Wybielanie czy licówki – co radzą dentyści?

Wybielanie czy licówki

Wybielanie czy licówki – zastanawiasz się, która metoda najpiękniej odmieni Twój uśmiech. Stomatologia estetyczna daje spektakularne efekty, pod warunkiem że prawidłowo dobierzemy zabiegi. Dlatego zanim się zdecydujesz, najpierw sprawdź, jakie są zalety i wady wybielania oraz zakładania licówek. A potem umów się na konsultację w STOMO Clinic.

Wybielanie czy licówki – zarezerwuj czas

Z tym pytaniem – wybielanie czy licówki – przychodzą do nas pacjenci najczęściej przed weselem albo w okresie okołoświątecznym. Tak naprawdę, żeby mieć oszałamiający uśmiech na Boże Narodzenie lub swój ślub trzeba się zabrać za temat trochę wcześniej. Wybielanie wymaga bowiem czasu na ustabilizowanie koloru zębów, w tym czasie trzeba przestrzegać zasad białej diety. Z kolei licówki porcelanowe powstają na kilku wizytach i też trzeba zarezerwować klika tygodni. Właściwie jeśli chcesz mieć nowy uśmiech w te święta, już powinienieś/ powinnaś zabrać się do pracy.

Dla kogo wybielanie?

  • Wybielanie zębów to dobra metoda na metamorfozę uśmiechu, jeśli Twoim problemem jest przede wszystkim zbyt ciemny odcień zębów.
  • Zalecimy Ci wybielanie, jeśli kształt Twoich zębów jest harmonijny i nic nie chcesz w nim zmieniać, ale przeszkadza Ci kolor uzębienia.
  • Szczególnie jeśli zęby straciły na urodzie z powodu przebarwień wywołanych czynnikami zewnętrznymi.

Codziennie bowiem między pryzmatami szkliwa, a także głębiej w zębinie, odkładają się różnego rodzaju barwniki, pochodzące z tytoniu, kawy, herbaty, kolorowych soków i wina oraz z pożywienia.  Nie wszystkie przebarwienia usuniesz podczas szczotkowania i higienizacji zębów. Głębiej wbudowane barwniki zlikwiduje tylko wybielanie gabinetowe.

Bardzo dobre efekty wybielania obserwujemy szczególnie u młodszych pacjentów. Z wiekiem następuje bowiem kumulacja przebarwień w zębinie i trudniej jest wtedy rozjaśnić uśmiech. Prawda jest jednak taka, że radzimy sobie i z takimi przypadkami. Mamy bowiem do dyspozycji nowoczesne systemy. Łączą one wybielanie w gabinecie z wybielaniem nakładkowym, stosowanym w domu. Pierwszy etap daje szybki efekt wybielenia, a drugi dodatkowo utrwala i wzmacnia biel. Co ważne, hybrydowe systemy wybielające nie wymagają długotrwałego noszenia nakładek w domu. Wystarczą 3 noce lub 8-10 dni, jeśli wolisz stosować nakładki tylko w ciągu dnia. Efekty, jakie osiągasz dzięki najnowszym systemom wybielania zębów, to rozjaśnienie uśmiechu o 5-12 odcieni. Więcej o naszej ulubionej metodzie wybielania piszemy TUTAJ.

Gdy problemem jest fluoroza?

  • Inaczej postępujemy, gdy problemem są przebarwienia pochodzenia wewnętrznego.
  • W przypadku fluorozy czy przebarwień polekowych wdrażamy techniki ICON, abrazję lub zalecamy licówki czy korony.

Aby pozbyć się jasnych plamek fluorozowych, zalecamy pacjentom Stomo Clinic metodę ICON. W trakcie jednej wizyty pokrywamy fluorozę płynną żywicą o współczynniku załamania światła podobnym do zdrowego uzębienia. Dzięki temu kredowo-białe plamki przestają „świecić” i wtapiają się w uśmiech. Usuwanie fluorozy techniką ICON opisujemy dokładnie TUTAJ.

Przy ciemniejszych przebarwieniach, wywołanych czynnikami wewnętrznymi, stosujemy albo abrazję (usuwanie ciemnego szkliwa) połączone z odbudową kompozytową, albo rozważamy założenie licówek porcelanowych. Dobór metody zależy jednak indywidualnie od wyglądu zębów pacjenta.

Dla kogo licówki?

  • Licówki to doskonały sposób na rozjaśnienie uśmiechu, jeśli jednocześnie masz zastrzeżenia do kształtu zębów – chcesz się pozbyć diastemy, wydłużyć lub poszerzyć siekacze.
  • Licówki maskują wady rozwojowe szkliwa, czyli przykrywają wszelkie nierówności w jego budowie.
  • Licówkami zamaskujesz także pęknięcia i ukruszenia zębów. Wcześniej jednak sprawdzimy, czy przyczyną nie są zaburzenia zgryzowe.
  • Licówki stosuje się też po to, by rozjaśnić kolor zębów, opornych na wybielanie.

Licówki, czyli bardzo cienkie nakładki, przyklejane do zębów mogą być szybkim sposobem na wybielenie uśmiechu. Stosujemy je, aby zamaskować trwałe przebarwienia szkliwa. Licówki mogą być wykonane z kompozytu. Takie licówki kompozytowe powstają na jednej wizycie, ponieważ tworzy je lekarz stomatolog bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Często nie wymagają szlifowania, jednak należy je polerować co 6-12 miesięcy, a co kilka lat wymieniać. Licówki porcelanowe są trwalsze, nosimy je średnio 8 -10 lat. Powstają na minimum 3 wizytach, w trakcie których pobieramy wyciski i przymierzamy prototypy wax-up i mock-up.

Przeciwwskazania dla licówek

Wszystkie licówki mają jednak przeciwwskazania związane z bruksizmem i zaburzeniami zgryzowymi. Dlatego w Stomo Clinic możesz też zdiagnozować swój zgryz u ortodonty, zanim założysz licówki.

Pamiętaj też, że licówki stosuje się tylko na zęby przednie, maksymalnie na zęby od 4 do 4. Zęby trzonowe, które odpowiadają za rzucie i są narażone na działanie największych sił, nie mogą być jednak licowane. Na trzonowce możemy nakładać tylko korony po wcześniejszym oszlifowaniu. Dlatego planując licówki, należy odpowiednio dobrać ich kolor do barwy uzębienia sąsiedniego, także bocznego (szczególnie przy szerokim uśmiechu). W praktyce bardzo często wykonujemy wybielanie zębów, a po ustabilizowaniu koloru projektujemy licówki na zęby przednie.