Ukruszenie jedynki – co zrobić?

Dentysta Wrocław Ortodonta Wrocław Implanty Wrocław, Centrum Stomatologiczne Stomo Clinic ukruszenie jedynki 1

Ukruszenie jedynki to znaczący defekt kosmetyczny. Może do tego doprowadzić uraz podczas wypadku komunikacyjnego, ale także inne czynniki, takie jak np. nieprawidłowa higiena, bruksizm oraz choroba przewlekła. Sprawdźmy więc, co zrobić w takiej sytuacji, aby przywrócić swojej twarzy promienny uśmiech. Bez wstydu i bez dyskomfortu na co dzień! Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Co zrobić z ukruszoną jedynką?

Niezależnie od tego, czy jest to ukruszona jedynka, czy może inny ząb, należy działać szybko. Koniecznie trzeba więc umówić się na wizytę u doświadczonego dentysty specjalizującego się w stomatologii estetycznej w sprawdzonym gabinecie. Ważne jest by lekarze pracowali na najlepszych materiałach estetycznych, ponieważ jest to gwarantem jak długo będzie utrzymywał się efekt ich pracy. Powodem jest to, że takie miejsce jest narażone na dalsze uszkodzenia, co może sprawić, że leczenie będzie jeszcze bardziej kosztowne. Może dojść także do infekcji (w przypadku odsłoniętej miazgi), dlatego nie należy czekać, aż dyskomfort będzie się zwiększał.

Podczas takiej konsultacji tuż po ukruszeniu zęba zostaną wskazane możliwe sposoby leczenia i rekonstrukcji zęba. Będą one dopasowane także do budżetu pacjenta, który warto omówić już na wstępie.

ukruszenie jedynki

Jak poradzić sobie z ukruszoną jedynką?

Metod w tym przypadku jest kilka, jednak w przypadku ukruszenia jedynki bardzo istotną rolę odgrywa estetyka. Polecane są więc zwłaszcza licówki porcelanowe lub kompozytowe wykonywane ręcznie, które dają efekt trwały i naturalny. Są też biokompatybilne i dba się o nie w taki sposób, jak o pozostałe zęby. Nie powodują więc problemów na co dzień i gwarantują naturalny uśmiech. Warto także pamiętać, że w przypadku licówek pełnoceramicznych niezbędne będzie kilka wizyt, aby dobrze dopasować zarówno ich kształt, jak i kolor. Licówki kompozytowe wykonujemy na jednej wizycie. Jednak na ten czas pacjent może liczyć na tzw. waxup, który pozwoli zamaskować okres oczekiwania na finalne licówki.

W przypadku niewielkiego ukruszenia jedynki, polecany może być także rekonstrukcja – bonding zębów. Polega on na odbudowie z wykorzystaniem materiałów kompozytowych w taki sposób, aby całość prezentowała się estetycznie, czyli z zachowaniem kształtu zęba. Warto jednak pamiętać, że metoda ta nie może być zastosowana w każdej sytuacji. Dlatego to Dentysta specjalizujący się w Stomatologii Estetycznej — po uważnej analizie — ocenia, czy taka procedura zapewni oczekiwany rezultat.

Są także poważniejsze uszkodzenia, w przypadku których konieczne okazują się implanty zębowe. Tego typu sytuacje wynikają na skutek urazu, podczas którego ząb “pęka” w pół i nie ma możliwości uratowania zęba.

Jak wygląda to w praktyce? Proces polega na wprowadzeniu śruby do kości szczęki. Kolejno oczekuje się na przyjęcie implantu (zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzące i dopiero po tym czasie mocowana jest korona, czyli górna część jedynki (lub innego zęba). 

Warto dodać, że na czas wgajania się implantu, lekarz odpowiedzialny za zabieg wprowadzenia implantu, może zdecydować się na wykonanie pracy tymczasowej, która będzie oparta na wprowadzonym implancie, co przełoży się na zdecydowanie większy poziom estetyki. Dzięki czemu nie musimy przez kilka miesięcy chodzić bez zęba 

Warto zaznaczyć, że implant w pełni zastępuje naturalny ząb. Dlatego też po wygojeniu proces spożywania posiłków czy higiena są dokładnie takie same, jak wcześniej. Jest to więc jedna najlepsza metoda uzupełniania uzębienia, polecana przez stomatologów. Sam proces jest też bardziej czasochłonny, jednak ze względu na osiągane wyniki (ale także rezultat estetyczny), jest to metoda zdecydowanie polecana.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego oraz w jaki sposób należy się do niego przygotować.
Ukruszenie jedynki to dla wielu osób ogromny dyskomfort, a nawet powód do wstydu. Jak jednak widać istnieją skuteczne metody, dzięki którym można odzyskać pewność siebie. Aby dowiedzieć się więcej, serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu. Optymalną metodę pomoże bowiem dobrać dentysta.