Ortodonta- leczenie ortodontyczne krok po kroku

ortodonta przy pracy Stomo Clinic Wrocław

Ortodonta Stomo Clinic Wrocław wyjaśnia, na czym polega leczenie wad zgryzu. Więc jeśli decyzja zapadła i w tym roku chcesz założyć aparat, sprawdź najpierw jak wygląda prostowanie zębów krok po kroku. I jak się przygotować do leczenia ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny zakładają dziś i dzieci, i dorośli. Praktycznie nie ma górnej granicy wieku dla leczenia wad zgryzu. U osób dorosłych często wady zgryzu pogłębiają się jednak z wiekiem z powodu np. choroby okluzyjnej i wtedy terapia ortodontyczna chroni zęby przed uszkodzeniami, takimi jak ubytki przyszyjkowe czy ścieranie i pękanie zębów. Coraz więcej pacjentów zdaje sobie z tego sprawę i dlatego, mimo dojrzałego wieku, zakłada na aparat ortodontyczny.

Ortodonta decyduje o założeniu aparatu ortodontycznego

To zawsze ortodonta decyduje, czy leczenie ortodontyczne jest wskazane. Dlatego każdy dorosły człowiek powinien chociaż raz w życiu pójść do ortodonty, by sprawdzić, czy jego zgryz jest prawidłowy.

Podobnie u dzieci trzeba sprawdzać zgryz. Przy czym u nich warto to robić regularnie, od zębów mlecznych, przez uzębienie mieszane po zęby stałe. Wtedy można wcześnie zareagować na pojawiające się anomalie w rozwoju uzębienie. Dodatkowo na etapie wymiany zębów na stałe łatwiej jest je prawidłowo szeregować.

U dzieci w Stomo Clinic na etapie mleczaków stosujemy aparaty ruchome, natomiast już przy uzębieniu mieszanym wprowadzamy aparaty stałe Damon D-Gainer, które szybko korygują nieprawidłowy rozwój zgryzu. Gdy dziecko ma na przykład zatrzymane dwójki lub trójki, możemy dzięki temu poszerzyć ortodontycznie łuki i ułatwić prawidłowe wyrzynanie.

Jak przygotować się do założenia aparatu u ortodonty?

Aparat ortodontyczny zakładamy na zęby zdrowe, czyli przede wszystkim bez ubytków próchnicowych. Dlatego przed wizytą u naszego ortodonty umów się do innych lekarzy Stomo Clinic na kontrolę uzębienia. Jeśli są ubytki, wypełnimy je, także przeleczymy zęby kanałowo, jeśli jest taka potrzeba. Oczywiście w trakcie leczenia także możesz leczyć u nas zęby, także kanałowo. A wszystko dzięki temu że pod jednym dachem pracują w Stomo Clinic stomatolodzy wykonujący zabiegi zachowawcze, endodontyczne, chirurgiczne, a  także terapię ortodontyczną.

Kolejna sprawa to czystość zębów. Standardowo przed montażem aparatu zalecamy higienizację uzębienia, czyli skaling kamienia. W ten sposób chronimy Twoje zęby przed rozwojem chorób przyzębia wywołanych utrudnioną higieną. Skaling przed montażem zmniejsza również podatność zamków na awarie. Wynika to z tego, że zamek ortodontyczny po prostu lepiej trzyma się czystego zęba. Możesz umówić się na skaling online, wybierając typ wizyty Higienizacja/Skaling.

W trakcie leczenia także zapraszamy Cię do gabinetu na kolejne skalingi, zwłaszcza jeśli masz skłonność do odkładania kamienia lub nie do końca radzisz sobie z higieną w aparacie. Przed założeniem aparatu możesz też wybielić zęby. Szczególnie warto wtedy gdy na etapie leczenia aparatem będziemy odbudowywać zęby za pomocą kompozytu. Tzw. bondingi w ortodoncji stosujemy najczęściej na etapie finishingu, czyli w estetycznej fazie budowania uśmiechu.

Ortodonta. Pierwsza wizyta

Gdy zęby są czyste i zdrowe, umawiasz się do ortodonty. Dr Ania Duda analizuje Twój zgryz na fotelu stomatologicznym i przeprowadza wywiad lekarski. Zwraca uwagę nie tylko na położenie zębów, sprawdza także pracę języka i stan wędzidełek. Analizuje oczywiście profil twarzy, jej symetrię oraz pracę stawów skroniowo-żuchwowych. Rozmawia z Tobą o przyczynach wady zgryzu, Twoich odczuciach i oczekiwaniach. Po zapoznaniu się z wadą zgryzu przedstawiamy Ci kosztorys leczenia.

Druga wizyta u ortodonty Stomo Clinic Wrocław

Następnie przechodzisz do pracowni diagnostycznej, gdzie wykonujemy badanie tomografem stomatologicznym CBCT. Trójwymiarowe obrazowanie całego wyrostka zębodołowego, zębów, a także stawów skroniowo-żuchwowych pozwala nam zaplanować najbardziej optymalną metodę leczenia Twojej wady. Dzięki diagnostyce 3D wiemy też, jak będą reagować Twoje zęby na dostępne techniki ortodontyczne i jak długo trwać będzie cała terapia. Przy pierwszej wizycie wykonujemy także wyciski do modeli diagnostycznych.

Na finał otrzymujesz od ortodonty plan leczenia z możliwymi wariantami. Ortodonta Stomo Clinic Wrocław zaproponuje Ci leczenie aparatem stałym samoligaturującym Damon do wyboru: z zamkami metalowymi, estetycznymi lub mieszanymi. Wersja premium, którą także przedstawimy na pierwszej wizycie, to Insignia , czyli aparat ortodontyczny tworzony indywidualnie pod konkretny zgryz pacjenta w laboratoriach Damon w USA, z którymi współpracujemy.

Rozpoczęcie leczenia – ortodonta i montaż aparatu

Jeśli zaakceptujesz plan leczenia, będziemy umawiać się na montaż. Już na samym początku możesz wybrać, czy będziesz leczyć się aparatem stałym czy estetycznym. Posiadamy oczywiście wszystkie potrzebne i dostępne elementy obu systemów, możesz więc zmienić zdanie nawet w ostatniej chwil. Wizyta, podczas której zakładamy aparat ortodontyczny, trwa ok. 90 minut. Jest ona kluczowa dla leczenia, ponieważ ortodonta precyzyjnie ustawia zamki, tak aby oddziaływały konkretnymi siłami na uzębienie.

Jeżeli podczas pierwszego okresu leczenia, będzie trzeba stosować techniki ortodontyczne w domu, dla przyspieszenia leczenia – na pewno przeszkolimy Cię, jak to robić. Na każdej wizycie nasze asystentki ortodontyczne odpowiadają również na wszelkie Twoje pytania związane z dbaniem o zęby. U pacjentów po montażu mogą się zdarzać awarie ortodontyczne typu odklejenie zamka czy wysunięcie łuku ortodontycznego. Wynika to z faktu, że na zęby działają nieznane dla nich dotąd siły i mogą one różnie reagować. Tego typu komplikacje nie są błędem w sztuce, a my prosimy w takich sytuacjach o kontakt telefoniczny, abyśmy mogli pomóc nawet zdalnie, zasugerować sposób w jaki możesz doraźnie sobie pomóc.

Jeżeli nie poradzisz sobie z usunięciem awarii po naszych telefonicznych instrukcjach, wyznaczymy Ci dodatkowy termin w celu usunięcia awarii. Możesz również samodzielnie zarezerwować miejsce w naszych grafikach. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę internetową stomo.pl i w prawym górnym rogu klikniesz w przycisk „Umów wizytę”. Następnie wybierzesz odpowiednią wizytę (Ortodoncja – Awaria) i termin, a my wyślemy Ci potwierdzenie, że Twoja wizyta została umówiona.

Wizyty ortodontyczne w trakcie leczenia

Po założeniu aparatu zgłaszasz się do nas co 6-8 tygodni na wizyty aktywacyjne. W systemach bezligaturowych Damon wizyty odbywają się rzadziej (aparaty klasyczne aktywuje się co 4 tygodnie), ponieważ systemy niskiego tarcia cały czas oddziałują na uzębienie i są pod tym względem dużo bardziej efektywne.

Wizyty aktywacyjne nie są tylko wizytami kontrolnymi, choć często się je tak nazywa. Ortodonta oczywiście sprawdza, jak „zapracowały” zęby pod wpływem aparatu i innych technik ortodontycznych. Jednak na kolejnych wizytach modyfikuje leczenie: stosuje dodatkowe elementy, zmienia grubość łuków ortodontycznych, wprowadza nowe wyciągi o innej sile oddziaływania.

Musisz się przygotować na to, że w trakcie szeregowania zęby mogą ustawiać się w nietypowych pozycjach. Na przykład gdy robimy miejsce pod zęby zatrzymane lub rozładowujemy stłoczenia. Leczenie ortodontyczne przypomina wspinanie się po schodach, krok po kroku, wizyta po wizycie zmierzamy do finalnego celu, jakim jest prawidłowy zgryz i piękny uśmiech.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Na pierwszej wizycie przy tworzeniu planu leczenia ortodonta określa wstępnie, ile będzie trwałą terapia. Wszystko zależy indywidualnie od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta oraz od jego cech anatomicznych. Ale także od współpracy z ortodontą. Na pewno przyspieszasz leczenie, jeśli zgłaszasz się w terminie na wizyty aktywacyjne. Pamiętaj też, że po osiągnięciu zamierzonego celu, aby nowy układ zębów ustabilizował się,  niezbędne jest leczenie retencyjne. Organizm musi mieć czas na przebudowę więzadeł przyzębnych (ozębnej), mocujących zęby do kości zębodołu. Po demontażu o dalszą stabilizację efektów leczenia dbać będą m.in. aparaty retencyjne.