Stomatolog co leczy?

Stomatolog co leczy?

Opieka stomatologiczna świadczona w naszej klinice wykonywana jest przez doświadczonych dentystów, którzy dbają o uzębienie swoich pacjentów. Zgłaszając się do nas możesz mieć pewność wykonania dokładnego przeglądu zębów i podjęcia odpowiedniego leczenia w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek anomalii. Określenia stomatolog i dentysta są stosowane zamiennie i dotyczą jednej specjalizacji a wynika to z wprowadzonego ujednolicenia po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Jakie obowiązki ma stomatolog?

Do obowiązków stomatologa należy profilaktyka i kompleksowe leczenie chorób nie tylko zębów, ale jamy ustnej, jako całości. Przede wszystkim identyfikuje pierwotne oznaki pojawienia się próchnicy lub wskazujące na zniszczenie szkliwa zębów. Stomatolog nie tylko wypełnia kanały, leczy dziąsła czy usuwa kamień nazębny. Lekarz pracuje nad badaniem problemów obszaru szczękowo-twarzowego i opracowaniem nowych metod ich przezwyciężania. Natomiast stomatolog-chirurg odpowiada za te zęby, którym leczenie zachowawcze już nie pomoże.Ten specjalista profesjonalnie usunie zastany ząb, wyczyści ubytki między dziąsłami a zębami z paradontozą, w razie potrzeby odbuduje tkankę kostną i usunie powstałe torbiele.

Jakie leczenie wykonuje lekarz stomatolog?

Po wykonaniu przeglądu stomatologicznego specjalista z naszej kliniki podejmuje decyzję o kolejnych etapach leczenia. Jeżeli stwierdzi zmiany próchnicze wykona oczyszczanie zębów a następnie wszystkie powstałe ubytki wypełni odpowiednimi materiałami kompozytowymi. Dokładnie oznacza to zaplombowanie zęba. Cała procedura jest bezbolesna, więc nasz pacjent czuje się komfortowo. Jeżeli zostaną stwierdzone większe ubytki stomatolog może zdecydować o zastosowaniu specjalnych nakładów do odbudowy zęba takich jak: inlay, onlay, overlay. W czasie kontrolnego przeglądu zębów stomatolog może stwierdzić kamień nazębny, który skrywa inne schorzenia zębów, dlatego jest od razu usuwany. Przeprowadzona zostanie również kontrola zgryzu. Jeżeli zostaną stwierdzone wady zgryzu skieruje pacjenta do ortodonty, który we współpracy z chirurgiem stomatologicznym i protetykiem zadbają o przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów.

Jak stomatolog leczy próchnicę zębów?

Jeżeli na zębach zostaną zaobserwowane białe plamki stomatolog nie będzie musiał wykonywać borowania, ponieważ wystarczy zastosowanie środków np. z fluorem. Uda się odbudować utracone szkliwo, jeśli taki zabieg jak fluorowanie zostanie wykonany kilkakrotnie. Stomatolog co leczy?Stomatolog zadba o to, aby próchnica nie zaatakowała zębiny, ponieważ dość szybko zostanie zajęta miazga a w konsekwencji konieczne będzie leczenie kanałowe. W najgorszym wypadku ekstrakcja zęba, dlatego regularne wizyty w naszej klinice stomatologicznej są konieczne. Jak przebiega usuwanie próchnicy z zęba? Stomatolog usuwa zainfekowaną tkankę i wypełnia ubytek światłoutwardzalnym materiałem, który po opracowaniu doskonale pasuje w zgryzie i posiada taki sam kolor jak ząb. Na życzenie pacjenta podawane jest znieczulenie miejscowe.

Leczenie kanałowe w klice stomatologicznej

Stomatolog wykonuje leczenie kanałowe, jeżeli doszło zaawansowanej postaci próchnicy. W naszej klinice taki zabieg wykonywany jest pod mikroskopem. Specjalista oczyszcza kanały zęba, odkaża je a następnie precyzyjnie wypełnia. Jeżeli stomatolog stwierdzi taką potrzebę zaoferuje wypełnienie wkładem koronowo-korzeniowym zęba leczonego kanałowo, co zapewni jego wzmacnianie od środka. Natomiast korona może być odbudowana przy użyciu nakładów kompozytowych lub porcelanowych.

Kiedy iść do stomatologa?

Stomatolog pomoże w przypadku, gdy:

 • Podczas higienicznego czyszczenia jamy ustnej obserwujesz krwawienie
 • Szkliwo zębów zmieniło odcień
 • Pojawił się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
 • Stan zapalny błon śluzowych jamy ustnej
 • Występuje ciągły ból zęba, nasilający się podczas jego naciskania
 • Ból zęba innej natury: pulsowanie, ból podczas gryzienia i tym podobne
 • Na powierzchni zębów pojawiły się ubytki próchnicowe, które zaczęły gwałtownie reagować na zimno/gorąco
 • Dziąsła puchną i stają się czerwone lub pojawiają się na nich afty
 • Wypadnięcie plomby z zęba
 • Z zęba usunięto nerw, wyleczono kanały, ale nagle pojawił się ból
 • Zęby stały się ruchome.

Jak stomatolog usunie ząb?

Aby usunąć ząb stomatolog zbada stan korzenia i otaczającej tkanki. W celu dobrego wyniku wykonuje zdjęcie rentgenowskie lub tomografię. Przed rozpoczęciem wyrywania zęba stomatolog podaje znieczulenie miejscowe i usuwa ząb za pomocą specjalnych kleszczyków, pozwalających na lekkie rozluźnienie korzenia w otworze. Najpierw wyciąga wierzch, a w kolejnym etapie pozostałe części korzenia. Po zabiegu pacjentowi podawany jest lek, aby zatrzymać krwawienie i szybko odbudować tkankę. Ekstrakcje zębów w naszej klinice przeprowadzane są w dobrze wyposażonych gabinetach przy użyciu wysokiej jakości sterylnych narzędzi. Stomatolog zapewnia leczenie stanów zapalnych i krwawień tkanek, a także innych powikłań, które pojawiają się po usunięciu. Specjalista udzieli wskazówek, jak dbać o jamę ustną po zabiegu w celu szybkiej naprawy tkanek.