Kto to jest stomatolog?

Kto to jest stomatolog?

Stomatolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem chorób uzębienia, profilaktyką, oraz leczeniem różnych schorzeń zębów oraz jamy ustnej a także okolicy szczękowo-twarzowej. Zawód lekarza stomatologa to dość szerokie pojęcie, które obejmuje wielu wąsko wyspecjalizowanych lekarzy, którzy ukończyli uczelnię medyczną na kierunku lekarsko-dentystycznym. Historia zawodu stomatologa ma swoje korzenie w przeszłości. Pierwszy o chorobach zębów pisał Hipokrates. Co więcej, zaproponował on ich wyeliminowanie ich za pomocą gorącego żelaza. W tamtych czasach wiele osób cierpiało na ból zęba, a śmiertelność z powodu konwencjonalnego leczenia była dość wysoka. Na szczęście wiedza na temat zębów i opieki stomatologicznej zaczęła szybko się rozwijać.

Kim jest stomatolog?

Nowoczesna stomatologia to zaawansowana technologicznie nauka, która stale ulepsza metody leczenia i profilaktyki chorób jamy ustnej. Utrata zęba nie stanowi już problemu, ponieważ istnieje protetyka, augmentacja i wiele innych zabiegów mających na celu stworzenie pięknego uśmiechu dla każdej osoby.

Jakie są specjalizacje stomatologiczne?

  • Stomatologia zapobiegawcza
  • Stomatologia chirurgiczna
  • Stomatologia periodontologiczna
  • Stomatologia ortodontyczna
  • Stomatologia protetyczna-implantologia
  • Stomatologia dziecięca.

Czym zajmuje się stomatolog wykonujący działania zapobiegawcze?

Stomatolog przeprowadza wstępne badanie i zajmuje się leczeniem schorzeń zębów, np. znanej próchnicy, zakłada wypełnienia, odbudowuje zęby i ogólnie leczy stany zapalne w jamie ustnej, wykonuje leczenie kanałowe. To najbardziej znany specjalista dla każdego z nas. To pierwszy specjalista stomatologii, do którego trafiasz. Do jego obowiązków należy diagnostyka, leczenie czy skierowanie do węższego specjalisty.

Czym zajmuje się stomatolog-chirurg?

Stomatolog-chirurg zajmuje się trudnymi przypadkami, czyli przy leczeniu schorzeń jamy ustnej wykonuje zabiegi chirurgiczne, np. chirurgiczne usuwanie zębów i korzeni zębów, implantacja. Potrafi wykonywać zabiegi mające na celu zachowanie zębów, leczenie procesów zapalnych i nowotworów jamy ustnej oraz drobnych guzów twarzy. Zajmuje się przygotowaniem jamy ustnej do późniejszego zabiegu protetycznego, leczeniem procesów chorobowych, nerwu trójdzielnego i gruczołów ślinowych. Do jego obowiązków należy rekonstrukcja szczęki, zabiegi operacje na powierzchniach przyzębia.

Czym zajmuje się stomatolog periodontolog?

Praca stomatologa periodontologa związana jest z diagnostyką i leczeniem chorób tkanek trzymających ząb, np. różnych stanów zapalnych dziąseł (np. zapalenie przyzębia).Tkanka przyzębia to zespół tkanek otaczających ząb i zapewniających jego utrwalenie w kościach szczęki. Prowadzi leczenie błony śluzowej jamy ustnej. Jeżeli zauważyłeś takie objawy jak krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, posiłków, masz ropne wydzieliny spod dziąsła czy odczuwasz ruchomość zębów i zmianę ich pozycji umów się na wizytę do periodontologa.Kto to jest stomatolog?

Czym zajmuje się stomatolog ortodonta?

Zadaniem stomatologa ortodonty jest skorygowanie zgryzu, wyrównanie uzębienia.To specjalista zajmujący się anomaliami zębowymi, które powstały w wyniku naturalnych procesów: predyspozycji genetycznych, zmian związanych z wiekiem czy deformacji z powodu utraty zębów, czy chorób przyzębia.To ortodonta zajmuje się dopasowaniem aparatów ortodontycznych, dzięki którym prostowane są zęby. Kolejnym ważnym obszarem jego pracy jest przygotowanie do protetyki, leczenie bruksizmu, zapobieganie wadom zgryzu i zapobieganie nawracającym defektom itp.

Czym zajmuje się stomatolog dziecięcy?

Stomatolog dziecięcy zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób jamy ustnej (zęby, błony śluzowe jamy ustnej i języka, dziąsła, wargi) u dzieci. Od pierwszego miesiąca życia należy odwiedzać stomatologa dziecięcego przynajmniej raz na 6 miesięcy. W niektórych przypadkach przy dużym nasileniu procesu próchnicowego konieczna jest częstsza obserwacja stomatologa dziecięcego (raz na 3-4 miesiące). Jedną z cech pracy tego stomatologa jest umiejętność nawiązania kontaktu ze wszystkimi dziećmi, skierowania ich do leczenia.

Jakie cechy powinien mieć stomatolog?

Podstawowe cechy, jakie w opinii pacjentów powinien posiadać idealny stomatolog to: profesjonalizm, odpowiedzialność, życzliwość, dokładność, uprzejmość, cierpliwość. Stomatolog musi znać anatomię i fizjologię człowieka, a szczególnie konieczna jest znajomość budowy szczęk, zębów, jamy ustnej.

Mimo dużej liczby wąskich specjalizacji, coraz więcej stomatologów łączy w swojej pracy kilka obszarów jednocześnie, poprzez zdobywanie specjalistycznego dokształcania. Dlatego stomatolog może zajmować się np.: dziedziną zapobiegawczą, periodontologią, pedodoncją. Stomatologia wymaga od specjalisty umiejętności koncentracji, zachowania spokoju w trudnej sytuacji i wyciszenia pacjenta. Jeżeli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort w obrębie swojego uzębienia, nie czekaj na zaostrzenie choroby. Skontaktuj się ze stomatologiem, gdy pojawią się pierwsze objawy: reakcja zębów na ciepłe i zimne jedzenie, nieświeży oddech, krwawiące dziąsła podczas mycia zębów. Czy też pojawienie się ciemnych, żółtych lub białych plam na zębie, ostry ból w jamie ustnej.