Ortodonta dziecięcy we Wrocławiu. Kiedy iść na pierwszą wizytę?

ortodonta dziecięcy Wrocław

Ortodonta dziecięcy w Stomo Clinic we Wrocławiu Kiedy po raz pierwszy iść z naszą pociechą do ortodonty dziecięcego? To pytanie zadają sobie rodzice, którzy nie chcą przegapić problemów w rozwoju swoich dzieci. I dobrze, ponieważ zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” odnosi się także do leczenia wad zgryzu u najmłodszych. Modyfikując to przysłowie, można powiedzieć, że lepiej zacząć leczyć wady zgryzu u dziecka, gdy tylko pojawią się pierwsze problemy. Gdy wada się rozrośnie i pogłębi, będzie wymagała dłuższej terapii aparatem ortodontycznym, a czasem nawet operacji ortognatycznej.

Stomo Clinic specjalizuje się m.in. w ortodoncji dziecięcej we Wrocławiu. Z naszego doświadczenia wynika, że wczesne leczenie ortodontyczne aparatem stałym to w wielu wypadkach sposób na uniknięcie zabiegów chirurgicznych oraz długotrwałego leczenia wad zgryzu. Jak leczymy dzieci ortodontycznie?

System Damon i technika leczenia wczesnych wad zgryzu D-Gainer w ortodoncji dziecięcej we Wrocławiu

Dr Anna Duda we wczesnym leczeniu ortodontycznym stosuje u dzieci stałe aparaty Damon z wykorzystaniem techniki D-Gainer. Pozwala ona wyłączyć z terapii zęby mleczne i ustawia w prawidłowych pozycjach zęby stałe, nawet na etapie ich wyrzynania. System Damon słynie z bezligaturowej ortodoncji młodzieży i dorosłych. Wizyty ortodontyczne odbywają się średnio co 8 tygodni, są więc rzadsze niż w terapiach starszego typu aparatami klasycznymi.

Jak wyglądają aparaty stałe do wczesnej ortodoncji?

Aparat Damon z zastosowaną techniką D-Gainer łatwo rozpoznasz, ponieważ ma on charakterystyczne sprężynki. Służą one odpowiedniej rozbudowie łuku zębowego, a konkretnie  pomagają zrobić miejsce na zęby stałe, które w najbliższym czasie pojawią się w buzi.

Wbrew pozorom aparat stały jest wygodny dla dziecka. Składa się bowiem tylko z zamków i drutów ortodontycznych, które w niektórych miejscach zastępują sprężynki. Aparat łatwo się czyści za pomocą water-picków, czyli inaczej irygatorów. Może być oczywiście wykonany w wersji estetycznej, wtedy zamki są przezroczyste, o barwie zbliżonej do koloru białego.

Jak długo dziecko nosi aparat?

To zależy, czy interweniujemy w odpowiednim momencie. Nasi rekordziści, którzy odwiedzili ortodontę dzięcięcego w Stomo Clinic we Wrocławiu, nosili aparat tylko 2-3 miesiące. Warto dodać, że czas terapii jest też komfortowy dla rodziców. Dlaczego? Ponieważ nie trzeba namawiać dziecka do noszenia aparatu, tak jak w przypadku aparatu ruchomego, którego często dzieci po prostu nie chcą zakładać. Wtedy rodzice muszą przypominać, pilnować i kontrolować, czy dziecko nosi aparat ruchomy przez odpowiednią liczbę godzin w ciągu doby.

Ortodonta dziecięcy we Wrocławiu. Kiedy iść na pierwszą konsultację?

Przekonujemy rodziców, że w niektórych przypadkach wczesna ortodoncja da ich dzieciom ogromne korzyści. Szybka terapia bardzo często eliminuje potrzebę leczenia w przyszłości. Dlatego zalecamy, aby zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Ortodontów, zgłaszać się dziećmi na konsultacje ortodontyczne nie później niż w 7 roku życia. Wtedy możemy odpowiednio wcześnie wyłapać wadę i ją szybko wyleczyć w zarodku.

Jakie sytuacje wymagają wczesnego leczenia u ortodonty dziecięcego?

Sytuacje, które powinny niepokoić rodziców to przede wszystkim:

  • Widoczny brak miejsca dla zębów stałych
  • Przetrwały ząb mleczny, mimo że widzimy już ząb stały, który powinien wyjść na jego miejscu

Za pomocą wczesnej ortodoncji szybko korygujemy wady zębowe, w tym usuwamy deficyt (brak) miejsca dla zębów stałych.

Do ortodonty dziecięcego zgłaszamy się też, gdy zęby są stłoczone, czyli ściśnięte, lub – przeciwnie – bardzo rzadko rozmieszczone z przerwami. Rodzice powinni też zauważyć nadmiernie wysunięte siekacze. Inne rodzaje wad są raczej trudne do zdiagnozowania przez rodzica, dlatego wskazana jest kontrola ortodontyczna dla wszystkich dzieci ok.6-7 roku życia. Mało który rodzic rozpozna, czy u dziecka rozwija się tyłozgryz, zgryz krzyżowy, otwarty itd.

Są jednak jeszcze takie zachowania, które na pewno rodzice widzą u swoich dzieci, często dość wcześnie. Chodzi o różne  parafunkcje, takie jak: ssanie kciuka, gryzienie ołówków, oddychanie przez usta, wady wymowy wynikające np. z tłoczenia języka przetrwały dziecięcy typ połykania, zbyt długie korzystanie ze smoczka. Wtedy zastosujemy leczenie ortodontyczne nawet na etapie przedszkolnym. I znów będzie to leczenie szybkie i bardzo efektowne.

Jeśli chcesz się umówić na pierwszą konsultację z dzieckiem, odwiedź nasz profil na portalu znanylekarz.pl i zarezerwuj wizytę u dr Anny Dudy www.znanylekarz.pl/anna-duda-4/ortodonta-stomatolog/wroclaw