Ortodonta co leczy?

Ortodonta co leczy?

Stomatologia to bardzo szeroka dyscyplina, w obręb których wpisuje się wiele mniejszych zawodów. Ma się tutaj do czynienia nie tylko ze stomatologami i dentystami (swoją drogą często ze sobą mylonymi), ale też między innymi z ortodontą. To na tych ostatnich zamierzamy skupić się w dzisiejszym wpisie, wyjaśniając pokrótce, czym tak właściwie się oni zajmują.

Kim tak właściwie jest ortodonta i czym się zajmuje?

Ortodonta jest specjalistą w dziedzinie stomatologii, który zajmuje się przede wszystkim wadami zgryzu – ich diagnozowaniem oraz skutecznym leczeniem. Nie oznacza to jednak, że to jedyny obszar jego specjalizacji. Sam w sobie jest w stanie standardowo zajmować się problemami związanymi z zębami – ubytkami i innymi. W związku z tym korzystanie z jego usług może być kompleksowe i obejmować nie tylko założenie odpowiedniego aparatu (który jest jego podstawowym narzędziem), ale też przygotowanie zębów do jego noszenia.

Istnieje wiele rzeczy, którymi zajmuje się ortodonta. Co leczy i z czym radzi sobie najlepiej? Poniżej prezentujemy kilka takich sytuacji, których można się pozbyć za jego pośrednictwem.

  • jeżeli po zamknięciu ust zęby górnie nie dotkają dolnych, może wprowadzić odpowiednie działania mające na celu doprowadzić do tego;
  • zadziała również wtedy, gdy zęby górne całkowicie zakrywają dolne lub są przed nie znacznie wysunięte,
  • pomoże także w sytuacji, w której któryś z zębów jest obrócony;
  • odnajdzie się także w momencie, w którym między zębami występują szpary – choć wiele osób uważa je za coś normalnego (a czasem i atrakcyjnego), tak naprawdę należą one do zestawu wad w uzębieniu;
  • pomoże, gdy zęby są stłoczone – chociażby z powodu nadmiernej ich ilości. Z tą sytuacją często ma się do czynienia w momencie, w którym wyżyna się ósemka.

Ortodonta jest specjalistą, który działa na wielu płaszczyznach i jest w stanie pomóc z mnóstwem dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Zanim takim się stanie, musi nie tylko przejść przez szkołę medyczną, ale i nabyć doświadczenie na konkretnym polu, w obrębie którego działa.

Ortodonta co leczy?

Czy i kiedy warto odwiedzać ortodontę?

W dzisiejszych czasach na wizytę u ortodonty decydują się przede wszystkim dzieci i młodzież (zwykle za namową rodziców), które wykazują jednocześnie największy potencjał do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju wadami zgryzu. Najczęstsza sytuacja to taka, w której ta przeszkadza im w codziennym funkcjonowaniu – czy to jeśli chodzi o możliwość mówienia, czy też w kontekście przeżuwania pokarmów. Po ortodontę powinno się jednak sięgać znacznie częściej. Tak właściwie jest on specjalistą, którego powinno się odwiedzać z dużą regularnością. Wiele zmian jest bowiem niewrodzonych, a pojawia się chociażby za sprawa nie do końca pożądanych nawyków żywieniowych i bardziej ogólnych.

Ortodonta jest w stanie nie tylko poprawić zgryz, ale też doprowadzić do prostego wyglądu zębów. Wpływa więc bardzo na ich estetykę oraz po prostu poprawia samopoczucie. Oczywiście wymaga to pewnego rodzaju wyrzeczeń i podjęcia się leczenia za pośrednictwem aparatu ortodontycznego. Choć wiele osób to przeraża, tak naprawdę nie jest to takie złe, jak mogłoby się pierwotnie wydawać.

Jeżeli jest się na etapie podejmowania decyzji, czy warto odwiedzić ortodontę, odpowiedź w tym przypadku zawsze brzmi “tak”. Wynika to z faktu, że wątpliwości niemal zawsze są poparte pewnymi objawami. Pierwsza wizyta u ortodonty kosztuje niewiele i nie jest w żaden sposób zobowiązująca. Ten dokona właściwej diagnozy i dokładnie przeanalizuje uzębienie swojego nowego pacjenta. Po jakimś czasie od tej wizyty i od dokonania badań określi z kolei plan leczenia, wraz z dokładnym jego kosztorysem. Jako że aparat na zęby nie jest czymś tanim, konieczne jest zastanowienie się nad ową wyceną. Dopiero po jej akceptacji specjalista przechodzi do działania.

Tak naprawdę zatem wizyta u ortodonty nie jest czymś ani strasznym, ani bardzo kosztownym, a potrafi udzielić odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości. Właśnie dlatego nie powinno się wahać, a zamiast tego po prostu znaleźć kogoś, kto będzie w stanie pomóc, doradzić i określić problem, ale też zaproponować idealny schemat poradzenia sobie z nim w przyszłości.

Podsumowanie

Jednym z najlepszych, a zarazem najprzydatniejszych specjalistów w branży stomatologicznej jest ortodonta. Co leczy? Wiedząc więcej na jego temat szybko można się przekonać, że nie tylko bardzo specyficzne wady zgryzu, ale i wiele więcej dolegliwości, niekoniecznie chorobowych, a często po prostu estetycznych. Jeżeli więc jeszcze nigdy się u niego nie było, powinno się sięgnąć po jego usługi. Jest to nie tylko rozsądne, ale i konieczne do prawidłowego dbania o własną jamę ustną.

Jeśli już postanowi się udać do ortodonty, warto to zrobić w miejscu, w którym leczy się też swoje własne zęby. Dlatego tak rozsądne jest sięgnięcie po usługi profesjonalnej kliniki stomatologicznej, która pod  swoim dachem gości samych specjalistów. Właśnie dzięki temu można mieć pewność, że wejdzie się we współpracę ze specjalistą rzeczywiście godnym zaufania.