Jak usunąć licówki kompozytowe?

Jak usunąć licówki kompozytowe?

W celu przywrócenia lub poprawienia walorów estetycznych uśmiechu często stosuje się specjalne podkładki ze sztucznego materiału, które dentysta mocuje na naturalnych zębach.To licówki kompozytowe instalowane na przedniej części uzębienia. Są szeroko stosowane w stomatologii, ponieważ pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego zażółcenia i przebarwień na zębach, nieestetycznych odprysków i pęknięć. Po części technologia pokrywa się z artystyczną odbudową zębów. Ponadto materiał kompozytowy można z czasem usunąć bez uszkadzania zębów.

Co to są licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe to cienkie nakładki montowane na przedniej powierzchni zęba.Takie licówki wykonuje się z tych samych materiałów, co wypełnienia – z lekkiego kompozytu polimerowego. Licówki te są trwałe, łatwe w regulacji a ich zamocowanie wymaga tylko jednej wizyty u dentysty. Licówki kompozytowe mogą szybko i radykalnie skorygować niedoskonałości estetyczne zębów: poprawić kolor, kształt, przestrzenie międzyzębowe itp.

Dla kogo przeznaczone są licówki kompozytowe?

Ta opcja estetycznego uzupełnienia zębów jest odpowiednia, jeśli pacjent ma:

 • Zbyt duże przestrzenie międzyzębowe, luki (diastema)
 • Wyszczerbiony ząb w wyniku urazu
 • Są pęknięcia, odpryski szkliwa
 • Nieproporcjonalny rozmiar zębów, krótka część koronowa
 • Wady szkliwa: ciemnienie, zażółcenie, plamy
 • W strefie uśmiechu – stare nieestetyczne wypełnienia
 • Występuje zwiększone zużycie, nierówności w rzędzie.

Montaż licówek kompozytowych

Instalację sztucznych elementów takich jak licówki można przeprowadzić na dwa sposoby – bezpośrednio i pośrednio. Pierwsza metoda polega na nakładaniu warstwa po warstwie trwałego materiału, co pozwala na korektę kształtu bezpośrednio podczas formowania powłoki. Metoda pośrednia polega na wstępnym przygotowaniu wycisku, zgodnie, z którym licówka wykonywana jest w specjalnych warunkach laboratoryjnych. Następnie gotowy element mocowany jest niezawodnymi i bezpiecznymi cementami.Jak usunąć licówki kompozytowe?

Jeśli użytkownik zastosuje się do zaleceń specjalisty, licówki kompozytowe (dostępne są również porcelanowe) będą służyć znacznie dłużej niż okres gwarancji, który może wynosić od 3 do 5 lat. Właściwa pielęgnacja licówek kompozytowych to rezygnacja ze złych nawyków, regularne kontrole profilaktyczne, profesjonalne czyszczenie i umiarkowany nacisk na uzębienie.

Dlaczego trzeba usunąć licówki kompozytwe?

Zdarzają się sytuacje, gdy licówki kompozytowe muszą zostać usunięte:

 • Zużycie licówek kompozytowych. Kompozyty nie są najbardziej niezawodnymi materiałami: najpierw doskonale prezentują się na zębach, a potem zmieniają kolor i stają się nieefektowne.
 • Wyszczerbione i zniszczone licówki. Może się to zdarzyć również w przypadku nieskazitelnej porcelany dentystycznej, jeśli pacjent nie przestrzega zasad jej pielęgnacji. Należy pamiętać, że po zamontowaniu licówek nie wolno gryźć twardych warzyw, orzechów itp. W wyniku takich działań krawędź licówki kompozytowej może się odłamać, odsłaniając powierzchnię zęba. Pojawiają się nieprzyjemne doznania, ponieważ przed założeniem licówek szkliwo zębów zostało poddane specjalnej obróbce – stało się szorstkie i porowate, a przez to wrażliwe. Nawiasem mówiąc, nie da się odtworzyć części licówek na zębach, trzeba będzie usunąć licówkę kompozytową i ją wymienić.
 • Próchnica. Jeśli nie przestrzega się higieny jamy ustnej, próchnica może również objąć zęby, na które zakładane są licówki.Trudne leczenie może wymagać ich usunięcia.
 • Nieprawidłowo założone licówki. Niestety, zdarza się, że licówki kompozytowe zostały wybrane niewłaściwie i okazały się nieco większe lub nieco mniejsze niż naprawdę dana osoba potrzebuje. W takim przypadku pacjent odczuje dyskomfort i prędzej czy później pójdzie do dentysty w celu wymiany licówek.

Jak usunąć licówki kompozytowe?

We współczesnej stomatologii stosuje się następujące metody usuwania licówek kompozytowych:

 • Piłowanie. Podczas pracy wiertłem diamentowym dentysta usuwa samą licówkę i cement dentystyczny, który mocno trzyma ją na zębie. Nie wolno próbować samodzielnie usuwać licówek. Przy braku odpowiednich kwalifikacji i wiedzy gdzie kończy się licówka, a zaczyna tkanka zęba, można spowodować uraz.
 • Usuwanie licówek kompozytowych laserem. Stosując tę metodę, cement, który utrzymuje licówkę na szkliwie, ulega po prostu zniszczeniu. Licówka dosłownie odpada z zęba. Ta metoda jest dobra dla każdego, ale może nie zadziałać, jeśli grubość licówki jest duża – wtedy wiązka lasera nie może przez nią przejść. W tym przypadku podejmowane są złożone środki: część licówki odcinana jest wiertłem diamentowym, po czym laser działa na cement.

Ważne! Po usunięciu licówki niezabezpieczone szkliwo będzie bardziej narażone na rozwój próchnicy. Oznacza to, że podczas zdejmowania licówki trzeba być gotowym na natychmiastowe nałożenie na ząb jakiejś ochrony. Jaki rodzaj ochrony jest najlepszy w konkretnej sytuacji, doradzi dentysta, biorąc pod uwagę aktualny stan tkanek zęba. Może to być korona lub nowa licówka – np. porcelana wyższej jakości zamiast kompozytu. Generalnie lepiej od razu udać się do dobrej kliniki, do dobrego dentysty pracującego na nowoczesnym sprzęcie i wybrać wysokiej jakości materiały. Wtedy nie trzeba będzie dwa razy wykonywać tego samego zabiegu i płacić za niego dwa razy. Dentyści z naszej kliniki stomatologicznej to najlepsi specjaliści w dziedzinie estetyki. Pracują z najlepszymi materiałami pod mikroskopem stomatologicznym co pozwala uzyskać doskonały efekt. Uśmiech będzie wspaniały i jednocześnie naturalny.