Kiedy ortodonta dla dziecka?

Kiedy ortodonta dla dziecka?

Bardzo ważne jest, aby już w pierwszych miesiącach życia zwracać uwagę na pierwsze oznaki wad zgryzu. Umówienie się na wczesne wizyty u ortodonty zmniejsza prawdopodobieństwo tego, że w późniejszym czasie pojawią się powikłania i rozpocznie się długotrwały proces leczenia. Zdecydowanie rozsądniejsze jest ominięcie tego poprzez odpowiednią profilaktykę. Kim jest ortodonta? Po czym poznać, że potrzebny jest ortodonta dla dziecka? Jak może wyglądać pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem? W jaki sposób wybrać dobrego ortodontę? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Kim jest ortodonta?

Zastanawiasz się nad tym, kim tak dokładnie jest ortodonta? Otóż jest to lekarz stomatolog, który w sposób szczególny specjalizuje się zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu wad zgryzu lub wad szczękowych. Tego typu specjalista jest w stanie szybko i skutecznie zbadać prawidłowość rozwoju i wzrostu zębów, szczęki, twarzy. Już na wczesnym etapie życia może zdiagnozować ewentualne wady i w możliwie najkrótszym okresie czasu je wyeliminować. Jeszcze niedawno ortodonta w szczególności zajmował się dziećmi, ewentualnie młodzieżą. Na szczęście medycyna rozwija się na tyle dynamicznie, że możliwa jest nawet poprawa uzębienia w przypadku dorosłych pacjentów, co z pewnością ma ogromne znaczenie. Decydując się na leczenie ortodontyczne możemy liczyć na prawidłowe ustawienie zębów, a także na skorygowanie ewentualnej wady zgryzu. Kiedy tylko problem zostanie zdiagnozowany, wówczas wprowadzany jest proces leczenia, o ile pacjent wyrazi na to zgodę. Niekiedy wykorzystuje się możliwości aparatów ortodontycznych. Budowa niektórych jest łatwa, natomiast inne są nieco bardziej skomplikowane. 

Po czym poznać, że potrzebny jest ortodonta dla dziecka?

Część rodziców zastanawia się nad tym, kiedy powinni wybrać się do ortodonty ze swoim dzieckiem. Nie ma w tym niczego dziwnego- w końcu martwimy się o swoje pociechy. Na pierwszą wizytę konsultacyjną warto umówić maluszka w okolicach siódmego roku życia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na to jeszcze wcześniej. Kiedy ortodonta dla dziecka?Warto wspomnieć o tym, że można wyróżnić kilka sygnałów, które to powinny dość znacząco zmobilizować do tego, aby odwiedzić ortodontę. Które z nich są szczególnie niebezpieczne? Może to być przedwczesna utrata zębów mlecznych w wyniku próchnicy czy też urazu. Niepokojące jest opóźnione wyrzynanie się zębów, ciągle otwarte usta, poważna wada wymowy, zgrzytanie zębami, asymetria twarzy. oddychanie przez usta, nieprawidłowe ustawienie zębów mlecznych. Nie w sposób nie wspomnieć o szkodliwych nawykach, wśród których najczęstsze to ssanie kciuka, zbyt długie ssanie smoczka, notoryczne obgryzanie paznokci, gryzienie twardych przedmiotów. W przypadku takich problemów warto wybrać się do ortodonty- z pewnością nam pomoże. 

Jak może wyglądać pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem?

Pierwsza wizyta w jakimkolwiek miejscu zawsze jest stresująca. Nigdy nie wiemy, co nasz czeka, a niepewność jest niekiedy destrukcyjna. Dlatego też warto dowiedzieć się co nieco na temat tego, jak może przebiegać pierwsza wizyta u ortodonty z dzieckiem. Pierwsze spotkanie opiera się na przeglądzie uzębienia pacjenta. Diagnozowane są wszelkie nieprawidłowości i jeśli takowe zachodzą- zostanie określony rodzaj wady. Niekiedy ortodonta decyduje się na to, aby wykonać zdjęcia radiologiczne- są one niezbędne do dokładnego zweryfikowania problemu. Kiedy specjalista uzyska niezbędne informacje, wówczas rodzice zostaną poinformowani o tym, w jaki sposób wyleczyć dziecko. W przypadku młodszych dzieci zaleca się stosowanie aparatu ortodontycznego ruchomego, jednakże u nastolatków najbardziej skuteczne jest leczenie za pośrednictwem aparatów stałych. Nie możemy zapominać o tym, że same wizyty nie wystarczą, abyśmy uzyskali oczekiwany efekt. Leczenie powiedzie się, jeśli w proces leczenia zaangażują się rodzice. Wizyty u ortodonty nie wykluczają regularnego odwiedzania dentystów. 

W jaki sposób wybrać dobrego ortodontę?

Ważna jest także kwestia tego, aby wybrać możliwie najlepszego ortodontę. Niekiedy jest to dość problematyczna kwestia, bo jeśli nigdy nie byliśmy w tego typu miejscu, nie do końca wiemy, na jakie aspekty zwracać uwagę. W każdym przypadku znaczenie ma zarówno wiedza, jak i doświadczenie lekarza. Oczywiście im bardziej pozytywne są te aspekty, tym lepiej dla nas. Doświadczony ortodonta powinien leczyć różne przypadki. Każda z osób posiada nieco inny zgryz. Co więcej, niektóre wady są bardzie powszechne niż drugie. Dobry lekarz powinien w każdym przypadku orientować się, z jakim problemem ma do czynienia. Pamiętajmy o aspekcie cenowym, jeśli interesuje nas wizyta prywatna. Koszty leczenia będą różnić się w zależności od lokalizacji, doświadczenia, pozytywnych opinii, a także danej przychodni. Co godne podkreślenia- skrajnie niska cena nie zawsze jest rozsądna, bowiem może zmniejszyć się jakość leczenia.