Leczenie kanałowe – od czego zależy cena?

leczenie kanałowe cena

To najczęściej interesuje użytkowników internetu, jeśli chodzi o kanałówkę – leczenie kanałowe i cena. My postanowiliśmy wyjaśnić, w co tak naprawdę inwestujesz, decydując się na leczenie endodontyczne. Czy faktycznie wyszukiwanie oferty leczenia kanałowego po cenie ma sens? A jeśli nie, to na co warto zwrócić uwagę?

Po co jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to sposób na uratowanie zęba, którego miazga jest chora lub nieodwracalnie uszkodzona. Stan zapalny miazgi diagnozujemy na konsultacji endodontycznej. Skąd się bierze? Najczęściej rozwija się we wnętrzu zęba z powodu zaawansowanej próchnicy, ale może być także efektem urazu mechanicznego czy rozwoju paradontozy. Leczenie kanałowe to dla zęba być albo nie być. Innymi słowy skomplikowany zabieg leczenia kanałowego jest ostatnią deską ratunku przed ekstrakcją. Nie każdy stomatolog to potrafi. Dentyści Stomo Clinic specjalizują się w endodoncji pod mikroskopem, pracują z zegarmistrzowską precyzją, a ich kompetencje zdecydowanie przewyższają umiejętności wymagane do wykonania standardowego wypełnienia ubytku.

Leczenie kanałowe a koszt odbudowy na implancie

Kiedy myślisz o cenie leczenia kanałowego, porównaj ją do kosztów implantu. Alternatywą dla leczenia kanałowego jest przecież już tylko usunięcie chorego zęba, a następnie zastąpienie go implantem i koroną na implancie. Jak wypada leczenie kanałowe i jego cena w porównaniu do implantu i odbudowy protetycznej? Okazuje się, że kanałówka jest w tym zestawieniu nawet 6 razy tańsza. A prawidłowo wykonana, w sytuacji gdy ząb rokuje na wieloletnie przetrwanie w jamie ustnej, okazuje się być ekonomicznym rozwiązaniem. I rozsądnym, bo przecież zawsze lepiej jest zachować własny ząb.

Leczenie kanałowe – cena za skuteczność!

Leczenie kanałowe jest skuteczne, gdy wykryte i wyleczone zostają wszystkie kanały korzeniowe. Endodonta musi więc odnaleźć wszystkie kanały, oczyścić je z chorej lub martwej miazgi. Następnie dezynfekuje wnętrze zęba, odpowiednio formuje kanały i szczelnie je wypełnia. Porównanie zęba do sarkofagu wydaje się tutaj być trafne. Wyleczony kanałowo ząb ma być bowiem szczelny jak trumna faraona, tak by nie dostały się do wnętrza żadne bakterie. Ale nie można w nim także zostawić resztek stanu zapalnego. Bo taka „niedokładna” kanałówka działa jak bomba z opóźnionym zapłonem. Czyli? Wydałeś pieniądze na byle jakie leczenie kanałowe, ale myślisz, że masz temat z głowy. Tymczasem bakterie „po cichutku” rozwijają się w resztkach nieusuniętej miazgi, by wybuchnąć w postaci powtórnego stanu zapalnego. Wtedy pojawia się dodatkowy wydatek – reendo, czyli powtórna kanałówka.

Porządne leczenie kanałowe, czyli skuteczne i dokładne, kosztuje, bo wymaga drogiej technologii. Klasyczne leczenie kanałowe ma skuteczność na poziomie 50-60%. Tymczasem leczenie kanałowe pod specjalistycznym mikroskopem zwiększa tę skuteczność nawet do 90%.

Profesjonalne mikroskopy zabiegowe, z których korzystamy w Stomo Clinic Wrocław, dają tak duże powiększenie, że jesteśmy w stanie odnaleźć nawet najdrobniejsze struktury objęte procesem zapalnym. I oczywiście wyleczyć wszystkie kanały korzeniowe, nawet te cienkie jak włos. Mikroskopy zabiegowe zwiększają więc na pewno koszty leczenia kanałowego, ale w ekstremalny sposób podnoszą też jego skuteczność. A przecież lepiej jest zapłacić raz, niż potem wydawać drugie tyle, albo i więcej, na powtórne leczenia kanałowe, narażając się na dodatkowy ból i kolejny stan zapalny, który ma wpływ na zdrowie całego organizmu.

Leczenie kanałowe z diagnostyką tomografem

Kolejną rewolucją w leczeniu kanałowym jest precyzyjna diagnostyka, a konkretnie wykorzystanie trójwymiarowej tomografii. Stosując bardzo niskie dawki promieniowania, możemy dokładnie zobaczyć obszary zapalenia, których wcześniej w obrazie dwuwymiarowym nie dało się zobaczyć. Dzięki tomografii CBCT podnosimy w Stomo Clinic skuteczność leczenia kanałowego na jeszcze wyższy poziom.  W cenie zabiegu masz więc dokładną diagnostykę, która wykonywana jest kilkukrotnie: na starcie leczenia, w trakcie, gdy sprawdzamy, czy opracowaliśmy i udrożniliśmy wszystkie kanały na całej ich długości. Finalna diagnostyka potwierdza z kolei, że wypełnienie jest na całej długości kanałów, i że jest szczelne. Bez dokładnej diagnostyki cyfrowej w finale leczenia kanałowego nie można mówić o profesjonalnej endodoncji.

Cena kanałówki zależy od rodzaju zęba

Jeśli interesujesz się tematem leczenia kanałowego, pewnie widzisz, że cena zależy od rodzaju zęba. Najłatwiej jest z zębami przednimi od 1 do 3, które mają jeden korzeń i jeden lub dwa kanały. Mniej pracy, to niższa cena. Zęby przedtrzonowe mogą mieć już więcej korzeni i kanałów, przy czym musisz pamiętać, że liczba korzeni zależy od rodzaju zęba, ale już liczba kanałów to cecha osobnicza. Ta różnorodność kanałów daje się we znaki w trzonowcach. Na przykład szóstki mają 3 korzenie i najczęściej 4 kanały, ale jeden z nich lubi się chować. Dlatego tak ważne jest, żeby endodonta był uzbrojony w mikroskop zabiegowy.  Kanałów może być jednak więcej, bo tak jak wspominaliśmy jest to cecha osobnicza. Tylko dysponując diagnostyką 3D i mikroskopem zabiegowym możemy odnaleźć nietypowe, dodatkowe, mikroskopijne struktury anatomiczne. A to znów zwiększa skuteczność leczenia kanałowego. Trwa ono wtedy dłużej i z zasady kosztuje w przypadku trzonowców więcej.

Na cenę leczenia kanałowego wpływają także oczywiście dobrej jakości znieczulenia miejscowe. Zwłaszcza że zabieg endodontyczny trwa dłużej niż standardowe wypełnienie ubytku, wymaga też więcej czasu od lekarza. Liczy się też wysoka jakość materiałów użytych do wypełnienia, a następnie odbudowa zęba. Odrębnym kosztem są wkłady koronowo-korzeniowe oraz odbudowa protetyczna zęba leczonego kanałowo, np. inlay, onlay czy korona porcelanowa. Pisaliśmy Wam tutaj o kosztach sprzętu, technologii, materiałów… w tym wszystkim jest jeszcze czynnik ludzki. Dokładność, precyzja, wiedza, doświadczenie naszych lekarzy, które są po prostu bezcenne. Mamy nadzieję, że leczenia kanałowe i jego cena są dla Was jasne.