Piaskowanie u dentysty co to?

Piaskowanie u dentysty co to?

Dbanie o własny uśmiech to w dzisiejszych czasach coś, czemu nadaje się priorytet. Aby osiągnąć piękny jego stan nie wystarczy podejmować się stałych działań pozwalających na zachowanie higieny jamy ustnej. Często trzeba sięgnąć po rozwiązania dodatkowe, skrojone z myślą właśnie o dbaniu o sferę estetyczną. Jednym z tych działań jest piaskowanie. Czym ono tak właściwie jest? Co warto wiedzieć na jego temat? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest piaskowanie zębów?

Każdy kiedyś słyszał o czymś takim, jak piaskowanie u dentysty. Co to tak właściwie jest? Choć proces ten jest często mylony z wybielaniem zębów, jest on czymś zupełnie innym, prowadzącym do odmiennych efektów. Jego głównym celem jest zapobieganie rozwojowi próchnicy poprzez usunięcie osadów nazębnych. Za pośrednictwem piaskowania pozbywa się też przebarwień zębów, dzięki czemu efekt estetyczny osiągany za jego pośrednictwem jest bardzo zauważalny.

Piaskowanie zębów bardzo często następuje po skalingu, a zatem usuwaniu kamienia nazębnego. Tuż po nim zazwyczaj dokonuje się fluoryzacji.

Jakie są wskazania właśnie do niego?

Piaskowanie jest procesem, na który może zdecydować się każda osoba dbająca o własne uzębienie. Jako że jego działanie może być czysto profilaktyczne, nie trzeba kierować się żadnymi wskazaniami czy wymogami (tych ostatnich praktycznie nie ma). Najczęściej sięga się po nie jednak przy zmaganiu się z nalotem na zębach. Zbawienne jego działanie docenią chociażby kawosze i palacze, ale też osoby pijące całe mnóstwo mocnej herbaty. Wszystkie te artykuły zmieniają barwę zębów – piaskowanie jest temu w stanie świetnie przeciwdziałać. 

Piaskowanie nie jest w stanie doprowadzić do wybielenia zębów. Zamiast tego prowadzi je ku odzyskaniu ich naturalnej barwy. Usuwa osad i przebarwienia, a zarazem w żaden sposób nie niszczy szkliwa. W związku z tym znakomicie sprawdza się jako proces tuż przed właściwym wybielaniem. Można nawet powiedzieć, że potęguje jego efekty i znacząco je przyspiesza.

Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Sam proces piaskowania nie należy do najbardziej skomplikowanych i wymagających. Choć wymaga ogromnej precyzji i dokładności ze strony operatora (nie musi nim być stomatolog – zabiegu może dokonać nawet higienistka stomatologiczna), nie jest czymś złożonym i wymagającym. Choć można go przerwać w każdym momencie, zaleca się przeznaczenie mu około trzydziestu minut. Co warto wiedzieć na jego temat? Poniżej prezentujemy kilka rzeczy, które w jego przypadku są zdecydowanie najważniejsze.

  • Piaskowanie jest przeprowadzane przy wykorzystaniu urządzenia zwanego piaskarką, które wykorzystuje specjalny piasek dentystyczny i wystrzeliwuje go pod wysokim ciśnieniem w towarzystwie aerozolu wodno-powietrznego. Dzięki tej charakterystyce działania urządzenia można mieć pewność, że piasek dotrze wszędzie tam, gdzie powinien.
  • W czasie zabiegu stosuje się ssak dentystyczny – dokładnie ten sam, który wykorzystuje się przy standardowym leczeniu. Odsysa on resztki piasku z jamy ustnej. Nosi się też specjalne okulary ochronne, które mają dodatkowo zabezpieczyć pacjenta.
  • Przy piaskowaniu naddziąsłowym najpierw praktykuje się oczyszczanie zębów – to tak zwane polerowanie, w którym wykorzystuje się specjalną pastę, gumkę lub szczotkę.
  • Piaskowanie oferują praktycznie wszystkie gabinety stomatologiczne. Warto jednak skierować swoje kroki do profesjonalnej kliniki stomatologicznej, w obrębie której dokona się przy okazji fluoryzacji czy wybielenia, jeszcze bardziej kompleksowo dbając tym samym o swoje uzębienie.
  • Aby wzmocnić i utrwalić efekt, warto wstrzymać się z jedzeniem i piciem bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. Nie należy jeść i pić przez przynajmniej dwie godziny. Lepiej też trzymać się z dala od napojów oraz pokarmów kwaśnych (w tym również od coca coli, która ma wiele wspólnego z kwasem) oraz pokarmów silnie barwiących. Tutaj zalecane jest zachowanie wstrzemięźliwości przez przynajmniej tydzień.
  • Niektórzy lekarze zalecają dodatkowe stosowanie płukanki z chlorheksydyną przez dwa tygodnie po zabiegu. Zapobiega to dyskomfortowi oraz nadwrażliwości dziąseł i zębów, które mogą się pojawić w czasie całego procesu piaskowania.

Podsumowanie

Istnieje wiele powodów, ze względu na które coraz więcej osób decyduje się na piaskowanie u dentysty. Co to tak właściwie jest? To zabieg, dzięki któremu jest się w stanie osiągnąć zdrowy, piękny, ale i jasny i naturalny wygląd własnych zębów. W dodatku w zaledwie pół godziny i jednej wizyty. Warto podejmować się go regularnie, by nie tylko osiągać piękny wygląd własnego uzębienia, ale i dbać o jego zdrowie.

Decydując się na piaskowanie, warto skierować swoje kroki do profesjonalnej kliniki stomatologicznej. Zatrudnia ona prawdziwych specjalistów, którzy będą w stanie zadbać o uśmiech w najlepszy z możliwych sposobów. Sam ten proces wymaga dużej dokładności i uwagi – dlatego też tak istotne jest, aby podjąć się go w odpowiednim miejscu. Takim, które zagwarantuje ostateczną satysfakcję.