Jak stomatolog usuwa kamień?

Jak stomatolog usuwa kamień?

Kamień nazębny powstaje na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Tworzy się on nawet po kilkudziesięciu godzinach od chwili, w której ostatnio umyliśmy zęby. Dla wielu jest to bardzo uciążliwe zjawisko, stąd masowe decyzje związane z zabiegiem usuwania kamienia nazębnego. Co jest przyczyną powstawania kamienia nazębnego? Czy warto zdecydować się na usunięcie kamienia nazębnego? Jak często powinniśmy usuwać kamień nazębny? Jak wygląda proces usuwania kamienia nazębnego u stomatologa? Co zrobić, aby uniknąć kamienia nazębnego w przyszłości? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co jest przyczyną powstawania kamienia nazębnego?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, by zdefiniować kamień nazębny, wówczas moglibyśmy stwierdzić, że jest to pewien osad odstający od powierzchni. Innymi słowy jest to miękki nalot, który to powstaje przez bakterie znajdujące się w naszej ślinie. O ile jest ona regularnie usuwana poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej, wówczas nie musimy się jej obawiać. Problematyczne jest jednak, kiedy podczas mycia zębów omijamy niektóre powierzchnie, w konsekwencji płytka będzie utrzymywała się nieco dłużej.Jak stomatolog usuwa kamień? Po pewnym czasie płytka nazębna mineralizuje się tworząc kamie. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że bakterie stają się bardziej aktywne, w konsekwencji zwiększa się prawdopodobieństwo różnych chorób, takich jak chociażby próchnicy, zapalenia dziąseł czy też paradontozy. 

Czy warto zdecydować się na usunięcie kamienia nazębnego?

Część osób być może zastanawia się czy usuwanie kamienia nazębnego ma jakiś sens. Okazuje się, że niekiedy może on wywoływać stany zapalne dziąseł, a to może prowadzić do powstania wcześniej wspomnianych chorób. W skrajnych przypadkach niefortunny ciąg zdarzeń spowoduje, że stracimy uzębienie, a tego z pewnością każdy wolałby uniknąć. Tak więc konieczność usuwania kamienia nazębnego to niemalże kwestia oczywista. Usuwanie kamienia nazębnego stanowi profilaktykę– nie możemy pomijać tego kroku, jeśli zależy nam na cudownym uśmiechu. Warto wspomnieć o estetyce, bowiem okazuje się, że kamień znajdujący się na zębach nie wygląda atrakcyjnie, dodatkowo powoduje, że zapach z ust nie jest zbyt przyjemny. Dlatego też jeśli podejrzewamy, że na zębach pojawia nam się kamień, powinniśmy możliwie najszybciej się z nim uporać wybierając się do specjalisty. 

Jak często powinniśmy usuwać kamień nazębny?

Skoro wiemy już, dlaczego usuwanie kamienia nazębnego ma tak duże znaczenie, warto chwilę zastanowić się nad tym, jak często dokonywać tego w pełni bezpiecznego zabiegu. Otóż specjaliści twierdzą, że tego typu praktyki są godne uwagi średnio raz na rok. Jednakże skuteczność profilaktyki polega na tym, aby do każdego tematu podchodzić indywidualnie. Dlaczego? Otóż w przypadku niektórych pacjentów jeden rok to okres odpowiedni, jednakże w przypadku osób, które nie dbają o higienę zębów, prawdopodobnie konieczne okaże się częstsze korzystanie z pomocy stomatologa. Przyczyną częściej powstającego kamienia nazębnego może być chociażby palenie papierosów, picie dużej ilości kawy lub mycie zębów w nieprawidłowy sposób. Warto regularnie odwiedzać specjalistę, który oceni stan naszej jamy ustnej. 

Jak wygląda proces usuwania kamienia nazębnego u stomatologa?

Na dzień dzisiejszy jednym z najczęstszych sposobów jest usuwanie kamienia nazębnego za pośrednictwem ultradźwięków. Na czym to polega? Otóż zabieg ten przeprowadzany jest przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Stosowany jest specjalny ultradźwiękowy skaler. Powierzchnia naszego zęba poddawana jest działaniu wcześniej wspomnianego urządzenia. Po chwili kamień ulega kruszeniu i odpryskuje. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zabieg ten nie jest dla nas bolesny, jednakże w niektórych przypadkach może być nieprzyjemny. Jeśli chodzi o czas trwania skalingu- jest on różny w zależności od tego, w jakim stanie są zęby. Oczywiście im więcej kamienia do usunięcia, tym dłużej należy czekać. Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku, kiedy kamień odłożył się głębiej- wówczas wykonywany jest kiretaż, w konsekwencji czyszczone są kieszonki przydziąsłowe. 

Co zrobić, aby uniknąć kamienia nazębnego w przyszłości?

Aby uniknąć zabiegu usuwania kamienia nazębnego w przyszłości, warto zająć się higieniczną profilaktyką. Ważna jest bowiem kwestia regularnego szczotkowania zębów z odpowiednią częstotliwością. Nie bez znaczenia jest stosowanie odpowiedniej pasty, a także wysokiej klasy szczoteczki, która umożliwi także dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Godne uwagi są płukanki czy też piaskowanie zębów. Jest to świetny sposób na to, aby uniknąć tworzenia się płytki bakteryjnej, która po pewnym czasie zamienia się w kamień nazębny. O ile usunięcie płytki nazębnej nie jest czymś problematycznym, bowiem możemy wykorzystać domowe sposoby, to jednak w przypadku kamień niemalże jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów.