Czym jest ortodoncja - Stomo Clinic Wrocław

Czym jest ortodoncja

Wady zgryzu to problem, z którym zmaga się wiele osób, zwłaszcza młodych. Nieprawidłowy zgryz wymaga podjęcia odpowiednich kroków do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, które da efekty estetyczno-zdrowotne – pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta w gabinecie ortodontycznym.

Nie tylko prostowanie zębów, czyli co może dobry ortodonta

Dobry ortodonta swoją postawą, wiedzą i zaangażowaniem chroni społeczeństwo przez wadami zgryzu. Jeśli zaistnieje konieczność zniwelowania problemu – podejmuje odpowiednie leczenie, z wykorzystaniem różnych aparatów ortodontycznych.
W Stomo Clinic podczas leczenia ortodontycznego korzystamy z szeregu aparatów ortodontycznych celem wyeliminowania wady zgryzu.
Aparaty ortodontyczne, których m.in używamy:

  1. Aparat ortodontyczny klasyczny
  2. Aparat ortodontyczny samoligaturujących, w systemie niskiego tarcia ( system DAMON)
  3. Aparat Herbsta (Malu)
  4. Clear Aligner (typu Invisilign)
  5. Apraty Carrier
  6. Aparaty ruchome wykorzystujące okres wzrostowy u dzieci i pozwalające wyprowadzić na wczesnym etapie zastane wady zgryzu.

Większość osób kojarzy ortodontę z prostowaniem krzywo rosnących zębów. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko jedno z zadań, jakie realizuje  lekarz prowadzący. Warto jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne należy rozpocząć od wyeliminowania przyczyny, która nierzadko ma zupełnie inne podłoże. Dlatego podczas konsultacji ortodontycznych przeprowadzamy wizytę konsultacyjną, a następnie dokonujemy dogłębnej diagnostyki stomatologiczno- ortodontycznej, za pomocą aparatu RTG pozwalającego pacjentom zrobić na miejscu zdjęcia RTG Panoramiczne oraz RTG Cefalometryczne (tzw. RTG boczne głowy).
Fakt ten potwierdzają osoby, które zdecydowały się skorzystać z usług gabinetu ortodontycznego we Wrocławiu – pierwszym działaniem jest w tym przypadku określenie i wyeliminowanie przyczyny wady zgryzu. Przykładowo, przyczyną nadmiernie wychylonych siekaczy może być zbyt częste oddychanie przez usta – w tej sytuacji przyczyną wady jest podłoże laryngologiczne, a to w praktyce oznacza, że w pierwszej kolejności należy wyeliminować nawykowe oddychanie przez usta, czyli podjąć leczenie laryngologiczne. Nietrudno więc zauważyć, że dobry ortodonta powinien posiadać wiedzę znacznie szerszą niż stricte stomatologiczna. Wady zgryzu to problem, z którym zmaga się wiele osób, zwłaszcza młodych.

Ortodoncja, a osoby dorosłe

Pacjentami gabinetu ortodontycznego we Wrocławiu są pacjenci od kilku letnich pacjentów, po młodzież i osoby dorosłe. Zawsze jest dobry wiek, aby wraz z lekarzem ortodontą zadbać o swoje zęby.
Leczenie ortodontyczne w przypadku osób dorosłych stanowi często dopełnienie działań implantologicznych oraz protetycznych.Występujące nieprawidłowości zgryzu,  mogą przyczynić się do powstawania mniej lub bardziej poważnych chorób zębów i dziąseł, w tym parodontozy. Dodatkowo występujące wady zgryzu powodują również zwiększenie problemu odkładającego się kamienia nazębnego oraz utrudniają szczotkowanie zębów. Dobry ortodonta potrafi rzetelnie i fachowo postawić właściwą diagnozę, a co ważniejsze, współpracując z protetykiem i implantologiem planuje odpowiednie, efektowne leczenie. Warto dodać, że powiązane z ortodoncją jest także leczenie periodontologiczne – wady gryzu często przyczyniają się do przedwczesnego ścierania się zębów, powodując tym samym przeciążenie przyzębia i kości.