Porównanie popularnych metod wybielania zębów

wybielanie zębów u dentysty

Na pięknym i zdrowym wyglądzie zębów zależy każdemu. Nic dziwnego, w końcu są naszą wizytówką. Niestety codzienne spożywanie kawy, herbaty lub palenie papierosów sprawia, że na zębach zaczynają się pojawiać nieestetyczne przebarwienia. Często nie można usunąć ich za pomocą wybielającej pasty, ponieważ stężenie substancji wybielających jest za niskie w tego typu produktach. Preparaty specjalistyczne służące do wybielania zębów dostępne są tylko w gabinetach stomatologicznych. Jakie metody wybielania zębów warto w takim razie stosować, aby ponownie cieszyć się białym uśmiechem?

Co wpływa na pogorszenie wyglądu zębów?

Zmiana barwy zębów najczęściej wiąże się z naszą dietą. Niektóre produkty, z których korzystamy na co dzień, zawierają barwniki niekorzystnie oddziałujące na estetykę zębów. Przykładem może być kawa i herbata, ale również niektóre alkohole, jak wino. Na wygląd uzębienia negatywnie wpływa również częste spożywanie coli. Osoby palące także zmagają się z problemem mało estetycznego wyglądu zębów. 

Duże znaczenie w tej kwestii ma właściwa higiena jamy ustnej. Tylko regularne szczotkowanie zębów i robienie tego w sposób właściwy pozwoli uniknąć przebarwień oraz zapobiec powstawaniu osadu czy kamienia nazębnego. Warto zainteresować się zabiegiem wybielania zębów, którego wykonanie może w znaczny sposób przyczynić się do poprawy ich wyglądu. W tej kwestii istnieje kilka metod. Dostępne są zarówno środki, z których korzystać można we własnym domu, jak i w pełni profesjonalne zabiegi oferowane w gabinetach stomatologii estetycznej. Z bezpiecznej, szybkiej opcji wybielania skorzystać można w Stomo Clinic.

Profesjonalne metody wybielania zębów

Nakładkowe wybielanie:

Najlepszych efektów można spodziewać się, wybierając wybielanie gabinetowe. Oddanie się w ręce specjalistów jest także gwarancją pełnego bezpieczeństwa. Stosowane przez nich produkty (żele) i metody cechuje również większa efektywność, dzięki czemu rezultaty będą długotrwałe. Skorzystać można między innymi z wybielania nakładkowego, podczas którego dentysta zajmuje się tworzeniem specjalnie dopasowanej nakładki. Zadaniem pacjenta staje się w tym momencie rozprowadzanie na niej dedykowanego żelu wybielającego, a następnie umieszczenie jej na zębach. Takie rozwiązanie przynosi zadowalające efekty i daje możliwość jednakowego wybielenia zębów na całej ich powierzchni. Pomimo wielu atutów najlepiej sprawdza się przy mniejszych przebarwieniach. Efekty, przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, mogą wówczas utrzymywać się przez długi czas.

Wybielanie zębów lampą

Do wybielania zębów sprawdzi się także lampa wybielająca. Efekty jego działania zobaczyć można bardzo szybko. Zabieg ma jednak pewne ograniczenia. Mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby, które dokonały wyleczenia wszystkich ubytków w zębach i nie borykają się z chorobami dziąseł. Światło lampy kierowane jest na zęby pokryte specjalnym żelem wybielającym. Za sprawą jego działania żel przenika przez szkliwo i wybiela zębinę. Doskonałe efekty wybielające przynosi zastosowanie lampy Beyond.. Zabieg stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Na zęby nakładany jest specjalny preparat wybielający. Następnie stosujemy niebieskie światło lampy, w Stomo Clinic używamy żeli z hydroksyapatytem, który również pomaga w leczeniu nadwrażliwości. Czas zabiegu jest krótki i cechuje się najwyższym poziomem bezpieczeństwa. To jeden z najskuteczniejszych sposób na uzyskanie pięknego uśmiechu. Dodatkowo wyszkolony personel doskonale zadba o komfort i bezpieczeństwo każdego pacjenta.

Wybielanie zębów lampą + Nakładki ( Philips Zoom White):

Jednen z najlepszych efektów wybielania daje nam zestaw Lampa Wybielająca + Nakładki do podtrzymania efektu wybielania, które pacjent stosuje po wybielaniu w Stomo Clinic w domu przez kilka dni – zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Na pierwszej wizycie lekarz prowadzący zapoznaje się ze stanem uzębienia – jeżeli jest wszystko w porządku, pobieramy wycisk pod nakładki do wybielania, a także kwalifikujemy pacjenta do zabiegu wybielania.

Umawiamy wizytę, podczas której przeprowadzamy w Stomo Clinic zabieg wybielania zębów, a na końcu wizyty pacjentowi przekazujemy żele do wybielania wraz z nakładkami do stosowania w domu. Philips Zoom White w połączeniu z działaniem lampy jest w stanie rozjaśnić zęby o kilka tonów. Zachowując ścisła dietę, możemy efekt wybielenia utrzymać na bardzo długo.

Domowe metody wybielania zębów

Dużym zainteresowaniem cieszą się domowe metody wybielania zębów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są łatwo dostępne, a ich zastosowanie nie wiąże się z koniecznością poniesienia dużych nakładów finansowych. Najchętniej stosowane są pasty wybielające, które nabyć można w wielu sklepach. W swoim składzie zawierają większą ilość drobinek ściernych, które nie zawsze są bezpieczne. Aby efekty były satysfakcjonujące, należy w głównej mierze zadbać o regularną higienę jamy ustnej. Niestety nie w każdym przypadku działanie pasty będzie w pełni skuteczne. Przy mocnych przebarwieniach można nie zauważyć pożądanego rezultatu.

Zakupić można także paski wybielające nasączone specjalną substancją. Przeprowadzenie takiego zabiegu nie jest w tym przypadku skomplikowane. Paski wystarczy nakleić na zęby oraz odczekać podany przez producenta czas. Wyniki mogą być obiecujące, choć koszt pasków nie należy do niskich.

W domowych warunkach niektórzy stosują też wybielanie zębów za pomocą sody oczyszczonej i węgla aktywnego. Całość polega na tarciu zębów za pomocą pasty, której składnikami są soda oczyszczona i woda lub też przy użyciu węgla aktywnego. Takich metod jednak nie polecamy, gdyż mogą doprowadzić do starcia szkliwa i skutkować pojawieniem się chorób zębów. Zdecydowanie warto skorzystać z bezpiecznych opcji, oferowanych chociażby przez Stomo Clinic. 

W przypadku bardzo dużych przebarwień, jak i mało estetycznych struktur zęba, zalecamy odtworzenie uśmiechu za pomocą licówek kompozytowych. Do ich wykonania wystarczy nam jedna wizyta.

Na zęby nakładamy wówczas warstwę materiału – kompozytu. Przez kilka pierwszych dni, pacjent podobnie jak przy wybielaniu zębów, musi pamiętać o białej diecie, aby licówki kompozytowe nie zabarwiły się od koloru płynów lub pokarmu. Następnie przez lata może cieszyć się przepięknym, białym uśmiechem.