Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Dziecko u dentysty

Wizyta w gabinecie dentystycznym z reguły źle się nam kojarzy. Wiele osób nie lubi chodzić do stomatologa i robi to tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne – na przykład, kiedy ból zęba staje się nie do wytrzymania. Jednak dzieciom trzeba dawać dobry przykład i nauczyć je, jak ważna jest profilaktyka. Dzięki niej wizyta u dentysty okaże się przyjemna dla dziecka. Warto już od najmłodszych lat oswoić swoją pociechę ze stomatologiem. Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty dziecka i jak przygotować się wspólnie na to wydarzenie?

Pierwsza wizyta u dentysty – jak rozmawiać z dzieckiem?

Wizyty u lekarzy nie są lubiane przez dzieci, również przez słowa które rodzice kierują “jak nie będziesz czegoś robił to pojedziemy do szpitala”, lub “jak będziesz biegać i się przewrócisz to będziemy musieli iść do Pana Doktora”. Wizyty u lekarza kojarzą się zwykle z czymś nieprzyjemnym, a wizyta u dentysty to dodatkowo perspektywa wielu obaw (często słyszymy w poczekalni  dźwięki pracujących narzędzi). Tak, nawet maluch, który u dentysty jeszcze nie był, wyobraża sobie, co może dziać się w gabinecie. Nie warto usilnie przekonywać malucha, że “na pewno nie będzie bolało” – lepiej wytłumaczyć, czemu wizyta dziecka  u dentysty jest ważna i co doktor będzie robić. Oczywiście bez zbędnych szczegółów, których maluch nie zrozumie, a które będą dodatkowym powodem do obaw. Trzeba pamiętać, że dziecko chce być traktowane jak dorosły, ale nadal pozostaje dzieckiem. Opowiadając mu o leczeniu zębów, trzeba wziąć to pod uwagę, żeby nie zwiększyć stresu, który na pewno będzie mu towarzyszyć. Należy do niego mówić “jego językiem”

Wizyta 3-latka u dentysty – jak ją przeprowadzić bez katastrofy?

Dzieci są zazwyczaj nieufne i chcą wiedzieć “po co, jak i gdzie?”. Jak zatem należy się przygotować, żeby pierwsza wizyta u dentysty dziecka przebiegła spokojnie, bez niepotrzebnych nerwów? Dziecku ciężko wytłumaczyć, na czym polega leczenie stomatologiczne, zwłaszcza takiemu, które ma dopiero 3 lata. Warto jednak opowiedzieć o tym, jak ważne są dla nas zęby i dlaczego trzeba o nie dbać. Dobre może okazać się zabranie dziecka na wizytę adaptacyjną Wtedy maluch może zobaczyć, jak wygląda gabinet i przekonać się, że nie ma się czego obawiać. 3-latki mają zaufanie do rodziców, więc jeśli mama lub tata pokazują, że nie ma się czego bać to dziecko również przestaje się bać. Dzięki takiej wizycie zapozna się z samym lekarzem, który w kreatywny sposób pokaże mu podstawowe narzędzia i zachęci do odwiedzin następnym razem już w roli pacjenta. 

Dziecko u dentysty

Jak może nam pomóc dentysta dziecięcyWrocław?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty ich pociechy. Alarmem powinna być sytuacja, gdy zauważymy pewne przebarwienia na zębach – w rzeczywistości mogą one oznaczać początek próchnicy, której trzeba zapobiegać jak najszybciej. Nie wolno również lekceważyć, gdy maluch skarży się na pewne dolegliwości w jamie ustnej lub widzimy, że dziecko przestaje mieć apetyt, że unika jedzenia. Przygotowanie dziecka na wizytę u stomatologa powinno się odbywać na długo przed tą wizytą, żeby nasza pociecha zdążyła się ze wszystkim oswoić. Można też obiecać dziecku nagrodę – najlepiej w postaci zabawki, nie czekolady czy lodów, które przecież negatywnie wpływają na stan zębów :). Sposobów na przekonanie dziecka do wizyty u dentysty jest wiele. Każdy z rodziców ma swój, zapewne najskuteczniejszy, bo kto zna ich dziecko lepiej, niż oni sami? Jednak pierwsza wizyta u dentysty powinna być dobrze przemyślana także pod kątem wyboru gabinetu. Podejście specjalisty jest bowiem niezwykle istotne. W naszej Klinice pracują stomatolodzy, którzy mają naprawdę świetny kontakt z małymi pacjentami. Potrafią też wytłumaczyć, co robią i dlaczego jest to ważne w taki sposób, żeby dziecko jak najwięcej zrozumiało i spokojnie siedziało na fotelu. Po wyjaśnieniach dentysty maluchy chętniej dbają o zęby także w domu, bo rozumieją, dlaczego jest to tak ważne. Profesjonalne podejście naszego personelu przyczyni się do samych pozytywnych skojarzeń z gabinetem stomatologicznym. 


W naszej Klinice proponujemy tzw. wizyty adaptacyjne. Nie są w żaden sposób związane z leczeniem zębów, ale mają na celu zapoznanie małego pacjenta ze światem stomatologicznym. W humorystyczny i przyjazny sposób lekarz przedstawi dziecku wyposażenie gabinetu, a przede wszystkim nawiąże z nim kontakt, pokazując, że jest to miejsce, do którego warto przyjść. Jeśli Twoja pociecha ma swoją ulubioną maskotkę, jak najbardziej może zabrać ją ze sobą – sprawdzimy stan jej uzębienia, dzięki czemu dziecko zobaczy, jak to w rzeczywistości mogłoby wyglądać. Oczywiście w gabinecie słychać wówczas tonę śmiechu, a nie hałasujące narzędzia!

Wizyta u dentysty w pandemii

Wizyta u dentysty w dobie pandemii może odbywać się normalnie, oczywiście przy zachowaniu wszelkich wymaganych środków ostrożności. Obawa przed wirusem udziela się też dzieciom, dodatkowo konieczność noszenia maseczki jest obciążająca i stresująca. Jak je przekonać do wejścia do gabinetu stomatologicznego? Zarówno dzieci, jak i dorośli mają wiele wątpliwości. Jednak nawet w tak trudnym czasie, jak pandemia, powinno się pamiętać o profilaktyce. Rodzice powinni wytłumaczyć dziecku, że gabinet dentystyczny jest sterylny, a więc bezpieczny. Ze względu na to, jak ważna jest profilaktyka, wizyty u dentysty w czasie pandemii odbywają się w standardowym trybie. Pacjenci naszej Kliniki, również najmłodsi, mogą bez obaw realizować plan leczenia.