Najczęstsze zabiegi stomatologiczne przeprowadzane u dzieci

Dziecko u dentysty

Dbanie o zęby nie jest skomplikowane. Odpowiednia pasta i nitkowanie pozwalają zachować zęby w dobrym stanie. Już od najmłodszych lat mleczaki u dzieci wzmacniane są poprzez odpowiednie zabiegi pomagające zwalczać próchnicę i wzmacniać szkliwo. Zabiegiem stomatologicznym zapobiegającym próchnicy jest lakowanie, czyli wypełnianie bruzd materiałem stomatologicznym. Warto też zdawać sobie sprawę, że w wielu sytuacjach wizyta u dentysty jest koniecznością, także w przypadku dzieci i młodzieży. Niepokojące powinny być nie tylko próchnica i przebarwienia. Także nieprawidłowy układ zębów to znak, że trzeba udać się na wizytę do dentysty/ortodonty

Plombowanie zęba – czy boli?

Plombowanie zęba to jeden z najczęstszych zabiegów stomatologicznych. Oznacza po prostu usunięcie ogniska próchnicy w sposób mechaniczny i zalepienie ubytku, który powstał w zębie podczas leczenia. Przychodząc na plombowanie zęba do naszej Kliniki, pacjenci pytają, ile trwa i czy boli. Wyjaśniamy, że samo założenie plomby trwa zwykle około 15 minut i jest raczej bezbolesne. Oczywiście zdarzają się pacjenci z nadwrażliwością, u których może wystąpić lekki ból lub dyskomfort. Ten prosty zabieg stomatologiczny może się też przedłużyć. Wszystko zależy od zębów pacjenta. W przypadku zniszczonych zębów plombowanie może trwać nawet godzinę. Tak naprawdę czas potrzebny na ten zabieg stomatologiczny zależy od tego, który ząb wymaga leczenia, czy jest to ząb w odcinku przednim, czy może z przodu, w okolicy estetycznej od 3 do 3. Aby ten czas był jak najkrótszy, warto dbać o profilaktykę i chodzić do dentysty co 6 miesięcy nawet gdy nie mamy problemów lub są one niewielkie. Plomba ma zastąpić szkliwo, które trzeba naruszyć, aby wyleczyć zęba, więc jest ona trwała i nie ściera się zbyt szybko. Jeśli dentysta wie, że leczenie zajmie niestety kilka wizyt, po każdej zakłada tymczasowe plomby, które łatwiej usunąć, żeby kontynuować zabiegi stomatologiczne, a w międzyczasie nie narazić pacjenta na dolegliwości czy wywołanie stanu zapalnego. 

Zabiegi stomatologiczne poprawiające wygląd zębów

Równie często, jak plombowanie zębów u dzieci, wykonuje się zabiegi stomatologiczne mające na celu wyprostowanie zębów. Ten dział stomatologii to ortodoncja. Lekarz ortodonta zajmuje się zakładaniem aparatów na zęby. Potrzebne są w przypadku różnych wad zgryzu czy krzywo rosnącego uzębienia. Jeśli zauważymy taki problem u dziecka, warto szybko zacząć przeciwdziałać jego pogłębianiu, umawiając się na wizytę i tym samym zwiększając szansę na pełny sukces. Od pewnego czasu wygląd stał się bardzo ważny w naszym życiu. To poniekąd wpływ mediów i dzielenia się wszystkim w mediach społecznościowych. Z tego względu wielu z nas chce prezentować się nienagannie. Sekret tkwi w pięknym uśmiechu. Dodaje on przede wszystkim pewności siebie. Zakładanie aparatu ortodontycznego nie jest już w żaden sposób krępujące, także dla dzieci i młodzieży. Warto więc tym bardziej udać się ze swoją pociechą do gabinetu ortodontycznego. Ważne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego we wczesnym wieku, ponieważ to pozwala na zmniejszenie ryzyka nawrotu wady zgryzu.

Dziecko u dentysty

Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym

Jeden z najpopularniejszych zabiegów, czyli leczenie próchnicy, zazwyczaj odbywa się w  znieczuleniu miejscowym. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dentysta wykonuje zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej są zabiegi u pacjentów z dentofobią. Jednak coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie w znieczuleniu ogólnym. Jedną z kwestii przemawiających za tego typu leczeniem jest komfort oraz bojaźń przed samym zabiegiem.

U małych pacjentów leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest również stosowane, kiedy rodzic widzi bardzo duży lęk i strach przed leczeniem u dziecka, a także brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa podczas leczenia.

Zabiegi stomatologiczne budzą raczej nieprzyjemne skojarzenia, jednak nie muszą być to zawsze niemiłe doświadczenia. Warto chodzić do stomatologa regularnie. Wówczas możemy wyleczyć zęba, gdy ubytek jest mały, co będzie niemal bezbolesne. A co jeśli zwlekamy z leczeniem i ząb jest już bardzo zniszczony? Powikłaniem po nieleczonej próchnicy może być zapalenie miazgi, spowodowane dostaniem się bakterii do wnętrza zęba. Jest to bolesna dolegliwość, przy której ząb staje się wrażliwy na zmiany temperatury i boli przy jedzeniu, a niekiedy powoduje dyskomfort nawet przy piciu ciepłych lub zimnych napojów. W takim wypadku może okazać się niezbędne leczenie kanałowe. 

Co to takiego? 

Podczas zabiegu leczenia kanałowego dentysta usuwa zainfekowaną miazgę i wypełnia ubytki materiałami zastępczymi. Ponieważ miazga jest silnie unerwiona, a ząb nadwrażliwy przez chorobę, leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Zabiegi stomatologiczne – pytania dzieci i dorosłych

Pytając o różne zabiegi stomatologiczne, także o leczenie kanałowe, zastanawiamy się przede wszystkim, czy boli. Dotyczy to ludzi w każdym wieku. Niektórzy z nas mają niski próg bólu i wrażliwe zęby. Z tego względu w naszej Klinice wiele zabiegów wykonujemy w znieczuleniu. Dzieci, które przychodzą najczęściej na plombowanie zęba, pytają, ile trwa taki zabieg. Wiedząc, że je to stresuje, staramy się wykonać swoją pracę jak najszybciej, a jednocześnie zachowując najwyższą jakość usługi. Dość często pacjenci pytają o to, jak zabiegi stomatologiczne wpływają na oddawanie krwi. Dawcy chcą wiedzieć, kiedy będą mogli znów podzielić się z innymi tym cennym “płynem”. 

Otóż wszystko zależy od opinii centrum krwiodawstwa, ponieważ różnie stacje interpretują powagę zabiegów. Niektóre po zabiegu stomatologicznym, w ramach którego np. były zakładane szwy każą odczekać 7 dni, a niektóre 6 miesięcy.

Dlatego przed planowanym zabiegiem stomatologicznym, warto oddać krew 🙂