Kiedy wstawia się implanty?

Kiedy wstawia się implanty?

Nawet jeden brakujący ząb to problem. A przy braku kilku zębów proces żucia zostaje zakłócony, co w przyszłości może wywołać rozwój chorób układu pokarmowego. Dlatego problem najlepiej rozwiązać za pomocą implantów zębowych. Ale kiedy można wstawić implanty po ekstrakcji zęba, jak szybko można przeprowadzić zabieg?

Dlaczego warto wstawić implanty zębowe?

Popularność implantów nie jest mitem rozpowszechnianym przez dentystów. Chodzi tu o oczywistą przewagę implantacji nad klasycznymi metodami protetyki.

Dokładniej:

 • Implant zębowy – zamiennik utraconego zęba (struktura posiada również część koronową i korzeń – wkręt tytanowy).
 • Równomierne rozłożenie obciążenia żucia, zapobiegające zanikowi tkanki kostnej.
 • Długa żywotność (dobrze zainstalowany implant może służyć pacjentowi przez 20 lat lub dłużej).
 • Brak konieczności szlifowania sąsiednich zębów.
 • Możliwość montażu na dowolnej części szczęki, łącznie z całkowitą wymianą uzębienia.

Jakie są wskazania do wstawienia implantów zębowych?

W każdym przypadku konieczne jest przywrócenie integralności uzębienia, nawet przy braku jednego zęba, aby nie zakłócić funkcjonowania całego układu szczękowo-zębowego.

Wskazania:

 • Utrata pojedynczego zęba. Jeśli brakuje jednego zęba, na jego miejsce wszczepia się się implant i nakłada koronę.
 • Przy odbudowie kilku zębów może być konieczny most protetyczny (np. most cementowany na implantach). Implanty zainstalowane zamiast brakujących zębów mogą służyć, jako podparcie protezy.
 • Wada końcowa, (gdy brakuje ostatnich zębów do żucia)
 • Całkowity brak zębów (rzadko pacjent jest gotowy na protezy ruchome). W przypadku bezzębia, gdy wyjmowana proteza z tego czy innego powodu nie jest odpowiednia dla pacjenta, można wszczepić kilka implantów, a następnie zamocować na nich protezę.
 • Nietolerancja protezy, (gdy pacjent ma alergię na akrylany – to podstawa protezy ruchomej, jedyną alternatywą jest implantacja). Ponadto protezy ruchome mogą często podrażniać błonę śluzową i powodować duży dyskomfort. W takim przypadku jedyną alternatywą jest implantacja. Podczas konsultacji specjalista w naszej klinice i pacjent wspólnie decydują, która z metod odbudowy utraconych zębów jest odpowiednia w konkretnej sytuacji. Po potwierdzeniu wskazań do wstawienia implantu zębowego można rozpocząć przygotowania.

Badanie stomatologiczne przed implantacją obejmuje:

 • Zbieranie historii stomatologicznej. Ocena stanu błon śluzowych jamy ustnej, stan uzębienia i poszczególnych zębów, zgryz.
 • Badanie uzębienia na zdjęciu rentgenowskim.
 • Określenie grubości błony śluzowej jamy ustnej w miejscu proponowanej instalacji implantu zębowego oraz grubości wyrostka zębodołowego szczęki.

Metody wstawiania implantów zębowych

Obecnie specjaliści praktykują dwa rodzaje zabiegów: opóźnioną implantację i natychmiastową implantację.

Opóźniona implantacja

W takim przypadku implantacja korzenia następuje 2-4 miesiące po ekstrakcji zęba.Ten czas wystarczy, aby dziąsło całkowicie zagoiło się po ekstrakcji. Ryzyko powikłań jest minimalne. Podczas zabiegu lekarz wykonuje otwór w kości za pomocą kalibrowanych wierteł, po czym w kość wkręca się śrubę. Ponadto błonę śluzową dziąseł zszywa się, aby zapewnić ochronę przed przenikaniem infekcji z jamy ustnej.Kiedy wstawia się implanty?

Wielu pacjentów interesuje: kiedy zdejmuje się szwy po implantacji zębów? Tak, więc szwy po implantacji zębów są usuwane po około tygodniu. Sam proces wszczepiania korzenia tytanowego rozciąga się na okres sześciu miesięcy. Jeśli wszystko poszło dobrze, kolejnymi krokami jest założenie korony lub inna praca protetyczna do łącznika implantu.Ta metoda jest uważana za najbezpieczniejszy sposób na odbudowę zębów. Ale im więcej czasu mija od momentu usunięcia zęba, tym większe ryzyko zaniku tkanki kostnej. A to będzie wymagało odbudowy utraconej objętości kości.

Natychmiastowa implantacja

Dla pacjentów, którzy nie mają czasu na wielokrotne wizyty u lekarza lub długi czas oczekiwania, opracowano procedurę natychmiastowej implantacji. Metoda polega na wszczepieniu korzenia tytanowego bezpośrednio po ekstrakcji zęba do powstałego wolnego zębodołu.

Taką implantację można przeprowadzać tylko w przypadkach, gdy pozwala na to zdrowie pacjenta i stan jamy ustnej:

 • Usunięty ząb był jedynym problemem w szczęce, co zmniejsza ryzyko infekcji rany po zabiegu
 • Sąsiednie zęby są całkowicie zdrowe i zdolne do przyjęcia obciążenia podczas wszczepiania implantu.
 • W miejscu ekstrakcji jest odpowiednia ilość kości, aby można było w nią wprowadzić implant.
 • Zachowana jest odpowiednia ilości tkanek miękkich po usunięciu zęba.

Specjalista w naszej klinice informuje pacjenta, że równolegle z implantacją chirurg zastosuje materiały kościotwórcze i kościozastępcze, aby wypełnić braki kostne i pobudzić proces połączenia się wszczepu z tkankami. Ostateczna decyzja o tym, kiedy można umieścić implant po ekstrakcji zęba zawsze należy do lekarza.

Główne zalety jednorazowej implantacji:

 • Możliwość usunięcia zęba i wszczepienia implantu w kości na jednej wizycie
 • Natychmiastowe zastąpienie żywego korzenia strukturą zębową zapobiega utracie tkanki kostnej
 • Obecność wystarczającej objętości kości i wolnej przestrzeni w szczęce po ekstrakcji korzenia pozwala na założenie nieco większego korzenia tytanowego (w przyszłości zapewnia to lepszą stabilność struktury).