Ortodonta a dentysta

Ortodonta a dentysta

Ortodonta a dentysta – jakie są różnice w specjalizacji? Ortodonta to dentysta, który prostuje krzywe zęby za pomocą aparatów ortodontycznych, aparatów retencyjnych oraz innych urządzeń i technik. Aby zostać ortodontą, dentysta powinien ukończyć specjalizację z ortodoncji lub przejść wiele kursów doszkalających. Dentysta zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób zębów, błony śluzowej jamy ustnej oraz chorób przyzębia, a także obszaru twarzoczaszki. Ortodontę i dentystę różni specjalizacja i wykonywana opieka stomatologiczna nad pacjentem.

Jaka jest różnica między ortodontą a dentystą?

Ortodoncja to wysoko wyspecjalizowana gałąź stomatologii, która rozwiązuje problemy związane z ustawieniem zębów i szczęk. Jako taka jest oczywiście ściśle związana z dziedziną stomatologii ogólnej, ale są też bardzo specyficzne problemy. Dlatego ortodonci nie wykonują ogólnych zabiegów stomatologicznych (takich jak wypełnienia, ekstrakcje zębów, wybielanie itp.), lecz zajmują się problemami zgryzu. Ich kwalifikacje i umiejętności pozwalają im radzić sobie z szeroką gamą problemów związanych z zębami i szczękami, takich jak stłoczenie zębów, nieprawidłowy zgryz, zęby zatrzymane i wiele innych schorzeń.

Zastanawiając się nad różnicami między ortodontą i dentystą można jednoznacznie stwierdzić, że jest ona widoczna w specjalistycznym charakterze wykonywanej przez nich pracy. Co oznacza, że ortodonci muszą prowadzić badania wykraczające poza te, które są wymagane do wykonywania zawodu lekarza dentysty. W obydwu przypadkach konieczne jest odbycie 5-letnich studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego kierunek stomatologia, odbycie rocznego stażu np. w przychodni stomatologicznej, jednocześnie poszerzając swoją wiedzę teoretyczną. Po zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego otrzymują tytuł lekarza dentysty.

W tym miejscu dentysta rozpoczyna swoją praktykę zawodową w gabinecie dentystycznym, leczy pacjentów zgodnie ze zdobytą wiedzą. Jeżeli chce zrobić specjalizację na ortodontę, powinien skończyć trzy letnie szkolenie, jednak dostają się na nie tylko osoby z najwyższymi wynikami z egzaminu. Istnieje możliwość ukończenia różnych kursów z zakresu ortodoncji i praca, jako specjalista ortodonta który może działać w zakresie diagnozowania, zapobiegania i leczenia wszelkich problemów z ustawieniem zębów i szczęki

Współpraca ortodonty i dentysty

O ile, więc ortodoncja jest odrębną, wyspecjalizowaną gałęzią stomatologii, zajmującą się bardzo specyficznymi schorzeniami i problemami, o tyle praca ortodonty wspiera rolę, jaką pełnią dentyści. Dentyści to lekarze, którzy ukończyli Wydział Medyczny podobnie jak ortodonci i uzyskali uprawnienia do leczenia pacjentów. Są to lekarze, którzy specjalizują się w problemach z zębami, dziąsłami, próchnicą, odbudową uszkodzonego zęba, usuwaniem zębów itp. Na ogół pomagają ludziom z problemami stomatologicznymi, a także pomagają poprawić zdrowie jamy ustnej.Ortodonta a dentysta

Z kolei ortodonci pomagają osobom z problemami z ustawieniem zębów i żuchwy. Specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu nastawionym na wyrównywanie krzywych zębów za pomocą odpowiednich technologii. Aby móc oferować zabiegi korekcyjne, ortodonta bada ruch zębów. Można, więc stwierdzić, że różnica między ortodontą a dentystą jest bardzo prosta. Lekarz dentysta nazywany jest ortodontą po tym, jak po ukończeniu 3 letniego szkolenia na zaawansowanych kursach ortodontycznych specjalizuje się w dziedzinie stomatologii zwanej ortodoncją. Ortodonci dysponują specjalnymi umiejętnościami związanymi z ruchem zębów oraz specjalnymi metodami korygowania nieprawidłowości twarzy.

Główne zadania wypełniane przez ortodontę

Ortodoncja to ważna gałąź stomatologii, która pozwala radzić sobie z wieloma chorobami aparatu zębodołowego, które powodują nie tylko próchnicę, ale także poważniejsze schorzenia związane z deformacją żuchwy. W swojej pracy ortodonta zajmuje się korygowaniem problemów takich jak:

  • Wystająca górna lub dolna szczęka
  • Asymetria twarzy
  • Problemy z mową
  • Problemy z żuciem jedzenia
  • Różne anomalie zgryzu
  • Nieprawidłowa pozycja zębów w jamie ustnej.

W celu wyeliminowania stwierdzonych wad ortodonta stosuje różne metody leczenia: montaż różnych urządzeń (aparaty ortodontyczne płytki).

Główne zadania wypełniane przez dentystę

Próchnica to jedna z najczęstszych chorób w stomatologii. Wraz z jej rozwojem szkliwo zębów ulega stopniowemu zniszczeniu ze względu na negatywne działanie drobnoustrojów znajdujących się w jamie ustnej. Ze względu na brak higieny, tworzy się płytka nazębna, która jest doskonałą pożywką dla bakterii. Uwalniane przez nie kwasy organiczne uszkadzają powłokę zęba, przez co szkliwo mięknie, zaczyna się uszkadzać, a w tkance zęba tworzy się ubytek.

Dentysta po oczyszczeniu z próchnicy wewnątrz zęba wypełnia ubytek materiałem (plomba). Zabieg przeprowadzany jest na kilku wizytach pod kontrolą RTG. Specjalista wykonuje także leczenie kanałowe i ekstrakcję zębów. Szczególnej uwagi wymagają choroby tkanek miękkich jamy ustnej, ponieważ od tego zależy integralność całego uzębienia. Wszystkie choroby mają podobne objawy: zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie, ból, nieświeży oddech. Aby zapobiec takim schorzeniom dentysta wykonuje czyszczenie zębów z kamienia nazębnego.