Ortodonta – ile kosztuje aparat?

Ortodonta - ile kosztuje aparat?

Aparat ortodontyczny jest narzędziem, które przygotowuje ortodonta z myślą o konkretnym pacjencie, a które ma na celu zadbanie o zdrowy i piękny jego uśmiech. Powstało ono z myślą o prostowaniu zębów oraz leczeniu wad zgryzu i to właśnie takie jest jego podstawowe założenie – nawet jeśli większość osób utożsamia go wyłącznie z walorami estetycznymi, które również są niezaprzeczalne. Dziś wybór jeśli chodzi o ten sprzęt jest ogromny. Ile zatem będzie on kosztował? Kiedy powinno się na niego zdecydować? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Kiedy powinno się zdecydować na aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny nie jest czymś, na co musi zdecydować się każdy – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Istnieją pewne wskazania, które prowadzą do takiej konieczności. Można je określić jednym mianem – wady zgryzu. Te są nie tylko defektem estetycznym. W wielu przypadkach prowadzą one do rozwijania się dość nieprzyjemnych chorób, ścierania się zębów, ale też do powstawania niekorzystnych dla organizmów zmian kostno-stawowych. Niejednokrotnie też są po prostu uporczywe i rzeczywiście przeszkadzają w życiu.

Istnieją dwa rodzaje aparatów, na które można się zdecydować. Aparaty stałe stosuje się u osób z zębami stałymi i takich zmagających się z poważniejszymi problemami. Gwarantują najlepsze efekty w najkrótszym czasie, choć są znacznie bardziej wymagające – przede wszystkim pod względem dbania o higienę. W wielu przypadkach mogą się okazać bardzo uporczywe. Mimo wszystko jednak tylko one pozwalają na radzenie sobie z większością wad u dorosłych – ustawienie zębów stałych wymaga bowiem większej siły. Dzieci mogą sobie pozwolić na aparaty ruchome, a zatem takie zdejmowane za dnia i zakładane tylko nocą (lub w inny sposób). Są one mniej skuteczne, ale odpowiednio, by pomagać dzieciom w korekcji. Zwłaszcza że ta odbywa się u nich znacznie łatwiej.

Warto wiedzieć: aparaty ortodontyczne występują w wielu różnych modelach, każdy z których radzi sobie z innymi problemami i choć zmierza do tego samego (pięknego i zdrowego uzębienia pacjenta), robi to w inny sposób. Wybór któregoś z nich nie jest kwestią gustu, a tego, co jest konieczne do zrobienia w konkretnym przypadku. Dlatego też powinno się przy tym kierować wyłącznie zdrowym rozsądkiem.

Ile takie narzędzie będzie kosztowało?

O cenie aparatu na zęby zawsze decyduje ortodonta. Ile kosztuje aparat? Tego można będzie się dowiedzieć już na wczesnym etapie leczenia – jeszcze zanim zainwestuje się w niego jakiekolwiek środki. Przede wszystkim bowiem trzeba ustalić problem, z jakim trzeba będzie sobie poradzić oraz rodzaj aparatu, na który się postawi. Aparat jest też czymś, co dopasowuje się indywidualnie pod układ uzębienia konkretnego pacjenta. W związku z tym konieczne jest przygotowanie go pod specjalne zamówienie, właśnie z myślą o tym pacjencie. Nie ma możliwości zakupu używanego czy tańszego aparatu. Nawet gdyby można było go włożyć do ust, nie gwarantowałby odpowiednich efektów.

Na cenę aparatu składa się wiele czynników, spośród których główne to:

  • rodzaj wybieranego aparatu – najniższa cena to ta, którą trzeba zapłacić za aparat ruchomy dla dziecka. Za aparat tego typu zapłaci się nawet zaledwie 300 złotych za jeden łuk zębowy. W przypadku dorosłych całość jest zgoła odmienna – ceny aparatów wahają się pomiędzy 1500 a 2000 dla najbardziej typowego aparatu. Jeśli wybierze się ten lepszy, będzie on droższy – wszystko zależy od upragnionych efektów i potrzeb;
  • wybrana klinika, która przygotuje aparat dla konkretnego pacjenta;
  • rodzaj wady zgryzu, którą będzie się chciało poprawić – nie zawsze konieczne jest zastosowanie “całościowego” aparatu, a zatem takiego trafiającego na dół i górę zębów;
  • konkretne ustalenia z ortodontą.

Oczywiście należy pamiętać, że proces leczenia nie kończy się na zakupie aparatu ortodontycznego (głównego). Po jego noszeniu konieczne jest przygotowanie aparatu retencyjnego, który będzie stabilizował ustawienia zębów. Cenę całego przedsięwzięcia poznaje się zawczasu, przy przygotowywaniu przez ortodontę kosztorysu usługi leczenia zębów konkretnego pacjenta. Nie trzeba się zatem obawiać, że zostanie się nią zaskoczonym.

Podsumowanie

Jednym z tych specjalistów, których powinno się odwiedzić przynajmniej raz w życiu jest ortodonta. Ile kosztuje aparat, jeśli zleci on korzystanie z niego? To zależy od indywidualnego przypadku, jego rodzaju oraz konkretnego schorzenia, z jakim będzie sobie on musiał radzić. W jego przypadku powinno się jednak być gotowym na zapłacenie przynajmniej dwóch tysięcy. Oczywiście ostateczna cena zależy od zbyt wielu czynników, by można było ją podać.

Wiele w tym wszystkim ma do czynienia nie tylko to, na jaki aparat będzie się miało zdecydować, ale i u kogo się go zamówi. Tutaj najbardziej poleca się sięgnąć po usługi profesjonalnej kliniki stomatologicznej. Wtedy też będzie się miało pewność, że wejdzie się w opcję idealną właśnie dla siebie, a jednocześnie nie przepłaci się za nią i osiągnie się za jej pośrednictwem wymarzony przez siebie efekt.