Ortodonta – kiedy z dzieckiem?

Ortodonta - kiedy z dzieckiem?

Ortodonta jest jednym z tych specjalistów, którzy są niesamowicie potrzebni w społeczeństwie, a którzy – jeśli sięgnie się po nich w odpowiednim czasie – potrafią zaoszczędzić wiele nerwów, wydatków. Słowem: problemów. Kiedy jednak powinno się zdecydować na wizytę z dzieckiem właśnie u nich? Co wskazuje na taką konieczność? O tym wszystkim – w dzisiejszym wpisie.

Co sugeruje konieczność odwiedzenia ortodonty?

Jedną z profesji, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony rodziców jest ortodonta. Kiedy z dzieckiem go odwiedzić, by wykryć ewentualne nieprawidłowości i móc szybko działać nad tym, by się ich pozbyć? Zanim odpowie się na to pytanie warto rozważyć to, czy istnieją już jakiekolwiek alarmujące sygnały sugerujące, że coś złego może się dziać w jego jamie ustnej. Tych sygnałów może być kilka, a do najczęściej występujących można zaliczyć:

  • spanie z otwartą buzią lub nadmierne oddychanie przez usta,
  • nieprawidłowo ustawione zęby mleczne, które są albo za bardzo ze sobą stłoczone, albo przechylone w sposób niewyglądający na prawidłowe;
  • przerwa między zębami mlecznymi – choć wielu rodziców uważa ją za cechę genetyczną charakterystyczną dla danego dziecka, jest to coś, z czym można i powinno się walczyć;
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych, czy to w wyniku próchnicy, czy też za sprawą urazu;
  • opóźnione wyrzynanie się zębów,
  • szkodliwe nawyki ściśle związane z uzębieniem, w tym między innymi ssanie kciuka czy przedłużone ssanie smoczka lub regularne obgryzanie paznokci;
  • wada wymowy dowolnego rodzaju;
  • asymetria twarzy ze zwróceniem uwagi na kości policzkowe.

Oczywiście wszystko to, co wyda się nietypowe, ale mające pewien związek z jamą ustną dziecka powinno być jak najszybciej zauważane. Odpowiednio szybka reakcja oraz wizyta u ortodonty są w stanie pozwolić szybko poradzić sobie z konkretnym problemem i pozwolić dziecku rozwijać się jak najbardziej prawidłowo.

Kiedy umówić dziecko na wizytę i na czym będzie ona polegać?

Pierwszą wizytę konsultacyjną u ortodonty można umówić dla dziecka już w wieku około sześciu – siedmiu lat. Taka wizyta polecana jest nie tylko dla osób, które zauważą coś niepokojącego u swojej pociechy i coś, co wymaga natychmiastowego sprawdzenia. W tym przypadku po tego specjalistę można bowiem sięgnąć jeszcze wcześniej. Na wizytę u niego jednak warto zdecydować się również w celach czysto profilaktycznych. Wiele nieprawidłowości nie da się zauważyć na pierwszy rzut oka, a o wielu dziecko po prostu nie powie (czy to nie zdając sobie z nich sprawy, czy też obawiając się konieczności wizyty u specjalisty tak blisko związanego z “nielubianym” dentystą).

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem? Nie należy spodziewać się, że w jej trakcie zostanie wdrożone właściwe leczenie. Ma ona bowiem na celu określenie ewentualnych problemów oraz dokonanie jak najbardziej wnikliwego przeglądu uzębienia małego pacjenta. Ortodonta zwraca w nim uwagę na najbardziej typowe rzeczy, które mogą się dziać w obrębie jamy ustnej tak małej istoty, a w razie potrzeby przeprowadza dodatkowe działania mające na celu poprawienie jakości diagnostyki. Mowa tutaj między innymi o wykonaniu zdjęć radiologicznych, które mogą dostarczyć mu wielu cennych informacji.

Jeżeli problemy zostaną wykryte w odpowiednim czasie, najlepiej w wieku nieprzekraczającym 7 lat, można zastosować środki znacznie łagodniejsze i przynoszące wspaniałe wyniki. Jeżeli zaś będzie się już miało do czynienia z dzieckiem nieco starszym, ortodonta zazwyczaj zleci zastosowanie specjalnego aparatu ortodontycznego. W przypadku dzieci z mleczakami musi on być ruchomy – u nastolatków zaś często przygotowuje się ten stały.

Naturalnie rzecz biorąc trzeba pamiętać, że same wizyty u ortodonty nie wystarczą, by osiągnąć perfekcyjny stan jamy ustnej młodego pacjenta. W tym wszystkim bowiem znacznie ważniejsze jest stosowanie się do zaleceń, które otrzyma się w ich trakcie. Wady w zgryzie i – ogólniej – jamie ustnej zdecydowanie najczęściej wynikają ze złych nawyków w życiu, a często są przez nie dodatkowo potęgowane. Bez pozbycia się ich leczenie może okazać się bezcelowe. Oczywiście w międzyczasie warto też korzystać z usług stomatologa lub pedodonty. Specjaliści ci zadbają o stan samego uzębienia (abstrahując już od zgryzu i tego, w czym specjalizuje się ortodonta) i będą stanowić świetne uzupełnienie leczenia czysto ortodontycznego, z użyciem aparatu lub bez niego.

Podsumowanie

Istnieje wielu specjalistów, do których powinno się udawać regularnie, by odpowiednio dbać o własne zdrowie. Jednym z nich jest ortodonta. Kiedy z dzieckiem można go odwiedzić? Odpowiedź jest jednoznaczna: jak najwcześniej. W szczególności wtedy, gdy widzi się ku temu przesłanki. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli skutecznie poradzić sobie z konkretnym problemem, a przede wszystkim stymulować prawidłowy rozwój jamy ustnej własnej pociechy.

Planując wizytę u ortodonty trzeba oczywiście zwrócić uwagę na konkretną osobę, po którą zamierza się sięgnąć. Największą uwagę powinno się przy tym