Stomatolog – kto to?

Stomatolog- kto to?

Już od najmłodszych lat uczymy się, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Niestety wiele osób zaniedbuje ten obowiązek, w konsekwencji rozpoczynają się problemy z uzębieniem. Niektóre z nich są na tyle poważne, że decydujemy się odwiedzić stomatologa. Czym zajmuje się przeciętny stomatolog? Kiedy warto wybrać się do stomatologa? Czego możemy spodziewać się podczas wizyty u dentysty? Jakie zabiegi wykonywane są przez specjalistę? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Czym zajmuje się przeciętny stomatolog?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad innymi aspektami pośrednio związanymi ze stomatologiem, warto wcześniej dowiedzieć się, kim dokładnie on jest. Otóż osoba ta zajmuje się leczeniem chorób zębów, przyzębia, ale również błony śluzowej, języka czy też innych tkanek, które znajdują się w jamie ustnej. W zawodzie stomatologa kluczowa jest kwestia profilaktyki chorób, w konsekwencji pacjenci nie będą musieli zmagać się z próchnicą czy też innymi chorobami zębów. Tego typu specjalista przekazuje zdobytą wiedzę na temat prawidłowej higieny jamy ustnej najmłodszych pacjentów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na dzień dzisiejszy można wyróżnić kilka podspecjalizacji, które koncentrują się na innych problemach mających miejsce w jamie ustnej. Niekiedy nie obędzie się bez innych dziedzin stomatologii, wśród których najpopularniejsze to ortodoncja, protetyka stomatologiczna, periodontologia, stomatologia dziecięca, chirurgia szczękowo-twarzowa, a także chirurgia stomatologiczna. Przykładowo ci pierwsi specjaliści zajmują się problemami ze zgryzem i nieprawidłowościami zębowymi. Protetycy stomatologiczni są w stanie skutecznie przygotować pacjentom protezy zębowe. 

Kiedy warto wybrać się do stomatologa?

Skoro wiemy już, kim dokładnie jest stomatolog, warto zastanowić się nad tym, kiedy powinniśmy się do niego wybrać. Przede wszystkim należy pamiętać, że zalecane są regularne wizyty u specjalisty. Kiedy połączymy to z prawidłową pielęgnacją jamy ustnej, wówczas mamy niemalże pewność, że zęby będą w pełni zdrowe, a nad ich bytem czuwają zawodowcy. Stomatolog- kto to?Osoby dorosłe profilaktycznie powinny wybierać się do gabinetu chociaż co pół roku- nawet w przypadku, kiedy wydaje nam się, że jama ustna jest w świetnym stanie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku dzieci. Dlaczego? Otóż zaleca się, aby odwiedzali oni stomatologów raz na trzy miesiące. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że mają znacznie większą skłonność do powstawania próchnicy. Dlaczego profilaktyka ma jednak tak duże znaczenie? Przede wszystkim unikniemy poważnych zmian chorobowych, jednocześnie sprawimy, że potencjalne leczenie będzie mniej bolesne- ten drugi fakt powinien w sposób szczególny zachęcić do regularnych wizyt. Stomatologa warto odwiedzić, kiedy odczuwamy dowolny ból w jamie ustnej lub odsłonięte zostaną szyjki zębowe. Specjalista pomoże nam także w przypadku stanu zapalnego, nadmiaru kamienia nazębnego. Dentysta zredukuje ewentualne wady zgryzu, jednocześnie usunie nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej. 

Czego możemy spodziewać się podczas wizyty u dentysty?

Wiele osób obawia się wizyty u dentysty, co jest dość dziwnym zjawiskiem. Bez naszej zgody nie zostaną podjęte żadne czynności- warto o tym pamiętać. W pierwszej kolejności specjalista będzie chciał uzyskać możliwie najwięcej informacji na nasz temat. Jest to niezwykle istotne, bowiem niektóre schorzenia mogą bezpośrednio wpływać na zdrowie naszego uzębienia. W dalszej kolejności stomatolog zwróci uwagę na stan naszych zębów. Na podstawie dokonanych obserwacji możliwe będzie podjęcie dalszych decyzji co do ewentualnego leczenia czy też następnych terminów wizyt. Niekiedy stomatolodzy proponują zabieg czyszczenia zębów, który polega na usunięciu kamienia i osadu z płytki nazębnej. W skrajnych przypadkach stomatolodzy zlecają wykonanie badania RTG, dzięki któremu można zdiagnozować problemy jeszcze dokładniej.

Jakie zabiegi wykonywane są przez specjalistę?

Warto posiąść także podstawowe informacje na temat tego, jakie schorzenia leczone są przez stomatologa, a także jakie zabiegi mogą być wykonywane. W tym pierwszym przypadku warto wspomnieć o wszelkich zmianach próchnicowych, chorobach przyzębia, kwasowej erozji szkliwa, nowotworach jamy ustnej, zapaleniu dziąseł, aftach. Jeśli chodzi o metody leczenia- zależne są od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku gdy mówimy o próchnicy, w pełni wystarczające powinno okazać się powierzchniowe leczenie. Jeśli chodzi o podstawowe zabiegi wykonywane przez stomatologów, są to kolejno: usuwanie zębów, płukanie kieszonki dziąsłowej, leczenie chorób żuchwy, rekonstrukcja tkanek miękkich znajdujących się w jamie ustnej, kanałowe leczenie zębów, chirurgiczne leczenie złamań, usuwanie ropni czy też torbieli, leczenie złamań kości szczęki. Jak widać- dentysta to specjalista posiadający ogromną wiedzę, dlatego warto skorzystać z jego pomocy.