Stomatolog skąd nazwa?

Stomatolog skąd nazwa?

Na usługi stomatologiczne w dzisiejszych czasach ludzie decydują się bardzo często. Wynika to przede wszystkim z faktu, że każdy chce dziś mieć olśniewający uśmiech. Ten bowiem stał się synonimem atrakcyjności – jedną z pierwszych rzeczy, jakie rzucają się w oczy obcym osobom, a jakie są w stanie przyczynić się do lepszego postrzegania konkretnej osoby właśnie przez nie. Ale kim tak właściwie jest stomatolog, po którego w takim stanie rzeczy sięga się tutaj najczęściej? Skąd wzięła się określająca go nazwa i czym różni się on od dentysty, bardzo często z nim utożsamianego? Te kilka kwestii postaramy się wyjaśnić w naszym dzisiejszym wpisie.

Stomatolog – kim jest i skąd wzięła się jego nazwa?

Jedną z najpopularniejszych profesji w świecie medycznym jest stomatolog. Skąd nazwa? Otóż wzięła się ona od łacińskiego słowa “stoma”, oznaczającego całą jamę ustną. To wyraźnie wskazuje na zakres jego działania, jakim jest właśnie owa jama ustna. Wbrew więc powszechnemu przekonaniu, stomatolog jest w stanie zajmować się nie tylko schorzeniami, które w bezpośredni sposób dotykają zębów człowieka, ale i tymi ściśle powiązanymi z szerzej pojmowaną jamą ustną. Stomatolog to zatem specjalista, dzięki któremu można sobie poradzić między innymi z:

  • zapaleniami i chorobami przyzębia, a zatem czegoś, co często może wywoływać efekty przypominające ból zęba, a równie często również ukierunkować na jego ból (mimo, że tego w nim konkretnie tak właściwie nie ma);
  • chorobami języka, a zatem wszelkiego rodzaju nalotem mogącym sugerować pewne nieprawidłowości w jego obrębie;
  • próchnicą, a zatem tym, co jest domeną dentysty. Stomatolog posiada wykształcenie w tym temacie i jest oczywiście w stanie leczyć choroby związane właśnie z próchnicą;
  • nadwrażliwością zębów, która przez wielu jest bagatelizowana, a tak naprawdę jest schorzeniem, które można efektywnie leczyć;
  • obrzękiem i bólem dziąseł, ale też wieloma innymi chorobami i dolegliwościami właśnie je dotykającymi;
  • przebarwieniami na zębach oraz wszelkimi ich powodami;
  • nieprzyjemnym zapachem z ust, który zwykle ma swoje podłoże. Stomatolog jest w stanie pomóc w zlokalizowaniu go.

Naturalnie rzecz biorąc stomatolog to nie tylko ktoś, kto jest w stanie podjąć aktywne działania mające za zadanie poprawić stan jamy ustnej i zębów konkretnego pacjenta. Duża część jego działań obraca się bowiem wokół profilaktyki, a zatem zapobieganiu powstaniu jakiegokolwiek rodzaju nieprawidłowości mogących pojawić się w jamie ustnej konkretnego pacjenta. Stomatolog posiada bardzo szeroką wiedzę w tym zakresie. Wie, jakie praktyki warto wprowadzić do swojego życia, by nie musieć go często odwiedzać. Zdaje też sobie sprawę z tego, jak ważne jest informowanie pacjentów na temat prawidłowej pielęgnacji i higieny jamy ustnej.

Stomatolog jako taki jest specjalistą, którego powinno się odwiedzać w regularnych odstępach czasu. Jeżeli wszystko w obrębie jamy ustnej jest w porządku, wizyty kontrolne powinny odbywać się co około pół roku. Jeśli zaś coś się dzieje, należy zwiększyć ich częstotliwość do takiej, która pozwoli sobie z nimi poradzić. Nieleczone, są w stanie doprowadzić do znacznie poważniejszych schorzeń, z wieloma z których może już nie być tak łatwo sobie poradzić. Najlepiej więc zapobiegać ich powstawaniu i rozwojowi.

Stomatolog skąd nazwa?

Stomatolog a dentysta – czy są jakieś różnice?

Skoro powiedzieliśmy już o znaczeniu słowa “stomatolog”, warto powiedzieć też co-nieco o dentyście – specjaliście, który jest często z nim mylony, a którego specyfikę również można poznać po zdekodowaniu samej jego nazwy. Słowo “dentysta” wzięło się od łacińskiego słowa “dens”, oznaczającego dosłownie “ząb”. Już samo to wskazuje na fakt, że dentysta zajmuje się wyłącznie uzębieniem człowieka. Choć często posiada wiedzę w temacie całej jamy ustnej (wynika ona przede wszystkim ze stażu i obcowania właśnie z tym obszarem ciała człowieka), nie jest w jej obrębie wyspecjalizowany – a na pewno nie tak, jak stomatolog.

Stomatolog jest więc specjalistą, którego wiedza jest znacznie szersza od tej, którą dysponuje dentysta. Podczas gdy dentysta nie jest w stanie wykonywać obowiązków “ekskluzywnych” dla stomatologa, ten ostatni ma możliwość wykonywania każdego z zabiegów dentystycznych. Z uwagi na to jest on znacznie bardziej pożądany przez ludzi. Prywatnie jednak ciężej jest takiego spotkać. Jeśli więc to jego pomocy się potrzebuje, w celu jej uzyskania warto sięgnąć do profesjonalnej i doświadczonej kliniki stomatologicznej. Te bowiem zazwyczaj zatrudniają najlepszych specjalistów w dziedzinie stomatologii.

Podsumowanie

Istnieje wiele rzeczy, których nie wie się o takich specjalistach, jak dentysta czy stomatolog. Skąd nazwa? Co tak właściwie robią? Czym oni tak właściwie się różnią? Wiedza w tym temacie pozwoli sięgnąć po tego specjalistę, którego pomocy w danym momencie rzeczywiście się potrzebuje. Warto więc ją przyswoić. Zwłaszcza że problemy zarówno z uzębieniem, jak i szerzej pojętą jamą ustną zdarzają się współcześnie nader często.