Odbudowy zębów w STOMO Clinic

Nowoczesna stomatologia nadal z powodzeniem stosuje odbudowy zębów z kompozytu. To sposób na zachowanie własnego uzębienia i jego rekonstrukcję, gdy tak zwana plomba nie wystarcza. Rozwiązaniem są oczywiście także prace protetyczne z ceramiki (czytaj Korony i mosty) lub licówki porcelanowe (czytaj Licówki). Ale i kompozyty. Zwłaszcza, że współczesne materiały światłoutwardzalne są coraz bliższe doskonałości, czyli zbliżone do naturalnego wyglądu zębów. Zobacz, co możemy zrobić dla Twojego uśmiechu w STOMO Clinic.

Licówki i odbudowy zębów wykonywane z kompozytu mają tę zaletę, że są rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym dla pacjenta. Są po prostu tańsze! Wykonujemy je wtedy, gdy korona zęba została w znacznym stopniu zniszczona lub gdy chcemy poprawić jego wygląd, a z różnych powodów nie możemy zastosować protetyki porcelanowej.

Licówki kompozytowe, czyli inaczej bonding, to szybki sposób na poprawę wyglądu uzębienia, ponieważ wykonuje się je od razu na fotelu stomatologicznym. Lekarz STOMO Clinic po prostu samodzielnie projektuje i modeluje licówki, a więc już po jednej wizycie wychodzisz z gabinetu z nowym uśmiechem.

Licówki kompozytowe są w pełni bezpieczne dla zębów, ponieważ nie wymagają usuwania najmniejszej nawet warstwy szkliwa. W każdej chwili możesz z nich zrezygnować i wrócić do dawnego wyglądu zębów. Cała procedura składa się z dwóch lub trzech etapów:

 1. Wytrawienie szkliwa, które umożliwi nam dobre przyleganie kompozytu do powierzchni zęba.
 2. Jeśli ząb był leczony, to opracowane ubytki wypełniamy żywicą kompozytową.
 3. Nakładamy kompozyt na powierzchnię licową, modelujemy ją i utwardzamy za pomocą lampy LED.

Licówki kompozytowe stosujemy gdy na przykład chcemy przykryć przebarwienia odporne na wybielanie, albo nie odpowiada nam wygląd zębów z powodu nierówności i zaburzeń w budowie szkliwa.

Kompozytowe odbudowy nie zawsze muszą obejmować całą powierzchnię zęba. Bonding stosujemy w STOMO Clinic także częściowo, gdy chcemy zamaskować diastemę między jedynkami lub szparowatość zębów. Tak zwane pół- lub ćwierćlicówki pozwalają nam estetycznie wydłużyć zęby, poprawić ich kształt, gdy pozostałą część zęba prezentuje się dobrze. Jeśli jednak zęby są jednocześnie do poprawy estetycznej, a do tego za krótkie, za wąskie i z nierównym szkliwem, zaproponujemy Ci pełne licówki.

Bonding jest też powszechnie stosowany w naszej ortodoncji, kiedy przed założeniem aparatu musimy odbudować prawidłowe wysokości zębów w nowym zgryzie. Robimy to właśnie za pomocą kompozytu.

Trwałość bondingu jest oczywiście krótsza niż licówek porcelanowych, ponieważ materiały kompozytowe z czasem „łapią” zanieczyszczenia i są bardziej podatne na przebarwienia. Jednak ich jakość jest dużo lepsza niż kilka lat temu. Do materiałów kompozytowych dodaje się też coraz więcej szkła, aby zbliżyć wygląd odbudów kompozytowych do naturalnego uzębienia.

Dla zachowania wysokiej estetyki licówek z kompozytu zalecamy jednak, aby co 6 miesięcy zgłaszać się na higienizację w STOMO Clinic, obejmującą także polerowanie bondingów. Zakładamy, że licówki kompozytowe należy wymieniać co 3-5 lat w zależności od skłonności do osadzania się kamienia i osadów.

Zalety licówek kompozytowych:

 1. Szybki efekt, na jednej wizycie
 2. Zero ingerencji w tkanki zęba
 3. Odwracalny zabieg, możesz wrócić do dawnej wersji uzębienia
 4. Rozwiązanie tańsze od licówek porcelanowych
 

To doskonała alternatywa dla tradycyjnych plomb, czyli wypełnień kompozytowych w zębach bocznych. Odbudowy typu inlay/onlay/overlay stosujemy często u pacjentów, których zęby leczyliśmy kanałowo.

Po prawidłowym leczeniu endodontycznym chcemy odbudować koronę zęba tak, by była ona szczelna, mocna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Inlay’e , onlay’e oraz overlay’e zwiększają szansę na wieloletnie utrzymanie zęba leczonego kanałowo. Ich trwałość oblicza się nawet na kilkanaście lat. Ponieważ nie są wykonywane warstwowo, lecz stanowią całość (rodzaj mikro-korony) są odporne na rozwarstwienia. Zwłaszcza że przechodzą w pracowni protetycznej procesy polimeryzacji i utwardzania.

Dzięki nakładom możemy zrekonstruować także wszystkie cechy anatomiczne zębów bocznych, ich bruzdy i guzki, które idealnie pasują w zgryzie. Oznacza to dla pacjenta komfort gryzienia i życia oraz utrzymanie prawidłowych kontaktów między zębami.

Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie wycisku pobranego przez stomatologa. Przed pobraniem wycisku oczyszczamy ząb z próchnicy i opracowujemy odpowiedni kształt pod wkład koronowy. Najczęściej wykonujemy go z kompozytu, choć w STOMO Clinic realizujemy także nakłady porcelanowe.

Nakłady typu inlay stosujemy, gdy ubytek obejmuje tylko powierzchnię żującą, bez guzków.

Onlay to z kolei nakład, który jest większy od inla’a i odbudowuje powierzchnię żującą wraz z guzkami zęba.

Gdy ubytek jest tak duży, że musimy odbudować całą powierzchnię żującą, z guzkami i pelnym obwodem zęba, poza ściankami bocznymi, mówimy wtedy o nakładzie typu overlay.

Zalety wypełnień inlay/onlay/overlay

 1. Trwalsze od tradycyjnych wypełnień.
 2. Odporne na mikroszczeliny (są utwardzane i polimeryzowane w pracowni).
 3. Wzmacniają zęby leczone kanałowo i wydłużają ich przetrwane w jamie ustnej.
 4. Przywracają pełną anatomię i funkcje zębów bocznych.
 5. Wysoka estetyka i integracja z resztą uzębienia.

Przy rozległych ubytkach, gdy próchnica lub uszkodzenie mechaniczne zniszczyły większą lub całość korony, dla stabilizacji przyszłej odbudowy protetycznej wykonujemy wkłady koronowo-korzeniowe. Taki wkład jest cementowany lub wkręcany do korzenia zęba i łączy go z przyszłą koroną. Wkład koronowo-korzeniowy można uznać za ostatni etap ratowania zęba, gdy mamy dobrze zachowany, przeleczony kanałowo korzeń, i chcemy na nim odbudować zniszczoną koronę. Jeszcze inne porównanie? Wkład koronowo-korzeniowy to taki implant, który wprowadzamy nie w szczękę czy żuchwę, lecz w zachowany korzeń zęba.

Za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego możemy odzyskać ząb, nawet jeśli pozostał po nim tylko zdrowy korzeń. Ale muszą być spełnione pewne warunki:

 1. Radiologiczna diagnostyka potwierdza stabilność korzenia oraz prawidłowość leczenia endodontycznego, z szansą na wieloletnie przetrwanie.
 2. Pacjent nie ma problemów z dużą ruchomością zębów i prawidłowo czyści zęby.
 3. Nie stwierdziliśmy wad zgryzu lub innych zaburzeń objawiających się zgrzytaniem.
 4. Anatomia korzenia pozwala odpowiednio opracować kanały zęba, aby móc do nich wprowadzić i szczelnie zacementować wkłady. Jeśli światło kanałów jest na tyle nieregularne, że nie można do nich prawidłowo wprowadzić wkładu, pozostaje ekstrakcja i wszczepienie implantu.

Wkłady koronowo-korzeniowe stosujemy w STOMO Clinic także wtedy, gdy chcemy wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym, ale mamy zachowaną sporą część korony. Wtedy po założeniu wkładu wypełniamy ubytek kompozytem.

Generalnie wkłady koronowo-korzeniowe wykonywane są albo bezpośrednio w naszej klinice przez stomatologa, to tak zwana metoda bezpośrednia. W metodzie pośredniej wkład powstaje na podstawie wycisku w pracowni protetycznej.

Stomatolog, po leczeniu kanałowym, przygotowuje korzeń zęba pod wypełnienie włóknem szklanym. Jest to rozwiązanie trwałe i mało inwazyjne. Elastyczność włókna szklanego jest zbliżona do zębiny i dlatego materiał ten bardzo dobrze zachowuje się we wnętrzach kanałów. Włókno szklane wzmacnia i stabilizuje leczony kanałowo ząb, czyni go odpornym na złamania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Po wypełnieniu kanałów włóknem szklanym lekarz wykonuje samodzielnie część koronową takiego wkładu za pomocą kompozytu. Formuje rodzaj kikuta, połączonego z wkładem, który stanie się filarem dla korony protetycznej. Może być ona wykonana potem z kompozytu lub ceramiki. Montuje się ją na kolejnej wizycie na podstawie wycisku pobranego od pacjenta zaraz po zakończeniu pracy nad wkładem koronowo-korzeniowym.

W rezultacie odbudowa zęba wymaga dwóch wizyt, gdzie na pierwszej leczymy kanałowo ząb i wypełniamy go włóknem szklanym, a na drugiej montujemy koronę protetyczną. Gdy większa część korony jest zachowana, możemy od razu odbudować prawidłowy kształt zęba kompozytem, tak jak podczas wypełniania ubytków (zakładamy na wkład z włókna szklanego tzw. plombę).

Lekarz opracowuje światło kanałów tak, aby można było wprowadzić wkłady, które przypominają w części korzeniowej niewielkie szpileczki, idealnie dopasowane do kształtu kanałów. Zdarza się, że wkłady koronowo-korzeniowe składają się z dwóch części. Wkłady składane stosuje się przy rozbieżnych kanałach.

W przeszłości próbowano wykonywać wkłady koronowo-korzeniowe z ceramiki, dziś wiemy jednak że jest to materiał zbyt sztywny. Większą elastycznością charakteryzują się metale, w tym także metale szlachetne.

Następnie pobieramy wycisk pod wkład koronowo-korzeniowy, który trafia do pracowni protetycznej i powstaje tam w ciągu kilku dni.

Na kolejnej wizycie cementujemy wkład koronowo-korzeniowy. Ponieważ posiada on  część koronową, od razu mamy gotowy filar pod odbudowę protetyczną. Następnie pobieramy wycisk, aby zaprojektować taką koronę protetyczną, która idealnie połączy się z wkładem koronowo-korzeniowym. Na kolejnej wizycie zakładamy koronę i w ten sposób osiągamy dobrze wzmocniony i zabezpieczony ząb, który był leczony kanałowo, i stracił koronę.

W takiej sytuacji odbudowa zęba wymaga trzech wizyt, na pierwszej przygotowujemy ząb, na drugiej montujemy wkład, a na trzeciej zakładamy koronę.

Oczywiście metalowe wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się także wtedy, gdy chcemy tylko wzmocnić leczony kanałowo ząb bez nadbudowy protetycznej, ponieważ mamy zachowaną dużą część korony. Wtedy ząb jest przygotowywany pod wkład na jednej wizycie, na drugiej wprowadzamy go do części korzeniowej, a następnie w części koronowej wypełniamy ubytek kompozytem.

Zalety wkładów koronowo-korzeniowych

 1. Sposób na uratowanie zęba, nawet ze zniszczoną koroną, lecz z zachowanym korzeniem.
 2. Stabilna odbudowa zęba, jako alternatywa dla ekstrakcji i odbudowy protetycznej na implancie.
 3. Długoletnia stabilność i wysoka estetyka pracy.

Umów wizytę

Odbudowa zębów we Wrocławiu

Telefon kontaktowy

534 009 002

Chcesz skorzystać z naszych usług ale masz pytania? Zadzwoń! Nasi eksperci służą pomocą

Umów wizytę

STOMO Clinic | Implantologia, Ortodoncja, Stomatologia Estetyczna, Stomatologia Dziecięca, Protetyka

Menu nawigacyjne

Opinie pacjentów

Serdecznie polecam! Bez apelacyjnie najlepsze podejście do klienta !
Jakub