Leczenie retencyjne. Jak wygląda?

leczenie retencyjne - aparat retencja ruchoma

Leczenie retencyjne jest po to, aby utrzymać  efekty osiągnięte podczas aktywnego leczenia ortodontycznego. Dlatego zdejmując stały aparat, przygotuj się na to, że będziesz zakładać na noc ruchomą szynę retencyjną lub aparat typu Clear Aligner. Jak długo? To zależy indywidualnie od Twojej wady zgryzu i wieku.

Wyleczyć zgryz to jedno, a utrzymać efekty – drugie. Leczenie retencyjne jest właśnie po to, by zachować prawidłowe ułożenie zębów, wypracowane przy pomocy aparatu ortodontycznego. Jeśli zaniedbasz noszenie retencji, ryzykujesz nawrót wady zgryzu.

Dlaczego retencja jest potrzebna?

Ponieważ wady zgryzu mogą nawracać, gdy zęby będą chciały wrócić do dawnych pozycji. Leczenia retencyjnego wymagają wszyscy pacjenci ortodontyczni, różnić może się tylko czas trwania terapii pasywnej. U pacjentów nastoletnich, u których terapia zgryzu przebiegała w czasie skoku wzrostowego, leczenie retencyjne będzie krótsze.  Dlaczego? Dlatego że zakładając aparat wstrzeliliśmy się w moment naturalnego rozwoju kości. Rozbudowaliśmy zgryz w pożądanych kierunkach, wykorzystując naturalny proces wzrostu.

U dorosłych tymczasem za pomocą aparatu musieliśmy prowokować do zmian już ukształtowany zgryz. Dlatego retencja będzie długotrwała. Kontrolujemy to indywidualnie podczas standardowych wizyt, na które po zdjęciu aparatu zgłaszasz się regularnie. Jak często? Na pierwszą kontrolę zaprosimy Cię po miesiącu od demontażu, druga wizyta będzie zaplanowana po 3 miesiącach, a kolejne już standardowo co pół roku. Na takie wizyty przychodzisz z aparatem retencyjnym, abyśmy mogli ocenić, jak pracują zęby i czy retencja wciąż jest potrzebna.

Leczenie retencyjne aparatem retencyjnym stałym

Ma postać drucika, który przyklejamy od wewnętrznej strony na siekacze. Jej celem jest utrzymanie prawidłowego położenia zębów przednich, widocznych w uśmiechu. Zalecamy, aby wymieniać ją co 2 lata ze względów higienicznych. Co prawda szczotkujemy taką retencję podczas codziennego mycia zębów, można też płukać ją za pomocą irygatora. Ale higiena w tym miejscu nigdy nie będzie tak idealna, a pod retencją będzie się stopniowo odkładał kamień. Dlatego aby chronić przyzębie, trzeba zgłaszać się częściej na higienizację (skaling co 6 miesięcy), a co 2 lata po prostu ją wymieniać.

Leczenie retencyjne – aparaty ruchome

Na stałej retencji temat się nie kończy, obejmują one przecież tylko zęby przednie. Dla wysokości zwarcia i całego zgryzu najważniejsze są tymczasem zęby trzonowe. Strażnikami uszeregowania całego uzębienia są retainery ruchome. Zakładasz je noc.

  • Nakładki termoformowalne. Aparaty retencyjne mogą przypominać nakładki do wybielania zębów. Takie przezroczyste szyny obejmują zęby ze wszystkich stron, są oczywiście odrębne na dolne i górne uzębienie. Wymagają wymiany, gdy zmienisz wypełnienie w zębie.
  • Płytki Hawleya. Są wykonane z akrylu i metalowych drucików oraz klamer. Przypominają trochę ruchome aparaty ortodontyczne, są jednak od nich lżejsze, nie mają też żadnych aktywnych elementów typu śruby. Górna płytka przylega do zębów i podniebienia, a dolna tylko do zębów.

W Stomo Clinic jesteśmy zwolennikami płytek retencyjnych, ponieważ nie ograniczają one leczenia zębów. Płytki nie przykrywają koron zębowych, a więc można swobodnie wymieniać wypełnienia, plombować ubytki i retainer dalej będzie pasował. Termoformowalna szyna w takich sytuacjach nie będzie już pasować i trzeba będzie ją wymienić.

Jak czyścić retencje?

Ruchome aparaty retencyjne myjemy ciepłą wodą i mydłem po każdym użyciu. Nie należy ich szczotkować pastą do zębów, ze względu na właściwości ścierne past. Co pewien czas, gdy odłoży się na nich kamień, można natomiast wrzucić retainery do kąpieli w preparacie do czyszczenia protez zębowych.