Powtórne leczenie kanałowe. Kiedy potrzebne?

leczenie kanałowe pod mikroskopem Wrocław

Powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem to zadanie dla doświadczonego zespołu stomatologów. Wymaga wiedzy, precyzji i odpowiedniego sprzętu. Tym bardziej cieszymy się, że pacjenci trafiają do Stomo Clinic na rewizję leczenia kanałowego zębów. Często pytacie nas, dlaczego ząb już raz leczony kanałowo znów wymaga leczenia u endodonty. Już wyjaśniamy.

Czy leczyć powtórnie ząb, który już raz był leczony kanałowo?

Jako dentyści mówimy: zawsze lepiej ratować ząb, niż go usuwać.
Powtórne leczenie kanałowe to właściwie ostatnia szansa, żeby zachować własne uzębienie. Alternatywą jest ekstrakcja i wszczepienie w miejsce korzenia implantu, a potem odbudowa na nim korony protetycznej. Tymczasem powtórne leczenie kanałowe – jeśli są szanse powodzenia – sprawi, że ząb będzie służył przez długie lata, a nawet i całe życie.
Niemniej jednak w endodoncji nie ma gwarancji, że zęba wymagającego reendo na 100% da się zachować, zwłaszcza jeśli od leczenia pierwotnego upłynęło wiele lat i doszło do obliteracji (całkowitego zwapnienia i zamknięcia kanałów korzeniowych). Możemy za to podjąć próbę uratowania zęba. Dlaczego warto? Jeśli jesteś gotowa/gotowy, mamy dość ostre porównanie: gangrena nogi. Ty i lekarze zrobicie wszystko, żeby uratować kończynę, bo przecież wolisz własną nogę od najlepszej nawet protezy.

Powtórne leczenie kanałowe, czyli co to jest właściwie to reendo?

To powtórne leczenie kanałowe, którego celem jest zachowanie zęba i – bardzo często – wyeliminowanie źródła infekcji. Jest to:

  • usunięcie materiału, który został użyty przy wcześniejszym leczeniu kanałowym zęba,
  • wykonanie ponownego oczyszczenia kanałów wraz z usunięciem bakterii,
  • ponownie wypełnienie zębów nowoczesnym materiałem.

Najczęściej wykonujemy reendo, gdy w obrazie RTG lub CBCT widać nieprawidłowo wypełnione kanały korzeniowe, nieodnalezione i nieprzeleczone kanały, a także zmiany okołozębowe, w tym zmiany w kości.

Gdyby chcieć wymienić najczęstsze przyczyny reendo, są to właśnie:

  • nieodnalezione oraz trudnodostępne kanały niewypełnione podczas pierwszego leczenia kanałowego,
  • nieprawidłowe (zbyt płytkie) wypełnienie kanałów,
  • złamane i nieusunięte narzędzia endodontyczne,
  • uszkodzenia korony zęba leczonego kanałowo, które wywołują infekcję,
  • nieszczelność wypełnień i nakładów, która powoduje infekcję bakteryjną.

Czy powtórne leczenie kanałowe jest bolesne?

Zabieg powtórnego leczenia kanałowego pod mikroskopem przeprowadzamy w znieczuleniu, jest więc on całkowicie bezbolesny. Zanim jednak podejmiemy się reendo, musimy wykonać dokładną diagnostykę. W przypadku rewizji kanałówki to lekarz decyduje, czy ząb kwalifikuje się do powtórnego leczenia endodontycznego. Są na przykład tak nietypowe kanały zębowe, których fizycznie nie da się wypełnić i, jeśli są źródłem infekcji okołowierzchołkowej, endodonta kieruje pacjenta do naszego chirurga. Chirurg usuwa wierzchołek korzenia ze zmienionymi zapalnie tkankami i zabezpiecza ząb przed kolejną infekcją – to resekcja wierzchołka korzenia. Może również w porozumieniu z endodontą zdecydować się na hemisekcję zęba, czyli usunięcie jednego lub kilku korzeni wraz z odpowiadającą im częścią koronową. Pozostała część zęba przeleczona endodontycznie będzie podstawą pod uzupełnienie protetyczne (np. koronę porcelanową).

Więcej na temat zabiegów chirurgicznych w Stomo Clinic, które wspierają endodoncję, przeczytasz TUTAJ.

Dlaczego reendo pod mikroskopem?

Mikroskop endodontyczny sprawia, że możemy z zegarmistrzowską precyzją oczyścić wszystkie kanały zębowe, usuwając przyczynę infekcji. Pozwala nam też odnaleźć dodatkowe kanały, które zostały pominięte podczas pierwotnego leczenia. Oczywiście endodonta bazuje także na wykonanej wcześniej diagnostyce, posługuje się nią w trakcie i po rewizji leczenia kanałowego. Stosuje również endometry, pomiary komputerowe – wszystko to zwiększa szanse powodzenia.

Złamane narzędzia, dlaczego muszę się zgłosić do endodonty?

Lekarze kierują pacjentów do Stomo Clinic, gdy podczas leczenia kanałowego dojdzie do złamania i zablokowania narzędzia w kanale zęba. Taki odłamek narzędzia trzeba bezwzględnie usunąć, ponieważ uniemożliwia on zakończenie leczenia, a może być też źródłem infekcji. A infekcja od niewielkiego fragmentu narzędzia grozi zapaleniem kości. Fragmenty narzędzi endodontycznych usuwamy podczas powtórnego leczenia kanałowego. Oczywiście pod mikroskopem, ponieważ są one niewidoczne gołym okiem. Widzimy je za to bardzo dobrze w powiększeniu, a także w diagnostyce RTG. Należy pamiętać, że ukruszenie czy odłamanie narzędzia nie jest błędem w sztuce, lecz należy do komplikacji medycznych. Nie można ich jednak bagatelizować. Bezwzględnie zgłaszamy się wtedy na powtórne leczenia kanałowe do doświadczonego zespołu pracującego pod mikroskopem i ze wsparciem tomografii komputerowej.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu swojego uzębienia lub chcesz skontrolować swoje kanałówki, umów się na konsultację w Stomo Clinic przez portal znanylekarz.pl