Ortodonta jak wygląda wizyta?

Ortodonta jak wygląda wizyta?

Każdy z nas marzy o tym, by mieć piękny uśmiech. Jak bowiem wiadomo, ten jest prawdziwą wizytówką człowieka i czymś, co jest w stanie przekonać do niego otaczających do ludzi. Wcale nie mija się to z prawdą, choć jest to jednocześnie jego bardzo duże uproszczenie. Uśmiech bowiem pełni nie tylko rolę estetyczną, ale i czysto funkcjonalną. Dbanie o niego nie jest jednak jedynie domeną dentysty. Ten bowiem radzi sobie z chorobami w obrębie jamy ustnej. Jeżeli się takich nie posiada, a zamiast tego zmaga się z innymi problemami, to ortodonta powinien być kimś, kogo się odwiedzi. Kim jednak on jest i czemu warto go odwiedzić? Jak wygląda wizyta w jego gabinecie? Kilka słów na ten temat – w dzisiejszym wpisie.

Czemu tak naprawdę warto odwiedzić ortodontę?

Ortodonta to specjalista, który nieco inaczej od dentysty podchodzi do problemów związanych z zębami. Tak naprawdę bowiem bierze pod uwagę zgoła odmienne problemy – niezwiązane z chorobami samych zębów, ale tak właściwie z ich ułożeniem. Jego głównym polem manewru są wszelkiego rodzaju wady zgryzu, które choć wyglądają niepozornie, w dalszej perspektywie są w stanie doprowadzić do poważniejszych problemów. Radzi sobie również z nieprawidłowym rozstawem zębów, który może utrudniać rzucie, a nawet odbijać się na tym, jak wyglądają rysy twarzy osoby, która się z nim zmaga.Ortodonta jak wygląda wizyta?

Ortodonta nie bez powodu jest też kojarzony ze sprzętem zwanym aparatem ortodontycznym. To za jego pośrednictwem leczy się wszelkiego rodzaju dysproporcje w jamie ustnej, prostując zęby i likwidując wszelkie problemy związane z nieprawidłowym ich ułożeniem. Do ortodonty powinno się zgłosić z konkretnym problemem. Wtedy też będzie wiedział jak się do tego ustosunkować i w jakim kierunku przeprowadzać dokładniejsze badania. Zazwyczaj pacjenci odwiedzający go doskonale wiedzą, co im dolega. W przypadku dzieci mogą to być problemy natury “technicznej”. Dorośli znacznie częściej przychodzą do ortodonty po to, by poprawić swój uśmiech – przede wszystkim z estetycznego punktu widzenia. W niewielu przypadkach wizyta ma ścisły związek ze stanem zdrowia. Na taką często kieruje dentysta. To jego w końcu odwiedza się zwykle znacznie częściej.

Przebieg wizyty w gabinecie

Choć wiele osób boi się tego specjalisty, tak naprawdę nie jest on w żaden sposób groźmy, a wizyta u niego nie powoduje żadnego bólu. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i nie obawia się odwiedzin u ortodonty. Jak wygląda wizyta u niego? Ma ona charakter czysto informacyjny, co oznacza, że w jej trakcie nie jest podejmowane żadne działanie, a zaledwie ustali się, co dalej robić z konkretnym problemem. W jej trakcie ważna jest zresztą jego prawidłowa identyfikacja. Ten bowiem często leży w miejscu, którego pacjent nie podejrzewałby o to. Poniżej przedstawiamy te rzeczy, które są robione w czasie pierwszej wizyty – każda kolejna może się różnić, zależnie od indywidualnych ustaleń, problemów oraz konkretnej kliniki.

  1. Rozmowa z lekarzem, który musi poznać problem i zrozumieć to, czego oczekuje się od niego jako specjalisty w radzeniu sobie z tego typu problemami. W czasie rozmowy ustala się też kwestie czysto formalne. Specjalista musi dowiedzieć się, co jest powodem wizyty u niego.
  2. Wykonanie wstępnych i standardowych badań, w ramach których oceni się symetrię twarzy oraz pracę stawów żuchwowych, jak również szerokość szczęk oraz to, jakie relacje łączą każdą z nich. W czasie badań sprawdzany jest też stan uzębienia oraz wszystkie rzeczy, które dotyczą zębów (nawet pracę języka czy sposób przełykania).
  3. Przeprowadzana jest diagnostyka, mająca za zadanie znalezienie nieprawidłowości. Służą do niej zdjęcia rentgenowskie, ale też model zgryzu (powstający na bazie gipsu – pacjent musi zacisnąć zęby w specjalnym gipsowym modelu).
  4. Wpisanie wszystkich danych na kartę pacjenta, a następnie ustalenie, co będzie się robić dalej w kwestii uzębienia. Oczywiście wymaga to analizy, dlatego też pacjent najczęściej odsyłany jest do domu. Dopiero po kilku dniach może poznać wyniki i ustalić resztę spraw.

Warto wiedzieć, że do pierwszej wizyty nie trzeba nadmiernie się przygotować. Wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej bezpośrednio przed nią, ale też po prostu zastanowić się, z jakim problemem udaje się do specjalisty. Znacząco usprawni to cały proces.

Podsumowanie

Jednym ze specjalistów, do których ludzie zaglądają celem poprawienia własnego wyglądu jest ortodonta. Jak wygląda wizyta u niego? Tak naprawdę, jak widać po powyższym, nie jest ona czymś strasznym i szalenie wymagającym. Choć oczywistym jest, że ortodoncie blisko jest do dentysty i jest on w stanie wzbudzać podobne emocje (strachu i niepokoju), tak naprawdę jest on lekarzem, którego zadaniem jest pomoc w problemach ze zgryzem, ale i zwiększaniem estetyki własnego uśmiechu. Oczywiście wybierając ortodontę warto zwrócić uwagę wyłącznie na tych doświadczonych. Co ciekawe, u wielu z nich można umówić się na wizytę w całości przez Internet, nie tracąc czasu na telefony i wyszukiwanie terminów. Szybko i wygodnie.