Ortodonta kto to jest?

Ortodonta kto to jest?

Stomatologia i ortodoncja to dwie bardzo sobie bliskie dyscypliny ściśle związane z dbaniem o stan uzębienia. Podczas gdy jednak dentystę kojarzy każdy, z ortodontą mają do czynienia tylko wybrani. Kim on tak właściwie jest i kiedy się po niego sięga? Jak wyglądają wizyty w jego gabinecie? O tym wszystkim postaramy się powiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Kim tak właściwie jest ortodonta i kiedy się po niego sięga?

Stomatologia jest gałęzią medycyny, która jest niesamowicie szeroka i choć każdy kojarzy ją wyłącznie ze stomatologami (jest to oczywiste), coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów cieszy się obecnie ortodonta. Kto to jest? Jest on specjalistą w zakresie stomatologii skupiającym się wokół leczenia i profilaktyki wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Mówi się, że każdy powinien odwiedzać go regularnie (zwłaszcza we wczesnych latach swojego życia) celem unikania poważniejszych problemów w obrębie jamy ustnej. Choć specjalista ten niegdyś zajmował się wyłącznie dziećmi i młodzieżą, dziś jest w stanie świadczyć swoje usługi również w stosunku do osób starszych.

Kiedy sięga się po ortodontę? Najczęściej są to przypadki, w których:

  • zmaga się z mniej lub bardziej poważną wadą zgryzu – wiele z tych istniejących praktycznie uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności – zwłaszcza tych ściśle związanych z jedzeniem;
  • chce się poprawić własny wygląd – uśmiech jest podstawą zdrowego, estetycznego i atrakcyjnego wyglądu. Ortodonta jest w stanie nad nim popracować, po prostu prostując zęby i prowadząc do ich zdrowszego wyglądu;
  • gdy zmaga się z problemami w zakresie budowy jamy ustnej, a w szczególności szczęki, która jest tutaj najważniejsza.

Wbrew temu, co mówi się wśród ludzi niemających żadnego związku z ortodoncją, ortodonta nie jest lekarzem, który zajmuje się wyłącznie zakładaniem aparatów na zęby. Choć rzeczywiście to nimi posługuje się zdecydowanie najczęściej, spektrum jego działań jest znacznie szersze, a on sam specjalizuje się również w szeroko pojętej profilaktyce. Jest ona istotna, gdyż zarówno wady zgryzu, jak i wszelkie inne dolegliwości nie biorą się znikąd, a często okazują się być efektem złych nawyków we własnym życiu.

Ortodonta kto to jest?

Jak przebiegają wizyty u ortodonty?

Ortodonta jest specjalistą, który – ze względu na charakterystykę tego, co robi – do każdego ze swoich klientów musi podchodzić w sposób indywidualny. Oznacza to, że wiele wizyt w jego gabinecie jest nieszablonowe.

Pierwsza wizyta zawsze sprowadza się do ustalenia problemu konkretnego pacjenta, ale i przeprowadzenia kompletnego i kompleksowego “przeglądu” jego jamy ustnej. W jego trakcie ortodonta zwraca uwagę na wszystko to, co jest najważniejsze nie tylko jeżeli chodzi o zęby, ale i o całą jamę ustną. Konsultacja tak właściwie definiuje każdy kolejny krok, jakiego trzeba będzie się podjąć. Istnieją dwie ścieżki drogi – albo przystępuje się do leczenia wykrytej wady zgryzu, albo też – w przypadku, gdy wszystko jest w porządku – ustala się odpowiednie działania profilaktyczne mające na celu pomoc w tym, by do tego typu wad nie dochodziło.

Jeżeli ortodonta stwierdzi pewne wady, zleci dodatkowe badania i w ciągu kilku dni skontaktuje się z danym pacjentem, przedstawiając mu szczegółowy plan leczenia. Pacjent musi się z nim zapoznać, ale też ostatecznie go podpisać. To ten plan bowiem jest swoistą umową. Określa to, jaki rodzaj aparatu ortodontycznego zostanie opracowany pod konkretnego pacjenta, ale też jak będzie przebiegało leczenie. Jest on dokumentem prawnym, który reguluje warunki współpracy. 

Dalsze kroki związane z leczeniem wady zgryzu podążają za ustaleniami zawartymi we wspomnianym planie. Lekarz sam przedstawia pacjentowi przybliżony terminarz wykonywania kolejnych działań, ale też prezentuje mu kosztorys oraz zakładany czas leczenia. Daje też pacjentowi wybór w kontekście aparatu, który będzie nosił – zazwyczaj jednak wybór ten będzie ograniczony, gdyż to wszystko zależy od wady zgryzu oraz możliwości finansowych pacjenta, jak również od jego indywidualnych upodobań.

Warto wiedzieć: jeżeli wybiera się do ortodonty, zdecydowanie najlepiej i najrozsądniej jest sięgnąć po usługi dobrej kliniki stomatologicznej. Te bardzo często zbierają pod jednym dachem zarówno stomatologów, jak i ortodontów. Dzięki temu wszystko można załatwiać w jednym miejscu – bez potrzeby kombinowania.

Podsumowanie

Choć nie każdy musi go odwiedzać, niesamowicie istotnym w życiu człowieka specjalistą jest ortodonta. Kto to jest? To specjalista, który pomoże w przypadku wszelkiego rodzaju wad zgryzów i okaże się świetnym sprzymierzeńcem w walce o piękny uśmiech. Decydując się na jego usługi można mieć pewność, że poczyni się milowy krok właśnie ku niemu. Warto jednak wiedzieć, że jego usługi nie należą do najtańszych. Dlatego też w poszukiwaniach kliniki stomatologicznej dla siebie warto patrzeć również na koszta związane z korzystaniem z niej.  Tylko wtedy będzie się miało pewność, że ulokuje się swoje oszczędności w specjaliście, który pozwoli osiągnąć zamierzony efekt.