma miejsca na ból na fotelu dentystycznym. Mimo że szlifujemy zęby pod korony, nic nie odczuwasz. Zęby żywe znieczulamy na czas zabiegu, natomiast zęby po leczeniu kanałowym tego nie wymagają, ponieważ są martwe.  Następnie zakładamy prace tymczasowe, które chronią oszlifowane zęby przed nadwrażliwością.

Kilka dni. Tak naprawdę wystarczą dwie wizyty w klinice stomatologicznej, aby mieć porcelanowy most czy koronę. Aby oszczędzić czas, na pierwszej wizycie wykonujemy wszystkie prace przygotowawcze i diagnostyczne. Na drugiej cementujemy gotowe korony i mosty. Przy zaawansowanych pracach możemy zaplanować przymiarkę podbudowy, jeszcze przed położeniem zewnętrznej warstwy ceramicznej. Wtedy czas wykonania pracy wydłuża się do kilkunastu dni.

Czekając na montaż porcelanowych koron czy mostów, wyglądasz i czujesz się świetnie. A to dlatego że po oszlifowaniu zębów od razu zakładamy tymczasowe korony lub mosty akrylowe. Dzięki temu, po pierwsze, opracowane zęby są zabezpieczone – żywe tkanki po oszlifowaniu mogą być nadwrażliwe.  Po drugie, dzięki tymczasowym koronom, nikt nie zwraca uwagi na to, że jesteś w trakcie stomatologicznej metamorfozy.

Tak samo jak o własne zęby. Należy je dwa razy dziennie szczotkować pastą, a także czyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznych lub szczoteczek interdentalnych. Zawsze polecamy stosowanie irygatorów, które oczyszczają przestrzeń między zębami strumieniem wody pod ciśnieniem. W przypadku mostów warto zaopatrzyć się w specjalne nici lub wyciorki, które czyszczą przestrzeń pod przęsłem mostu albo dokładnie ją wypłukiwać za pomocą irygatora. Ponieważ prace protetyczne są wykonywane poddziąsłowo, czyli w taki sposób, że zachowują szczelność u swojej nasady, nie należy się obawiać, że codzienna higiena je uszkodzi. Obowiązkiem pacjenta jest natomiast zgłaszanie się na kontrolę uzupełnień protetycznych 2 razy do roku. W naszej klinice można to połączyć z przeglądem stomatologicznym.

Oczywiście. Jeśli masz trzypunktowy most protetyczny, to możesz po prostu wymienić go na implant, który zostanie wszczepiony w miejsce brakującego zęba. Po osteointegracji zostanie na nim zamontowana porcelanowa korona. A co z dwoma zębami, które były oszlifowane pod filary mostu? Przykryjemy je i precyzyjnie odbudujemy – również za pomocą koron porcelanowych. Twój stary most protetyczny przyda się, ponieważ będziesz go nadal nosić przez okres osteointegracji implantu. Tytanowa śruba wszczepiona w kość w miejscu ubytku będzie się bezpiecznie integrować bez dodatkowego obciążenia.

Nie możemy od razu wykonać leczenia protetycznego, jeśli pacjent ma niewyleczone zęby. Najpierw leczymy i wypełniamy ubytki próchnicowe, jeśli trzeba – wykonujemy leczenie kanałowe. Po endodoncji wzmacniamy ząb za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego. Przeciwwskazaniem do wykonania koron lub mostów są choroby przyzębia, które także musimy wyleczyć w pierwszej kolejności. Jeśli zęby są starte i zniszczone z powodu wady zgryzu, najpierw podnosimy wysokość zwarcia za pomocą ortodoncji lub protetyki na trzonowcach. Jeśli pacjent planuje leczenie implantologiczne, najpierw koncentrujemy się na wszczepieniu implantów i montażu prac tymczasowych. Ostateczne korony i mosty na implantach w STOMO Clinic we Wrocławiu montujemy, gdy tytanowe wszczepy wytworzą biologiczne połączenie z kością, czyli zakończy się etap osteointegracji.

Korony
Naprawa mostów zębów
Nowe korony

Telefon kontaktowy

534 009 002

Chcesz skorzystać z naszych usług ale masz pytania? Zadzwoń! Nasi eksperci służą pomocą

Umów wizytę

STOMO Clinic | Implantologia, Ortodoncja, Stomatologia Estetyczna, Stomatologia Dziecięca, Protetyka

Menu nawigacyjne

Opinie pacjentów

Bardzo miła obsługa. Pani doktor odcięła mi uwierający łuk z aparatu bez żadnej opłaty. Polecam!
Justyna