Jakie są implanty zębów?

Jakie są implanty zębów?

Implantacja to nowoczesna technologia zakładania sztucznych zębów, która pod każdym względem omija klasyczną protetykę.Ta metoda jest niezawodna, przywraca element estetyczny bez niszczenia sąsiednich zębów, a także ma długą żywotność. Co to jest implant zębów? To sztuczny ząb składający się z: korzenia tytanowego, elementu łączącego i widocznej część zęba, czyli korony. Ważne! Implanty wykonane są z materiałów hipoalergicznych. Do produkcji sztucznych korzeni najczęściej wybierany jest tytan ze względu na jego wytrzymałość i biokompatybilność.

Czym cechują się implanty?

W przeciwieństwie do innych typów protez, implanty zębów nie wywołują nudności, są odpowiednie dla prawie każdej osoby, są wygodne w noszeniu, a także znajdują zastosowanie w różnych przypadkach. Implanty produkowane są w różnych kształtach i materiałach, co pozwala dobrać projekt do indywidualnych parametrów (gęstość kości, wysokość i szerokość wyrostka zębodołowego). Najczęściej używane do produkcji implantów: ceramika, cyrkon, tytan.

Jakie są rodzaje implantów zębów?

Obecnie z powodzeniem stosowane są następujące rodzaje implantów:

  • Implanty korzeniowe. Największą popularnością cieszą się produkty tego typu od różnych producentów. Posiadają one formę cylindryczną i wyposażone są w gwinty i wykorzystywane, gdy brakuje tkanki kostnej.
  • Implanty płytkowe.Ten rodzaj implantów zębów otrzymał swoją nazwę ze względu na unikalny kształt.Takie konstrukcje są używane do cienkiej tkanki kostnej. Produkty lamelarne stosowane są przede wszystkim do odbudowy zębów przednich. Modele nie są przystosowane do zwiększonych obciążeń. Porowate obszary na płytkach wypełnione są tkanką kostną. W rezultacie ząb jest mocowany bezpiecznie.
  • Połączone implanty zębowe. Produkty tego typu łączą w sobie cechy konstrukcji lamelowych i stożkowych. Połączone modele służą do instalowania zarówno zdejmowanych, jak i stałych konstrukcji.
  • Implanty podokostnowe. Produkty tego typu idealnie nadają się do instalacji przy braku tkanki kostnej. Z konstrukcji korzystają głównie osoby starsze. Produkty wprowadza się pod boczną stronę dziąsła. Otwór, w którym wcześniej znajdował się korzeń zęba, pozostaje nienaruszony. Inwazyjność wprowadzenia sztucznego korzenia jest zminimalizowana.
  • Mini implanty.Takie produkty nadają się do montażu zdejmowanych konstrukcji. Z wyglądu mini-implanty przypominają małe śruby. Proces ich instalowania nie zajmuje dużo czasu i nie jest traumatyczny. Aby przeprowadzić wszczepienie mini-implantów, nie trzeba najpierw wykonywać operacji podniesienia zatok (augmentacji kości).

Różnice w jakości implantów zębów

Różne rodzaje sztucznych korzeni zębów różnią się konstrukcją. Producenci stale ulepszają produkty, unowocześniają stosowane powłoki oraz opracowują specjalne formy wyrobów.

Najpopularniejszym i najtrwalszym materiałem do produkcji implantów we współczesnej stomatologii jest tytan i jego różne stopy. Najlepsi producenci implantów wykorzystują ten metal w swojej produkcji. Jest nietoksyczny, nie wywiera szkodliwego wpływu na organizm oraz posiada wysoką odporność antykorozyjną, co jest bardzo ważne w procesie implantacji do kości. Unikalną właściwością tego materiału jest jego doskonała kompatybilność z kością, dzięki czemu implant zębów niezawodnie się z nią wtapia.Jakie są implanty zębów?

Wysoka wytrzymałość tego materiału sprawia, że jest to najlepsza opcja do produkcji implantów. Wszystkie wiodące firmy na świecie takie jak np. Straumann, opracowują najnowsze technologie obróbki tytanu i jego stopów w celu uzyskania jak najlepszych implantów kompatybilnych z kością. W naszej klinice stomatologicznej specjalista stosuje najlepsze implanty zębów pochodzące właśnie od tego producenta, są one certyfikowane i wysokiej jakości. Posiadamy różne implanty zębowe marki Straumann, które wykorzystujemy do odbudowy trzonowców, w odcinkach tyło-bocznych oraz do implantacji estetycznych w odcinkach przednich i przedniobocznych. Implanty zębowe pochodzące od tego producenta służą naszym specjalistom do

tworzenia prac protetycznych na systemach retencyjnych belkach i zatrzaskach kulkowych oraz zatrzaskach typu Lokator.

Dlaczego postawiliśmy na implanty Straumanna? Ponieważ dają one możliwość usunięcia zęba i wszczepienie implantu zębowego już podczas jednej wizyty. Te produkty gwarantują bardzo dobrą integrację implantu z kością. Innowacyjne rozwiązania dają możliwość obciążenia implantu nadbudową protetyczną już po 2 do 4 tygodni od wszczepienia. Jak to możliwe? Jest ona biologicznie aktywna a także usprawnia proces przebudowy kości wokół implantu. Nasi specjaliści proponują pacjentom wysokiej jakości łączniki z tlenku cyrkonu lub z porcelany.

Kształt implantów zębów

Przy wyborze implantu zębów należy zwrócić uwagę na kształt. Jak dobrać odpowiedni implant stomatologiczny? Najszerzej stosowanym rodzajem implantu we współczesnej stomatologii jest implant stożkowy. Z fizjologicznego punktu widzenia jest to najwygodniejsza forma implantów, wygląda jak naturalny korzeń zęba, z tzw. gwintem (śrubą) i łatwo wchodzi do kości.

Istnieje inny rodzaj implantów o bardzo trudnym kształcie – podokostnowy. Implant ten umieszcza się pod dziąsłem, pomiędzy kością a okostną. Ich stosowanie jest uzasadnione faktem, że podczas instalacji nie trzeba uciekać się do przeszczepu kości. Jednak praktyka współczesnej stomatologii pokazuje, że najlepsze implanty dentystyczne pod względem funkcjonalności i wygody to te, które mają konstrukcję w kształcie korzenia. Z reguły są dobrze umocowane w kości i pomagają rozwiązywać różne zadania, przed którymi stoją dentyści.