Kto to jest ortodonta?

Kto to jest ortodonta?

O zawodzie ortodonty słyszał absolutnie każdy – podobnie zresztą, jak o bardzo bliskim mu obszarem jego działań dentyście. Nie ulega wątpliwości fakt, że znajomość spektrum jego działań może się przydać w życiu. Zwłaszcza że większość osób niesłusznie kojarzy go wyłącznie z aparatami ortodontycznymi. Choć jest to po części prawda. Gdyż ortodonta w dużej mierze na ich bazuje, jest to znaczne uproszczenie i spłycenie jego kompetencji. Kim on zatem tak właściwie jest i kiedy warto go odwiedzać? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Kim jest ortodonta?

Kto to jest ortodonta? Jest to specjalista zajmujący się wszelkiego rodzaju wadami zgryzu, a zatem wszystkim tym, co działa nieprawidłowo w jamie ustnej, a co można poprawić poprzez podjęcie się odpowiednich działań. Ortodonta posiada kompetencje dentysty. Mimo więc, że jest kojarzony wyłącznie z aparatami, jest w s tanie leczyć ubytki i po prostu zajmować się zębami chorych. To z kolei sprawia, że jest “kompletniejszą” wersją standardowego dentysty.

Ortodonta w dużej mierze posługuje się aparatami ortodontycznymi, które na przestrzeni lat stały się zresztą czymś kojarzonym właśnie z nim. To one – po odpowiednim dobraniu i przygotowaniu pod konkretnego pacjenta – powoli prowadzą do wyprostowania zębów i likwidacji wad zgryzu.

Ortodonta musi obowiązkowo przejść przez szkołę medyczną o jego specjalizacji. Możliwe jest również zdobycie kompetencji ortodontycznych przez dentystów.

Choć ortodonta niegdyś świadczył swoje usługi wyłącznie w kontekście dzieci i młodzieży, dziś sięgają po niego również dorośli. Im wcześniej się po niego sięgnie, tym szybszych efektów można się spodziewać.

Kto to jest ortodonta?

Harmonogram wiz?

Wiedząc już, kto to jest ortodonta wie się też, że regularne odwiedzanie go jest niesamowicie ważne. Wbrew bowiem temu, co się powszechnie sądzi, nie jest obowiązkiem ani stomatologa skierowanie do tego ich kolegi po fachu. Często to powinna być indywidualna decyzja, spowodowana chęcią pozbycia się pewnych wad wyraźnie wpływających na jakość własnego życia. Kiedy zatem dokładnie sięga się po usługi ortodonty? Przede wszystkim wtedy, gdy:

  • posiada się wadę zgryzu – jest to najczęstszy powód, ze względu na który ludzie kierują się do ortodonty. Wady zgryzu bywają różne – u jednych zęby górne nie dotykają dolnych, u drugich całkowicie je zakrywają. Jedni posiadają górne zęby wysunięte przed dolne – inni zmagają się ze szparami między zębami (je też można skorygować);
  • nie jest się zadowolonym z prostości własnych zębów – zęby powinny być proste i takie właśnie są uważane za idealne i najzdrowsze. Jeśli nie ma się takowych, bez problemu można to zmienić, po prostu korzystając z usług ortodonty;
  • nabyło się pewnego rodzaju wady w uzębieniu – nie każda wada zgryzu jest kwestią genetyczną (choć większość z tych istniejących taką właśnie jest). Część z nich powstaje w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych, ale też na skutek działania wszelkiego rodzaju czynników środowiskowych. Ortodonta jest w stanie poradzić sobie z każdą z nich;
  • chce się poprawić własny wygląd – uśmiech jest aktualnie czymś absolutnie podstawowym, a w wielu kręgach wyznaczającym atrakcyjność. Nic więc dziwnego, że chce się go za wszelką cenę poprawić. Doskonałym środkiem do tego jest zainwestowanie w usługi ortodonty.

Jeżeli chodzi o częstotliwość wizyt u ortodonty, tę wyznacza sam lekarz prowadzący. Jeżeli nie posiada się aparatu, te powinny odbywać się przynajmniej dwa razy do roku. W przypadku załatwiania sobie takowego, najczęściej trzeba się decydować na częstsze odwiedzanie tego specjalisty, nawet kilka razy w miesiącu. Wiele tutaj zależy jednak od konkretnego przypadku, dlatego też ciężko jest mówić o uniwersalnej liczbie częstotliwości

Warto wiedzieć: odwiedzając ortodontę warto zadbać o to, by sięgnąć po usługi prawdziwego profesjonalisty. Osoby, która da pewność co do jakości wykonywanych przez siebie usług Przy okazji będzie w stanie wyjaśnić wszystko to, co robi (a tych rzeczy, jak widać powyżej, bywa dużo). Właśnie dlatego powinno się skłaniać ku korzystaniu z usług profesjonalnych klinik. Te nie tylko znają się na rzeczy, ale też zatrudniają specjalistów, co do których kompetencji nie można mieć żadnych wątpliwości.

Podsumowanie

Ortodonta jest kimś, kto pełni niesamowicie istotną rolę w społeczeństwie. Specjalista ten stanowi doskonałe uzupełnienie bardziej popularnego dentysty i stomatologa. Radzi sobie z wadami, które ciężko jest usunąć samodzielnie lub przy skorzystaniu z usług jakiegokolwiek innego specjalisty. Przede wszystkim jednak jest on w stanie zapobiec wystąpieniu mnóstwa poważniejszych dolegliwości. Właśnie dlatego warto go odwiedzać i nie ograniczać się do regularnych wizyt u dentysty. Te nie wystarczą, by móc cieszyć się nienagannym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem.