Licówka kompozytowa – co to?

Licówka kompozytowa - co to?

Bardzo duża popularność tych nakładek nie może zaskakiwać. W końcu coraz więcej Polaków chce posiadać piękny uśmiech. Nie da się natomiast ukryć, że zęby to niejako nasza wizytówka. Co warto wiedzieć o licówkach kompozytowych? Dlaczego są one tak popularne? Jak się o nie troszczyć po założeniu? O tych i p wielu innych zagadnieniach możesz przeczytać poniżej.

Czym charakteryzują się licówki kompozytowe?

Obecnie licówki kompozytowe są często stosowane. To bardzo skuteczne i zarazem bezpieczne rozwiązanie. Czym cechują się zaś w praktyce licówki kompozytowe? Są to relatywnie cienkie, pojedyncze nakładki, które stosuje się na zęby. Po to, by uzyskać odpowiedni efekt wizualny. Warto wiedzieć, że licówki kompozytowe powinny być odświeżane lub wymieniane. Mniej więcej co dwa, trzy lata. Tak, by podtrzymywać wypracowane do tej pory efekty…

W jakich sytuacjach stosuje się licówki kompozytowe?

Odpowiednio zastosowane elementy tego typu mają za zadanie ukryć pewne niedoskonałości i spowodować efekt pięknego uśmiechu, którym będziemy w stanie oczarować każdego. W jakich sytuacjach te nakładki są najczęściej stosowane? Chodzi między innymi o Pacjentów, którzy mają nie do końca proste zęby. Wówczas licówki kompozytowe są w stanie to skutecznie zamaskować. Licówka kompozytowa - co to?Dodatkowo takie nakładki to bardzo dobry sposób na przebarwienia. Chcesz, by kolor sąsiadujących ze sobą zębów był taki sam? Wówczas to właśnie licówki kompozytowe są tutaj najbardziej efektywnym rozwiązaniem. W końcu można je bez żadnego problemu dobrać do konkretnej barwy. Tak, by wszystko stanowiło jedną całość. Kiedy jeszcze są stosowane licówki kompozytowe? Jeśli jeden z zębów jest martwy. Wówczas takie elementy bardzo dobrze są w stanie wywiązać się ze swojego podstawowego zadania. Z czego są najczęściej wykonywane licówki kompozytowe? Okazuje się, że w głównej mierze jest to porcelana. Takie materiały są zaś nie tylko solidne, ale bardzo trwałe. To przekłada się na satysfakcjonujące efekty końcowe.

Jak zakłada się licówki kompozytowe?

Tak naprawdę sam proces zakładania tych nakładek odbywa się praktycznie na samym końcu. Dlaczego? Na początku wszystko musi być dokładnie przeanalizowane i zaplanowane. Bardzo dużo osób ma świadomość, że profesjonalny stomatolog powinien najpierw sprawdzić, jak ma się obecna sytuacja. Ważny jest tak samo wywiad medyczny. O czym jeszcze nie można zapominać? O dokładnym wyleczeniu między innymi ubytków próchnicowych, czy chorób dziąseł. Bez tego nie można zrobić kolejnych kroków na tej płaszczyźnie. Przed zakładaniem nakładek zęby muszą być dokładnie wyczyszczone. Stosuje się zatem w tym celu między innymi zabieg piaskowania itd. Następnie stomatolog precyzyjnie określa kształt licówek kompozytowych, które będą zakładane. Chodzi nie tylko o formę, ale tak samo o kolor. Po to, by wszystko się ze sobą fajnie uzupełniało. Co dzieje się dalej? Doktor przykleja nakładki do licowej strony zębów. Warto zaznaczyć, że stosuje przy tym specjalne kleje. Wszystko odbywa się w trakcie zaledwie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Higiena jamy ustnej musi być bardzo dokładna

Osoby, które zdecydują się na licówki kompozytowe, muszą mieć to na swojej uwadze. Sam fakt, że te elementy zostaną nałożone nie jest wystarczający do tego, by mieć piękny uśmiech już do końca życia. Na pewno licówki kompozytowe w tym pomagają. Pacjenci muszą jednak dać sporo od siebie, by efekty były podtrzymane. I to możliwie jak najdłużej. W innym wypadku licówki kompozytowe będą bardzo szybko się zużywały. To doprowadzi do konieczności ich błyskawicznej wymiany. Nie da się ukryć, że to generuje niepotrzebne koszty. Jak zatem dbać o licówki kompozytowe na co dzień? Warto myć zęby minimum dwa razy. Rano i wieczorem. To nie wszystko. Dobrze byłoby stosować nici dentystyczne. Tak, by wyeliminować wszelkie ewentualne pozostałości po spożytym wcześniej pokarmie. Co jeszcze jest ważne? Płukanie jamy ustnej odpowiednimi płynami. Należy to natomiast robić po każdym posiłku. Jak najbardziej jest to do zrealizowania. Możesz wziąć ze sobą do pracy taki płyn, by w razie konieczności go użyć.

W jakich sytuacjach licówki kompozytowe nie mogą być zastosowane?

Niestety, licówki kompozytowe nie zawsze mogą być nałożone. Tak, jak wspominaliśmy, by je użyć, muszą być najpierw wyleczone ewentualne ubytki próchnicowe oraz choroby dziąseł. Co jeszcze jest tutaj ważne? Należy dodać, że licówki kompozytowe nie mogą być zastosowane w przypadku nieprawidłowego zgryzu. Jeśli zatem ktoś chce posiadać takie elementy, to najpierw musi udać się do ortodonty, by zostało wykonane właściwe leczenie. Dopiero potem będzie można w ogóle pomyśleć o tego typu nakładkach. Poza tym takie elementy nie są stosowane w przypadku zbyt dużej liczby wypełnień. Wszystko tak naprawdę zależy jednak od indywidualnego przypadku. Jeśli nie wiesz, czy u Ciebie można zastosować licówki kompozytowe, to zgłoś się do odpowiedniego fachowca.