Stomo KIDS

I po sprawie

Stomatologia dla dzieci

Nigdy nie da się drugi raz zrobić pierwszego wrażenia. Dlatego uwielbiamy leczyć dzieci, które pierwszy raz przychodzą do dentysty. Mamy pełne pole do działania i możemy ułożyć sobie jak najlepsze relacje z małym pacjentem. Potrafimy także wyprowadzić dziecko z już istniejących lęków, sprawić, by zapomniało o przykrych doświadczeniach, jeśli takie – niestety – się pojawiły.

Komfort dziecka i rodzica. To dla nas najważniejsze!

W STOMO Clinic nasze podejście do małego pacjenta opieramy na doświadczeniu dr Anny Dudy, która z sukcesami przez 10 lat wyleczyła tysiące dzieci. Na podstawie swojego doświadczenia opracowała autorską metodę, która funkcjonuje w naszym gabinecie, i która pomaga nam na dobrą komunikację i współpracę z dziećmi podczas leczenia. Odpowiednia rozmowa, specjalny język, którym się posługujemy w rozmowie z dzieckiem, i ogromne dawki humoru – sprawiają, że nasi mali pacjenci lubią wizyty u stomatologa i mają z dentystą tylko dobre skojarzenia.

W STOMO Clinic na dzieci czeka specjalnie dla nich urządzony kącik zabaw. Mamy dedykowane dzieciom kolorowe wypełnienia, aparaty ruchome w bajkowych wzorach, tematyczne kolorowanki, zabawki edukacyjne oraz szuflady z prezentami. Rodzicom oferujemy chwilę relaksu i pewność, że zajmiemy się ich dzieckiem, nawet jeśli nie należy do najłatwiejszych pacjentów.

Najlepiej byłoby, żeby pierwsza wizyta u dentysty była wizytą adaptacyjną, czyli taką, która nie wynika z jakiegoś problemu, na przykład nie została umówiona z powodu bólu zęba. Na wizycie adaptacyjnej chcemy po prostu się poznać i zrobić tylko dobre wrażenie. Dziecko w trakcie takiego spotkania dokładnie ogląda klinikę i gabinet, zapoznaje się z działaniem wszystkich sprzętów. Może o wszystko zapytać, zaprzyjaźnić się z nami bez pośpiechu, ponieważ na takiej wizycie nie mamy nic do zrobienia poza przeglądem ząbków.

Umawiamy odpowiednią ilość czasu, aby dziecko stopniowo oswoiło się z miejscem i pozwoliło nam wykonać przegląd. Opowiadamy nasze autorskie bajki i opowiastki o zębach, stosując antydentofobiczny język przygotowujemy malucha do ewentualnego, przyszłego leczenia.

Bardzo ważne jest dla nas, aby rodzice współpracowali z nami nad wykształceniem u dziecka przyjaznego podejścia do dentysty. Przekazywanie własnych lęków, straszenie wizytami u stomatologa to nie najlepsze rozwiązania. Najlepiej jest potraktować wizytę adaptacyjną jak naturalną część życia człowieka, w końcu wszyscy – i dzieci, i dorośli – chodzą do dentysty i dbają o zęby.

Dziecko może na wizytę adaptacyjną przyjść z obojgiem rodziców. Może zabrać ze sobą ulubioną maskotkę, której także wykonamy przegląd stomatologiczny J.

Zabierz maskotkę na wizytę w STOMO Clinic!

Idealnie jest, gdy przygoda z dentystą zaczyna się od wizyty adaptacyjnej w STOMO Clinic. Ale są przecież dzieci, dla których jesteśmy trzecim lub czwartym gabinetem, gdzie wcześniej niestety byli lekarze z mniejszym doświadczeniem i nie poradzili sobie z bezstresową obsługą. W rezultacie dziecko jest zrażone do gabinetu stomatologicznego. Wtedy naszym zadaniem jest zmiana postawy o 180 stopni.

Pokazujemy dziecku, że nie ma się czego bać, a STOMO Clinic to przyjazne miejsce, gdzie doświadczona kadra leczy ząbki najmłodszych, uczy dzieci prawidłowych nawyków i higieny jamy ustnej. Początkowo wystraszone, zdenerwowane  czy zaskoczone dzieci dość szybko zaprzyjaźniają się z nami dzięki autorskiej metodzie leczenia dzieci. Umiemy z nimi rozmawiać, dopasowujemy się do ich temperamentów, nastrojów, rozładowujemy lęki. A do tego mamy strefę STOMO Kids, kącik pełen zabawek i gier dla dzieci, który sprawia, że STOMO Clinic jest nie tylko kliniką, ale fajnym miejscem zabaw, oraz prezenty po wizytach i wiele innych atrakcji.

 • A rodzice?

Rodzice dostają od nas rzecz bardzo dla nich ważną: pewność, że bez względu na to jak duży jest lęk dziecka, poradzimy sobie z leczeniem i zmienimy podejście malucha do dentysty. Rodzic w żaden sposób nie będzie przez nas oceniany za to, że dziecko ma „kłopot” z dentystą, reaguje nerwowo. Nie będzie też angażowany w uspokajanie zdenerwowanego malucha. To nasze kompetencje, a stosowane przez nas od lat metody działają w 100%. W czasie wizyty w zależności od sytuacji rodzic może przebywać w gabinecie przy dziecku lub spędzać czas w poczekalni, pijąc kawę czy herbatę.

Profilaktyka u dzieci

O profilaktyce najwięcej opowiadamy rodzicom podczas przeglądu lub w trakcie pierwszej wizyty. Dowiadujecie się wtedy dokładnie, w jaki sposób można zabezpieczać i wzmacniać ząbki Waszego dziecka, aby nie były podatne na próchnicę.

Fluoryzacja to najczęstszy zabieg profilaktyczny u dzieci. Związki fluoru aplikowane na szkliwo w gabinecie stomatologicznym wzmacniają zęby. Dzięki temu uśmiech dziecka jest mniej podatny na próchnicę oraz uszkodzenia mechaniczne.

Sam zabieg trwa kilka minut i polega na nałożeniu na zęby dziecka przyjemnej w smaku pianki stomatologicznej. Robimy to za pomocą jednorazowej łyżki lub szczoteczki, w zależności od wieku pacjenta. Fluor przenika do szkliwa i wchodzi w reakcję z hydroksyapatytem, z którego jest ono zbudowane. Zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów, pochodzących z bakterii bytujących w płytce nazębnej. To szczególnie ważne u dzieci, które mają problem z usuwaniem płytki podczas codziennego szczotkowania zębów. Fluoryzacja jest bezpieczna, ponieważ stosujemy odpowiednie stężenia związków fluoru. Fluoryzacja gabinetowa to optymalny sposób na dostarczanie dziecku związków fluoru, w przeciwieństwie do samodzielnej suplementacji. Wykonując fluoryzację w gabinecie, doradzamy także rodzicom, jakich past powinno używać ich dziecko.

Dzieci potrafią dość długo uczyć się prawidłowej higieny jamy ustnej i mają przez to problemy  z doczyszczaniem wszystkich zakamarków. W rezultacie w trudno dostępnych i gorzej czyszczonych miejscach pojawia się próchnica. Aby temu zapobiec wykonujemy lakowanie, które zabezpiecza powierzchnie żujące przedtrzonowców i trzonowców. Zawsze zalecamy rodzicom, aby zgłaszali się z dziećmi na lakowanie jak najszybciej, najlepiej zaraz po wyrżnięciu zębów.

Zabieg jest szybki i bezbolesny. Najpierw oczyszczamy powierzchnie zębów za pomocą specjalnej pasty i szczotki, potem sprawdzamy, czy ząb jest na pewno zdrowy, bez wczesnej próchnicy. Jeśli wszystko jest OK, przystępujemy do lakowania. Najpierw przez ok. pół minuty wytrawiamy powierzchnie zęba, potem nakładamy lak, a następnie go utwardzamy przez kolejne 30 sekund. Lakowanie zabezpiecza ząb we wszystkich bruzdach i szczelinach, pod warunkiem że lak utrzymuje swoją szczelność. Sprawdzamy to co pół roku na przeglądzie stomatologicznym, na który zapraszamy dzieci.

Mleczne zęby są bardzo ważne dla przyszłego uśmiechu. Zabezpieczają miejsce pod trzonowce, wpływają na prawidłowy rozwój twarzoczaszki. Przedwcześnie utracone mogą wywołać wadę zgryzu i zmiany w rysów twarzy. Dlatego zachęcamy rodziców, by dbali o zęby mleczne swoich dzieci, tak jakby to miały być zęby stałe. Zdarza się jednak, że u bardzo małego dziecka pojawia się próchnica, która ma gwałtowny przebieg. Trzeba ją wtedy opanować, w przeciwnym razie w szybkim tempie zniszczy całkowicie korony zębów. W takich sytuacjach sięgamy po lapisowanie. Na zęby zajęte próchnicą nakładamy pędzelkiem roztwór azotanu srebra, który najskuteczniej hamuje rozwój próchnicy. Bakteriobójcze działanie lapisowania sprawia, że próchnica przestaje się rozwijać, a my czekamy na fizjologiczną wymianę zębów mlecznych na stałe. Faktem jest, że lapisowanie powoduje, że mleczaki zmieniają kolor na ciemny, ale to w niektórych przypadkach jedyna gwarancja zdrowego rozwoju dla stałego uzębienia.

Rodzice, którzy odwiedzają STOMO Clinic ze swoimi dziećmi, wiedzą, że zęby mleczne są bardzo ważne dla uśmiechu ich pociech. Zawsze powtarzamy, że to nie fanaberia! O mleczaki trzeba dbać, leczyć je, kontrolować i zabezpieczać.

Jednak próchnica tak łatwo atakuje zęby mleczne (które są słabiej zmineralizowane), że często sama profilaktyka nie wystarcza i pojawia się pierwszy ubytek. Co wtedy? Bezwzględnie należy mleczaki plombować i to im wcześniej tym lepiej. Zalecamy, aby kontrolować uzębienie dziecka co 6 miesięcy, a na etapie wymiany mleczaków na stałe nawet co 3-4 miesiące. Wtedy bowiem tak naprawdę dbamy o zdrowie zębów stałych, które mają służyć dziecku przez całe życie.

Są przynajmniej 4 powody, dla których rodzice powinni dbać o zęby mleczne swoich dzieci:

 1. Próchnica z łatwością przenosi się z zębów mlecznych na stałe, które potrafią się wyrzynać już zajęte próchnicą.
 2. Na etapie uzębienia mieszanego zęby stałe „zarażają się” próchnicą od zepsutych mleczaków.
 3. Przedwczesna utrata zębów mlecznych wpływa na rozwój wad zgryzu, w tym na stłoczenia zębów stałych i nieprawidłowy rozwój szczęki i żuchwy (zbyt wąskie łuki zębowe).
 4. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych to także zaburzenia w rozwoju twarzoczaszki, co ma wpływ na niekorzystne rysy twarzy.

Urazy – reimplantacja zęba

O profilaktyce najwięcej opowiadamy rodzicom podczas przeglądu lub w trakcie pierwszej wizyty. Dowiadujecie się wtedy dokładnie, w jaki sposób można zabezpieczać i wzmacniać ząbki Waszego dziecka, aby nie były podatne na próchnicę.

Jeśli ząb jest wybity należy go jak najszybciej przywieźć do gabinetu stomatologicznego razem z małym pacjentem. Z każdą sekundą obumierają komórki korzenia zęba, dlatego czas reakcji ma ogromne znaczenie. Jeśli ząb zostanie wprowadzony z powrotem do zębodołu w ciągu 30 minut od wypadku, jest duża szansa że ponownie się zintegruje i zostanie uratowany.

W trakcie transportu do kliniki wybity ząb powinien być przechowywany w woreczku foliowym lub w jałowej gazie nasączonej roztworem izotonicznym, może to być mleko, roztwór soli fizjologicznej lub ślina dziecka. Teoretycznie można transportować wybity ząb w jamie ustnej pacjenta, ale u młodszych dzieci istnieje ryzyko zadławienia lub połknięcia zęba. Pod żadnym pozorem nie wkładaj zęba do wody, przyspieszy to jego obumarcie.

Po umieszczeniu zęba w zębodole, stosujemy szynowanie, które stabilizuje położenie zęba. W ten sposób jest on unieruchomiony na 1-3 tygodnie. W tym czasie mały pacjent stosuje specjalna higienę, przyjmuje antybiotyki. W niektórych przypadkach zalecane jest szczepienie przeciwko tężcowi. Po kilkunastu dniach zapraszamy dziecko z rodzicami na kontrolę. Jeśli ząb został szybko i prawidłowo przywieziony, a potem wprowadzony do zębodołu, to jest duża szansa, że miazga zęba uzyskała unaczynienie i jest prawidłowo odżywiania. Ząb jest żywy i nie trzeba go leczyć kanałowo. Leczenie endodontyczne będzie jednak konieczne, jeśli proces rewaskularyzacji zostanie zaburzony.

Podobnie jak w przypadku wybicia zęba jak najszybciej przyjedź do STOMO Clinic. Nawet jeśli nie uda Ci się zabezpieczyć i przywieźć złamanego kawałka. Najpierw wykonamy bezpieczne badanie tomografem komputerowym, aby sprawdzić, z jakim rodzajem złamania mamy do czynienia. Kluczowe jest bowiem to, czy złamanie lub pęknięcie obejmuje tylko koronę, czy „poszło” głębiej pod linię dziąsła. Jeśli jest to ząb mleczy, i złamał się nad linią dziąsła bez uszkodzenia żywych tkanek, zostawiamy go w jamie ustnej. Jego usunięcie byłoby szkodliwe, ponieważ mleczaki zabezpieczają miejsca w zgryzie dla zębów stałych. W przypadku głębszych złamań zaleca się leczenie kanałowe, aby uratować ząb i nie doprowadzić do stanu zapalnego. Jeśli uraz jest bardzo głęboki, a mamy do czynienia z mleczakiem, decydujemy o jego usunięciu. Wtedy ortodontycznie zabezpieczamy miejsce w zgryzie pod ząb stały.

Ortodoncja dziecięca

Wczesne leczenie ortodontyczne dzieci

Im wcześniej tym lepiej! Taką zasadę powinni przyjąć rodzice, którzy zastanawiają się, kiedy iść z dzieckiem do ortodonty, bo zależy im na zdrowym zgryzie i harmonijnych rysach twarzy. Błędnym mitem jest przekonanie, że z wizytą u ortodonty trzeba czekać, aż w jamie ustnej pojawią się wszystkie zęby stałe.

Wczesne leczenie ortodontyczne to bardzo ważna cześć ortodoncji,
która obejmuje dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Daje nam ona możliwość bardzo wczesnego rozwiązywania problemów na etapie, gdy rozwija się uzębienie i zgryz dziecka.

Możemy korygować, redukować wady, całkowicie je eliminować, szybko reagować na złe nawyki, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do zaburzeń zgryzu.

Kiedy z dzieckiem do ortodonty? Nawet w wieku przedszkolnym, jeśli maluch:

 • ma nieprawidłowe nawyki, czyli ssie palec, długo korzysta ze smoczka, pije z butelki ze smoczkiem, gryzie ołówki itp.,
 • ma takie dysfunkcje jak: oddychanie przez usta, chrapanie, stale otwarta buzia, przetrwały dziecięcy typ połykania,
 • ma wadę wymowy,
 • zbyt wcześniej stracił zęby mleczne.

Zalety wczesnego leczenia ortodontycznego dzieci

 • Dzięki kontroli i terapii ortodontycznej na wczesnym etapie dziecko unika długotrwałego i skomplikowanego leczenia w wieku nastoletnim.
 • Na etapie uzębienia mlecznego zachowujemy lub zwiększamy przestrzenia dla przyszłych zębów stałych. W rezultacie dziecko unika stłoczeń zębowych (krzywych zębów).
 • Rozbudowując łuki zębowe na wczesnym etapie, eliminujemy ryzyko ekstrakcji z powodów ortodontycznych.
 • Skracamy czas leczenia za pomocą aparatów ortodontycznych w późniejszym czasie, jeśli w ogóle będzie potrzebne.
 • Unikamy ewentualnych operacji stomatologicznych z powodów ortodontycznych.
 • Kontrolujemy i ułatwiamy prawidłowy rozwój twarzoczaszki, co ma wpływ na harmonijne rysy twarzy Twojego dziecka.
 • W razie potrzeby korygujemy asymetryczny, zbyt mały lub nadmierny wzrost szczęki i żuchwy na etapie rozwoju.
 • Eliminujemy złe nawyki, takie jak ssanie kciuka, oddychanie przez usta itp.

Znaki ostrzegawcze

Wskazaniami do wczesnego leczenia ortodontycznego są m.in. stłoczenia, wąskie łuki zębowe, tyłozgryz, zgryz krzyżowy, otwarty. Rodzicom ciężko jest jednak zdiagnozować samodzielnie wadę, dlatego zalecamy, by pierwsza wizyta ortodontyczna była przynajmniej w wieku 7 lat. Choć optymalnie jest reagować na wszelkie nieprawidłowości, gdy tylko się pojawią, nawet ok. 4 roku życia.

Należy pamiętać, że dzieci z takimi problemami jak ssanie kciuka i oddychanie przez usta, jeśli zostaną pozostawione bez opieki, są narażone na nieprawidłowy rozwój zębów i całej twarzy. Leczenie wczesne za pomocą ortodoncji zmniejszy lub całkowicie wyeliminuje problem.

W STOMO Clinic mamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu ortodontycznym małych dzieci.

Dr Anna Duda korzysta z najnowszych odkryć ortodoncji!

Dzieciom z uzębieniem mieszanym zakładamy m.in. częściowe aparaty stałe Damon i stosując technikę D-Gainer jesteśmy w stanie rozbudować łuki, nawet jeśli dzieci mają jeszcze zęby mleczne. Zakładamy aparat Damona zwłaszcza wtedy, gdy w łuku nie ma miejsca na stałe zęby, szczególnie na kły.

Co powinno Cię zaniepokoić?

 • Dziecko ma zbyt duże przerwy między zębami
 • Wczesna lub późna utrata zębów mlecznych
 • Brakujące lub dodatkowe zęby
 • Wysunięte siekacze
 • Otwarty zgryz, przy zamkniętej buzi zęby dolne i górne nie stykają się
 • Głęboki zgryz, przy zamkniętej buzi górne zęby całkowicie przykrywają dolne
 • Zgryz krzyżowy, przy zamkniętej buzi zęby boczne krzyżują się, zęby górne chowają się za dolnymi
 • Ssanie kciuka i długotrwałe picie z butelki ze smoczkiem
 • Chrapanie lub oddychanie przez usta
 • Wada wymowy
 • Dziecko tłoczy język
 • Dziecko przygryza wargi lub policzek
 • Zgrzytanie i zaciskanie zębów, pokruszone lub starte brzegi sieczne
 • Słyszysz klikanie w stawach skroniowo-żuchwowych, gdy dziecko je, ziewa, otwiera szeroko usta
 • Dziecko nieprawidłowo połyka (przetrwały dziecięcy typ połykania)

Okres dorastania jest optymalny do założenia aparatu ortodontycznego, także dlatego że nastolatkom zaczyna bardziej zależeć na wyglądzie. Stomatolog ma więc po drugiej stronie zmotywowanego i współpracującego partnera, z którym gra do jednej bramki. Naszym wspólnym celem jest harmonijny i piękny uśmiech. Razem zależy nam na szybkich efektach, dlatego młodzi ludzie stosują się do zaleceń, noszą wyciągi, zgłaszają się w terminie na kontrole i wizyty aktywacyjne. A sam aparat ortodontyczny już dawno przestał być powodem do wstydu. Przestał być już także modnym gadżetem. Jest w pełni akceptowany! Tak jak leczenie ortodontyczne stało się normalnym elementem życia nastolatka.

Ze względów medycznych wiek 12-16 lat jest także idealny do ostatecznego leczenia ortodontycznego. Wykorzystujemy bowiem okres skoku wzrostowego do usunięcia wad zgryzu. Dzięki temu, że organizm jest w momencie intensywnego wzrostu, możemy szybko i trwale skorygować uzębienie, a efekty osiągamy znacznie łatwiej niż u pacjentów dorosłych. Co ważne, tylko leczenie ortodontyczne w wieku nastoletnim umożliwia czasowe leczenie aparatem retencyjnym, już po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Osoby dorosłe muszą nosić retencję przez całe życie.

Rodzaje aparatów dla dzieci i młodzieży

Krótszy czas leczenia, większy komfort, łatwiejsza higiena i mniej wizyt u ortodonty – to korzyści dla młodego pacjenta wynikające z zastosowania systemu bezligaturowego Damon. To najpopularniejszy na świecie nowoczesny sposób leczenia wad zgryzu, który od lat z powodzeniem stosowany jest przez dr Annę Dudę. Daje szybkie efekty, ponieważ wykorzystuje biologiczne siły do poszerzania łuków zębowych i ustawiania stałych zębów w prawidłowych pozycjach. W STOMO Clinic większość dzieci i młodzieży kończy leczenie zgryzu w ciągu 12-15 miesięcy od założenia aparatu. Zdarzają się oczywiście dłuższe terapie, przy trudniejszych wadach zgryzu, ale często unikamy wtedy leczenia operacyjnego. Z reguły jednak po roku mamy pełen sukces – piękny i harmonijny uśmiech nastolatka!

Zalety leczenia w STOMO Clinic za pomocą systemu Damon:

 • Szybkie leczenie ortodontyczne, trwające najczęściej około roku.
 • Zredukowane do minimum przypadki usuwania zębów z powodów ortodontycznych (tylko gdy poprawi to profil pacjenta i pozwoli uniknąć operacji).
 • Mniej wizyt aktywacyjnych. Co 2-3 miesiące, zamiast co 3-4 tygodnie.
 • Łatwiejsza higiena. Brak ligatur oznacza, że nic nie wchodzi i nie zalega pod gumkami, aparat łatwiej się czyści.
 • Aby zwiększyć estetykę, polecamy młodzieży aparaty z ceramicznymi zamkami typu Damon Clear. Półprzezroczyste zamki są praktycznie niewidoczne, na zębach widać tylko cieniutkie druciki.
 • Brak przebarwień. Brak gumek oznacza, że nie dochodzi do przebarwienia aparatu.
 • Większy komfort. Leczenie systemem samoligaturującym nie wywołuje skoków dolegliwości bólowych po wizytach aktywacyjnych. Działanie aparatu jest bardziej jednostajne, a jednocześnie szybsze, bo oparte na siłach biologicznie zbalansowanych.

Uśmiech pacjenta STOMO Clinic zasługuje na holistyczną opiekę. Dlatego lecząc się u nas ortodontycznie, młodzi ludzie mają zapewnioną kontrolę uzębienia pod względem higieny, ubytków próchnicowych, zdrowia dziąseł itp. W odpowiednim czasie wyłapujemy wszelkie nieprawidłowości, kierujemy na zabiegi higienizacyjne, skaling i piaskowanie, a także umawiamy na leczenie próchnicy, odbudowy zębów itp.

W STOMO Clinic uważamy, że na etapie uzębienia mieszanego często najlepszą opcją jest zastosowanie u dziecka aparatu typu Damon. Specjalna technika D-Gainer, opracowana przez markę Damon, umożliwia nam rozbudowanie łuków zębowych na etapie wyrzynania się zębów stałych. Dr Anna Duda stosuje innowacyjną metodę D-Gainer szczególnie po to, aby stworzyć przestrzeń dla stłoczonych lub zatrzymanych zębów stałych, zwłaszcza gdy nie ma miejsca dla kłów. Dzięki technice D-Gainer możemy ustawiać prawidłowo zęby na etapie wymiany mlecznego uzębienia na stałe. W rezultacie nie trzeba w przyszłości rozważać usuwania zębów z powodów ortodontycznych lub przechodzić skomplikowanego, długotrwałego leczenia w wieku dorosłym.

To rozwiązanie dla najmłodszych! Te proste w użyciu elastyczne nakładki można swobodnie zakładać i zdejmować, czyniąc z nich codzienny rytuał. Ważne, by dziecko traktowało miotrainer jako normalny przedmiot, który po prostu się używa, aby mieć zdrowe zęby. Na rynku są trainery ortodontyczne dla dzieci w wieku już od 2 lat, a więc można bardzo wcześnie przyzwyczaić malucha do tego typu urządzenia. Nakładki zapewniają delikatne ćwiczenie szczęk i mięśni twarzy. Uczą prawidłowego układania języka i połykania oraz oddychania przez nos. Są polecane do szybkiej korekty złych nawyków takich jak ssanie kciuka, tłoczenie języka, dziecięcy sposób połykania, gryzienie warg, oddychanie przez nos, zgrzytanie itp. Taka wstępna korekta przedortodontyczna jest stosowana także w wieku 6-10 lat u dzieci z uzębieniem mieszanym. Dzięki niej skraca się i upraszcza późniejszą terapię aparatem stałym.

W STOMO Clinic na etapie uzębienia mlecznego lub mieszanego stosujemy również klasyczne aparaty zdejmowane, które zbudowane są z akrylowej płytki i odpowiednio uformowanego drutu. Dzieci uwielbiają aparaty ruchome wykonywane w STOMO Clinic ze względu na to, że występują w wielu bajkowych wzorach. Są kolorowe, ozdobione rysunkami ulubionych bohaterów bajek. Przypominają zabawkę lub biżuterię, a dzięki temu i samo leczenie jest traktowane przez dziecko jak zabawa. Możesz przed wizytą w STOMO Clinic obejrzeć, jakimi wzorami dysponujemy, i przyjść na wizytę z już wybranym modelem (patrz GALERIA APARATÓW RUCHOMYCH DLA DZIECI).

Aparaty ruchome mocuje się na podniebieniu lub na powierzchni językowej dolnego wyrostka zębodołowego. Modyfikują one kształt łuków zębowych dzięki zatopionym w akrylu śrubom, a także za sprawą sprężyn i wyciągów gumowych. Są w stanie utrzymywać i stopniowo poszerzać łuk zębowy, tworząc brakującą przestrzeń pod stałe zęby. Ponieważ są to jednak aparaty ruchome, ich efektywność zależy w dużej mierze od zdyscyplinowania dziecka, a właściwie rodzica J

Wszędzie tam, gdzie aparat ortodontyczny można zdjąć, pojawia się bowiem ryzyko zaniedbania. Dlatego uczulamy rodziców: aparaty ruchome muszą być noszone przez dzieci systematycznie, a także zakładane prawidłowo (odpowiednio dociśnięte) i rozkręcane według wskazań ortodonty.

Innymi stałymi aparatami ortodontycznymi, które stosujemy u dzieci są ekspandery żuchwowe i szczękowe. Sięgamy po nie, gdy z różnych powodów nie możemy założyć aparatu stałego, a zależy nam na przykład na szybkiej korekcie zgryzu krzyżowego i rozszerzeniu zwężonej szczęki. Systemy takie nie wymagają od dziecka dużej współpracy, ponieważ są zakładane na stałe (rodzic jest proszony o rozkręcanie aparatu co określoną liczbę dni), dają natomiast lekarzowi pełną kontrolę nad aktywnym leczeniem ortodontycznym. W wieku dziecięcym (przyjmuje się że do 16. roku życia) możemy uzyskać szybką ekspansję podniebienia dzięki rozejściu szwu podniebiennego. W tym celu na kilka tygodni zakładamy aparaty Bi-Helix, Quad-Helix, ze śrubą Hyrax wg Hassa lub Biedermana. W ten sposób możemy szybko stworzyć przestrzeń pod zatrzymane lub stłoczone uzębienie. Zabieg tego typu jest w młodym wieku małoinwazyjny i daje dobre efekty ortodontyczne. W wieku dorosłym nie jest już polecany ze względu na wypełnienie szwu podniebiennego twardą tkanką kostną.

W STOMO Clinic posługujemy się całą gamą stałych aparatów do szybkiej korekty szkodliwych nawyków, takich jak ssanie kciuka czy wypychanie języka. Mocuje się je za przednimi zębami na kilka miesięcy, aby odzwyczaić dziecko od niewłaściwego postępowania. W niektórych wypadkach kolce językowe stosuje się równolegle z aparatem ortodontycznym , i usuwa się je po tym, jak dziecko odzwyczai się np. od tłoczenia języka między zęby.

Po zakończonym leczeniu ortodontycznym zależy nam na tym, by uzyskany perfekcyjny zgryz ustabilizować. Wtedy właśnie zakładamy naszym pacjentom aparaty retencyjne. Stałe retencje  mocuje się od tylnej strony zębów – od trójki do trójki, aby przyzwyczaić siekacze do prawidłowych pozycji. Są to cienkie metalowe druciki, wykonane ze złota lub metalu nieszlachetnego.

Oprócz tego zalecamy retencję ruchomą, czyli nakładki zakładane na noc, które stabilizują cały zgryz. U dzieci i młodzieży leczenie retencyjne trwa zazwyczaj kilka lat, w tym czasie zapraszamy na wizyty kontrolne co 6 miesięcy. Są one ważne, aby nie doszło do nawrotu wady. U osób dorosłych przyjmuje się, że retencja po leczeniu ortodontycznym powinna być stosowana przez całe życie.

Godziny otwarcia

Poniedziałek – Piątek8.00 – 20.00

Sobota8.00 – 14.00

Umów wizytę

STOMO Clinic | Implantologia, Ortodoncja, Stomatologia Estetyczna, Stomatologia Dziecięca, Protetyka

Kontakt

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zadzwoń!

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z naszymi nowinkami? Zapisz się do naszego  newslettera już dziś!

Opinie pacjentów

Serdecznie polecam! Bez apelacyjnie najlepsze podejście do klienta !
Jakub

Oferujemy szereg usług stomatologocznych

Sprawdź naszą ofertę leczenia