Każdy z nas marzy o tym, by mieć piękny uśmiech. Jak bowiem wiadomo, ten jest prawdziwą wizytówką człowieka i czymś, co jest w stanie przekonać do niego otaczających do ludzi. Wcale nie mija się to z prawdą, choć jest to jednocześnie jego bardzo duże uproszczenie. Uśmiech bowiem pełni nie tylko rolę estetyczną, ale i czysto funkcjonalną. Dbanie o niego nie jest jednak jedynie domeną dentysty. Ten bowiem radzi sobie z chorobami w obrębie jamy ustnej. Jeżeli się takich nie posiada, a zamiast tego zmaga się z innymi problemami, to ortodonta powinien być kimś, kogo się odwiedzi. Kim jednak on jest i czemu warto go odwiedzić? Jak wygląda wizyta w jego gabinecie? Kilka słów na ten temat – w dzisiejszym wpisie.
Czemu tak naprawdę warto odwiedzić ortodontę?
Ortodonta to specjalista, który nieco inaczej od dentysty podchodzi do problemów związanych z zębami. Tak naprawdę bowiem bierze pod uwagę zgoła odmienne problemy – niezwiązane z chorobami samych zębów, ale tak właściwie z ich ułożeniem. Jego głównym polem manewru są wszelkiego rodzaju wady zgryzu, które choć wyglądają niepozornie, w dalszej perspektywie są w stanie doprowadzić do poważniejszych problemów. Radzi sobie również z nieprawidłowym rozstawem zębów, który może utrudniać rzucie, a nawet odbijać się na tym, jak wyglądają rysy twarzy osoby, która się z nim zmaga.
Ortodonta nie bez powodu jest też kojarzony ze sprzętem zwanym aparatem ortodontycznym. To za jego pośrednictwem leczy się wszelkiego rodzaju dysproporcje w jamie ustnej, prostując zęby i likwidując wszelkie problemy związane z nieprawidłowym ich ułożeniem. Do ortodonty powinno się zgłosić z konkretnym problemem. Wtedy też będzie wiedział jak się do tego ustosunkować i w jakim kierunku przeprowadzać dokładniejsze badania. Zazwyczaj pacjenci odwiedzający go doskonale wiedzą, co im dolega. W przypadku dzieci mogą to być problemy natury “technicznej”. Dorośli znacznie częściej przychodzą do ortodonty po to, by poprawić swój uśmiech – przede wszystkim z estetycznego punktu widzenia. W niewielu przypadkach wizyta ma ścisły związek ze stanem zdrowia. Na taką często kieruje dentysta. To jego w końcu odwiedza się zwykle znacznie częściej.
Przebieg wizyty w gabinecie
Choć wiele osób boi się tego specjalisty, tak naprawdę nie jest on w żaden sposób groźmy, a wizyta u niego nie powoduje żadnego bólu. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i nie obawia się odwiedzin u ortodonty. Jak wygląda wizyta u niego? Ma ona charakter czysto informacyjny, co oznacza, że w jej trakcie nie jest podejmowane żadne działanie, a zaledwie ustali się, co dalej robić z konkretnym problemem. W jej trakcie ważna jest zresztą jego prawidłowa identyfikacja. Ten bowiem często leży w miejscu, którego pacjent nie podejrzewałby o to. Poniżej przedstawiamy te rzeczy, które są robione w czasie pierwszej wizyty – każda kolejna może się różnić, zależnie od indywidualnych ustaleń, problemów oraz konkretnej kliniki.
- Rozmowa z lekarzem, który musi poznać problem i zrozumieć to, czego oczekuje się od niego jako specjalisty w radzeniu sobie z tego typu problemami. W czasie rozmowy ustala się też kwestie czysto formalne. Specjalista musi dowiedzieć się, co jest powodem wizyty u niego.
- Wykonanie wstępnych i standardowych badań, w ramach których oceni się symetrię twarzy oraz pracę stawów żuchwowych, jak również szerokość szczęk oraz to, jakie relacje łączą każdą z nich. W czasie badań sprawdzany jest też stan uzębienia oraz wszystkie rzeczy, które dotyczą zębów (nawet pracę języka czy sposób przełykania).
- Przeprowadzana jest diagnostyka, mająca za zadanie znalezienie nieprawidłowości. Służą do niej zdjęcia rentgenowskie, ale też model zgryzu (powstający na bazie gipsu – pacjent musi zacisnąć zęby w specjalnym gipsowym modelu).
- Wpisanie wszystkich danych na kartę pacjenta, a następnie ustalenie, co będzie się robić dalej w kwestii uzębienia. Oczywiście wymaga to analizy, dlatego też pacjent najczęściej odsyłany jest do domu. Dopiero po kilku dniach może poznać wyniki i ustalić resztę spraw.
Warto wiedzieć, że do pierwszej wizyty nie trzeba nadmiernie się przygotować. Wystarczy zadbać o higienę jamy ustnej bezpośrednio przed nią, ale też po prostu zastanowić się, z jakim problemem udaje się do specjalisty. Znacząco usprawni to cały proces.
Podsumowanie
Jednym ze specjalistów, do których ludzie zaglądają celem poprawienia własnego wyglądu jest ortodonta. Jak wygląda wizyta u niego? Tak naprawdę, jak widać po powyższym, nie jest ona czymś strasznym i szalenie wymagającym. Choć oczywistym jest, że ortodoncie blisko jest do dentysty i jest on w stanie wzbudzać podobne emocje (strachu i niepokoju), tak naprawdę jest on lekarzem, którego zadaniem jest pomoc w problemach ze zgryzem, ale i zwiększaniem estetyki własnego uśmiechu. Oczywiście wybierając ortodontę warto zwrócić uwagę wyłącznie na tych doświadczonych. Co ciekawe, u wielu z nich można umówić się na wizytę w całości przez Internet, nie tracąc czasu na telefony i wyszukiwanie terminów. Szybko i wygodnie.