Jaki powinien być stomatolog?

Jaki powinien być stomatolog?

Do dentysty chodzi każdy z nas – zarówno osoby, które nie zmagają się z żadnymi problemami z własnymi zębami, jak i takie, które tych problemu mają sporo. Dziś nie jest trudno znaleźć dobrego lekarza o tej właśnie specjalizacji. Prawdą jest jednak, że działa u nas ich tak wielu, że można się też “naciąć” i postawić na kogoś, z usług kogo nie będzie się zadowolonym. Ale czym tak właściwie powinien odznaczać się dobry stomatolog, by był tym godnym uwagi? Okazuje się, że nie tylko kunsztem w swojej specjalizacji. Więcej na ten temat powiemy jednak w naszym dzisiejszym wpisie.

Najbardziej pożądane cechy u stomatologa

Stomatolog jest kimś, do kogo wyboru trzeba się przyłożyć. Jest on bowiem w stanie w znaczący sposób wpłynąć na odczucia towarzyszące konkretnej wizycie oraz sprawić, że ta przebiegnie po myśli pacjenta. Pod każdym możliwym względem. Warto mieć świadomość co do tego, że dziś nie wystarczy skończyć studiów medycznych i otworzyć gabinet, by odnieść w tym wszystkim sukces. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, a klienci – coraz bardziej wymagający. Jaki powinien być stomatolog? Poniżej prezentujemy te jego cechy, które wydają się być u niego tymi zdecydowanie najważniejszymi.

  • Kompetencja – dobry stomatolog to oczywiście taki, który potrafi wykonywać swój zawód i robi to na najwyższym możliwym poziomie. Zawodu stomatologa oczywiście da się nauczyć, jednak nauka w jego przypadku nie kończy się w momencie otrzymania dyplomu. Tak właściwie trwa przez całe jego życie. Dlatego też tak istotne jest w ty wszystkim doświadczenie. Im więcej specjalizacji ma dentysta (praca w zawodzie to nie tylko leczenie i wyrywanie zębów, ale i chociażby ortodoncja czy protetyka), tym lepiej to o nim świadczy.
  • Nowoczesność – stomatologia rozwija się w naprawdę szybkim tempie, a dziś nie dziwi fakt, że niektóre problemy rozwiązuje się przy użyciu lasera czy mikroskopu. Dobrze byłoby, gdyby konkretny stomatolog był w stanie to robić i podążał za zdobyczami technologicznymi właśnie w swojej dziedzinie. Te często ułatwiają mu pracę, ale też (a może przede wszystkim) zwiększają efektywność podejmowanych przez niego działań, a zatem prowadzą i do większej satysfakcji z tych właśnie działań.
  • Empatia – dobry dentysta potrafi wczuć się w rolę swojego pacjenta. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co może boleć i co może go przerażać (mowa tutaj przede wszystkim o dzieciach). Jest przez to w stanie odpowiednio podejść do całego zabiegu i stworzyć wokół siebie atmosferę, która uczyni korzystanie z jego usług przyjemnym i po prostu satysfakcjonującym.
  • Skupienie i pewność siebie – dobry stomatolog doskonale wie, co robić, by poradzić sobie z problemem konkretnego pacjenta. Ważne jest, aby był przy tym pewny siebie i nie wahał się. To może powodować dodatkowy stres u pacjenta, a jednocześnie wpływać na jego ocenę konkretnej kliniki, którą odwiedził. Skupienie to również podstawa – jeśli dentysta poza leczeniem zęba wykonuje mnóstwo innych czynności, ciężko spodziewać się po nim, że podejdzie do tego skrupulatnie.

Bardzo często wyznacznikiem solidności konkretnego stomatologa są jego klienci. Jeśli ma zapchany terminarz najprawdopodobniej oznacza to, że zna się na rzeczy i jest w stanie działać w sposób zarazem przyjazny oraz fachowy.

Jaki powinien być stomatolog?

Czy stomatologa trzeba się bać?

Faktem jest, że stomatolog jest specjalistą, który potrafi wzbudzać strach. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki jego zawodu oraz narzędzi, jakimi posługuje się w swojej codziennej pracy. Strach najczęściej bierze się z wczesnych lat dziecięcych i wynika przede wszystkim ze złego podejścia dentysty do jego pacjenta. Stomatologa tymczasem wcale nie trzeba się bać, jeśli oczywiście postawi się na takiego, który tego strachu nie będzie wzbudzał. Przeprowadzane w dzisiejszych czasach zabiegi bardzo często wykonywane są przy miejscowym znieczuleniu, które też zazwyczaj jest w tak zwanym “pakiecie”. Oznacza to, że są całkowicie bezbolesne – niezależnie od tego, jakie konkretnie działania zakładają.

Oczywiście to, jak przerażająca potrafi być wizyta u dentysty zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniej kliniki stomatologicznej. Te najlepsze potrafią stworzyć przyjazną atmosferę, w której każdy czuje się dobrze. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza wśród dzieci, które są bardzo podatne na tego typu działania, a które bardzo obawiają się tego, jak przebiegnie ich wizyta. Warto nagradzać je za odwagę oraz mówić do nich – tak też robią specjaliści pracujący w renomowanych klinikach.

Podsumowanie

Jaki powinien być stomatolog? Przede wszystkim dobrze podchodzący do swoich pacjentów. Ważne jest, aby doskonale znał swój zawód i po prostu wiedział, co robi. Pewność siebie to u niego absolutna podstawa i coś, czego można zdecydowanie oczekiwać. Wybór stomatologa zawsze powinno się opierać o swoje własne indywidualne preferencje. Ta bowiem osoba, która dla jednego będzie odpowiednia, dla innej osoby może wydać się po prostu niewłaściwa. Wyboru dentysty nie można bagatelizować. Tylko wtedy bowiem będzie można mieć pewność, że odda się w dobre ręce.