Jak zostać dentystą?

Jak zostać dentystą?

Dentysta to zawód, który aktualnie jest jednym z najbardziej opłacalnych, ale i popularnych. Można powiedzieć, że popyt na jego usługi nigdy nie przestanie być bardzo wysoki. Dlatego też rozsądnym wydaje się kształcenie w kierunku zostania nim. Tak naprawdę jednak proces nie jest łatwy, a duży jego zarobek wynika przede wszystkim z mnóstwa nauki, praktyki oraz wyrzeczeń, na które osoba podejmująca się go musi się zdobyć. Jak zatem tak właściwie zostać dentystą? Na jaki zarobek można liczyć po wejściu w środowisko stomatologiczne? O tym – w dzisiejszym wpisie.

W jaki sposób zostać dentystą?

Jak zostać dentystą? Już na samym początku i przy samych rozważaniach nad tym, czy warto w ogóle w to wchodzić trzeba mieć świadomość, że droga ku temu jest długa i bardzo trudna. Chęć podjęcia się kariery w tej właśnie branży tak właściwie powinno się pozyskać już w czasie nauki w szkole średniej. Nie jest bowiem łatwo dostać się na studia medyczne.

Co zatem należy zrobić, by stać się dentystą? Poniżej przedstawiamy główne kroki prowadzące ku temu. Jednocześnie zaznaczamy, że nie są one jedynymi, a w międzyczasie na osobę stającą się dentystą czeka mnóstwo innych, równie ciężkich, wyzwań.

  1. Ukończenie szkoły średniej z odpowiednimi wynikami – większość uczelni jako obowiązek uznaje zdawanie matury z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym. Część szkół dorzuca do tego jeszcze matematykę oraz rzadziej fizykę. Oczywiście sam fakt podejścia do matury z wybranymi przedmiotami nie gwarantuje miejsca na uczelni. Zazwyczaj z każdego z tych przedmiotów trzeba pozyskać przynajmniej 80% wyniku. Konkurencja jest niesamowicie duża, wic trzeba się postarać o jak najlepszy wynik.
  2. Dostanie się na studia, które są ujednolicone. Oznacza to, że przed przyszłym dentystą pięć lat nauki na jednym kierunku. Studia są niesamowicie ciężkie i wymagają nie tylko ogromnego nakładu pracy, ale i poświęcania im mnóstwa swojego czasu. Ukończenie studiów to podstawa, bez której nie da się przejść dalej.
  3. Otrzymanie prawa do wykonywania zawodu – odpowiedni egzamin, który wieńczy studia na kierunku medycznym, to nie wszystko. Po uzyskaniu dyplomu trzeba złożyć wniosek do Okręgowej Izby Lekarskiej o przyznanie ograniczonego prawa do wykonania zawodu.
  4. Przejście przez roczny staż, na który kieruje właśnie Okręgowa Izba Lekarska. Po odbyciu tego stażu trzeba będzie zdać państwowy Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Jest on ostatnim krokiem ku zostaniu dentystą. Po przejściu przez niego, prawo do wykonywania zawodu przestaje być ograniczone.

Warto wiedzieć, że nauka dentysty nie kończy się na studiach. Zawód ten wymaga praktycznie ciągłego doskonalenia się w jego wykonaniu. Zwłaszcza że stomatologia jest dziedziną, która stale się rozwija i która jest bardzo podatna na nowoczesne technologie (już teraz w leczeniu stosuje się lasery czy mikroskop, co wymaga dodatkowych szkoleń). Plusem tego jest możliwość stałego rozwoju i unikania rutyny oraz stagnacji.

Ile będzie się zarabiało jako dentysta?

To, ile będzie się zarabiało już po zostaniu lekarzem dentystą zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest to, jak dobrym specjalistą się będzie. Drugim z kolei to, gdzie tak właściwie się zatrudni.

Aby być dobrym dentystą, trzeba posiadać bardzo rozległą wiedzę ściśle związaną z leczeniem dolegliwości powiązanych z zębami. Wiedza ta musi być kompletna. Nie może dojść do sytuacji, w której nie będzie się wiedziało, co tak właściwie zrobić. Tak naprawdę rynek sam definiuje popularność dentysty i to, ile jest on w stanie zarabiać. Kiepski dentysta będzie się cieszył małym zainteresowaniem i zaufaniem ze strony potencjalnych klientów. Dlatego też w procesie zostawania nim warto być skrupulatnym i przykładać się do tego. Tylko wtedy będzie można liczyć na jakikolwiek zarobek.

Wiele do powiedzenia ma również miejsce zatrudnienia. Popularną opcją jest założenie własnego gabinetu dentystycznego. To jednak wymaga sporego wkładu własnego ,na który nie każdy świeżo upieczony specjalista jest w stanie sobie pozwolić. Dlatego też ci najczęściej zatrudniają się w gabinetach prowadzonych przez innych. Najlepszym miejscem do świadczenia swoich usług są specjalne, profesjonalne kliniki stomatologiczne. Znane są one z zatrudniania prawdziwych mistrzów fachu. Choć dostanie się do takowej jest trudne, potrafi przynieść mnóstwo korzyści. Warto “zaklepać” sobie tam miejsce już w czasie praktyk, starając się wtedy jak najlepiej się pokazać.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości fakt, że nie jest łatwo zostać dentystą. Od specjalisty tego wymaga się bowiem bardzo rozległej wiedzy, ale i umiejętności jej wdrożenia w praktycznym życiu i w swoim własnym fachu. Te wymagania przekładają się na proces jego edukowania. Wysokie wymagania widoczne są już na początku, kiedy to chce się dostać na studia, a z czasem tylko rosną. Jak zostać dentystą? W teorii – wystarczy przejść przez jednolite studia medyczne o tej specjalizacji. W praktyce jednak jest to proces długi, szalenie wymagający i trudny. Nie ma co się oszukiwać – nie każdy będzie w stanie przez niego przejść.